Skip to content Skip to navigation

Akıllı Baston

20/06/2015 - 17:06

Akıllı baston ile caddede, sokakta yürüyen bireylerin önüne herhangi bir engel çıktığında siren çalarak bireyi uyarıyor. Böylece bastonu kullanan kişi yönünü değiştirerek olası kazayı önlemiş oluyor.

Giriş

Bizler görme engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmak için AKILLI BASTON projesi geliştirdik.Çevremizde farklı engellere sahip çok sayıda insan var. Bunlardan bir bölümü görme engelli bireylerdir. Görme engelli bireyler çevrelerindeki varlıkları ve engelleri görmezler.

Amacı

Caddedeki kaldırımlar, seyyar satıcılar, sokak hayvanları, elektrik direkleri gibi görebilen insanlar için bile tehlike arz eden engellerle dolu. Biz görme engelli bireylerin kaldırımda rahatça yürümesini amaçlayarak akıllı baston projesini geliştirdik.

Yöntem

Bastonumuzun uç kısmına mesafe algılayıcıyı yerleştirdik. İşlemci kartına mesafe algılayıcıyı, zili sensörünü bağladık. Yazılım ile belli bir mesafe vererek mesafe algılayıcıyı, zil sesi birleştirdik. Görme engelli vatandaşımız bastonla hareket ederken bir engelle karşılaştığında zil sesi önünde bir engel olduğunu farkedebilmektedir.

Sonuç ve Tartışma

Akıllı baston ile caddede, sokakta yürüyen bireylerin önüne herhangi bir engel çıktığında siren çalarak bireyi uyarıyor. Böylece bastonu kullanan kişi yönünü değiştirerek olası kazayı önlemiş oluyor.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Ayşegül AYDENİZ

Azra YILMAZ

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.