Skip to content Skip to navigation

Ağlama Bebek

19/06/2015 - 12:59

Geceleri çocuğunuz için uyandığınız için sabah işlerinizi yaparken yorgun musunuz? Bebeğiniz ağladığında daha siz sesini duymadan tekrar uyumasını sağlamak için robotumuz iş başında.

Giriş

Çocuğu olan aileler bilir ki bebekler gece sizler uyuduğunuzda zamansız ağlamalar ile sizleri uykunuzdan kaldırır. Bunun sebebi; acıkmış olabilirler, susamış olabilirler, tuvaletleri gelmiş olabilir, rüya görüyor olabilirler gibi bir çok nedendir. Hatta ailesinden ayrıldığı için bile ağlayabilirler.

Özellikle bebekler anne sesine koşullanmış durumdadırlar. Hatta bu koşullanma daha doğmadan, anne karnında başlar. Bebek korku, acı gibi duyguları yaşarken anne sesini duyduğunda kendini güvende hisseder. 

Amacı

Bebekler uyadındığında hem kendisinin hem de ailesinin uyku düzeni bozulmasın diye tekrar bebeklerin uyumasını sağlamak.

Yöntem

Beşiğe bağlanan ses algılayıcısı bebek sesinin şiddet seviyesine göre ayarlandı. Ses kartına anne sesi kaydedildi. Obot hareket kolları da beşiği sallamak için tel yardımı ile beşiğe bağlandı.

Sonuç ve Tartışma

Ses algılayıcı bebek sesini duyduğu zaman, aynı anda, obotumuz hem beşiği salladı, hem de kaydettiğimiz anne sesi ile bebeğe ninni dinlettirdi.

Kaynaklar

http://www.bebek.com/bebekler_neden_aglar/bebeginiz_geceleri_sik_sik_aglayarak_uyaniyor_mu

Ekip Tanıtımı

Proje Sorumluları: Ekrem SAYA (Bilişim Tek. Öğrt.) ve Çağdaş TÜLÜ (Fen ve Tek. Öğrt.)

Proje Hazırlayan: Durmuş Ali MOTÖR

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.