Skip to content Skip to navigation

Aile Prizi

20/06/2015 - 16:51

Priz kazalarından çocuklarımızı korumak için elektrik prizine mesafe algılayıcı yerleştirdik. Prizin yakınında hareket algılanınca siren öterek ev halkına haber veriyor ve sesli uyarıda bulunuyor.

Giriş

Evlerimizde bulunan birçok şey çocuklarımız için tehlike oluşturabilir. Elektrik kabloları, prizler, ilaçlar, merdivenler v.b. şeyler evimizde çocuklara zarar verebilecek tehlikelerdendir. Bu tehlikelerden çocuklarımızı korumak için evimizde gerekli güvenlik önlemlerini almamızda fayda vardır. Evlerimizdeki en belirgin tehlikelerden biri elektrik prizleridir. Çocuklar meraklı oldukları için bu prizlere dokunarak veya sivri maddeler sokarak karıştırırlar. Bunun sonucunda yaralanmalar ve ölümle sonuçlanabilecek kazalar meydana gelebilir. 

Evlerimizde bulunan prizler genellikle çocuklarımızın ulaşabilecekleri yerlerde bulunur ve özellikle bebeklik döneminde çocuklarımız dokunarak çevresini tanımaya çaılışır. Elektrik prizleri çocuklarımız için tehlike oluşturabilecek durumdadır.

Amacı

Evlerimizde elektrik prizlerinden doğabilecek çocuklarımızın başına gelebilecek tehlikeleri önlemek.

Yöntem

Suntadan bir elektrik priz devresi modeli oluşturduk. Mesafe algılayıcıyı prizin önüne yerleştirdik. Ses kaydı ile dikkat çekici bir kayıt yaptık. İşlemci kartına mesafe algılayıcıyı, zili ve ses kaydını bağladık. Elimizi priz devresine yaklaştırdığımızda hareket algılanınca siren öterek ev halkına haber veriyor ve sesli uyarıda bulunuyor.

Sonuç ve Tartışma

Evlerimizde prizin yakınında hareket algılanınca siren öterek ev halkına haber veriyor ve sesli uyarıda bulunuyor. Böylece olası kazaların önüne geçilmiş olunuyor.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı )

Projeyi Hazırlayanlar :

Deniz KARAKAŞ

Ramazan Eren ARDIÇ

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.