Skip to content Skip to navigation

Android ile O-BOT buluşması

10/07/2015 - 11:40

Android telefon yada tablet kullanarak bluetooth bağlantısı ile robotu uzaktan kontrol etme

Giriş

Obot'un uzaktan temassız kontrol için herhangi bir modülü bulunmuyor. Temassız olarak ses yada ışık sensörleri kullanılabilir ancak bu yöntem hassasiyet konusunda oldukça yetersiz. Biz de bir android uygulama ile telefon ekranını iki bölüme ayırarak bu iki bölümü ışık kaynağı olarak kullanarak robotu uzaktan kontrol etmeye çalıştık. Bu uygulamayı aşağıdaki adresten temin edebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mmr.robotkontrol.bluetooth

Amacı

Android telefon yada tablet kullanarak bluetooth bağlantısı ile robotu uzaktan kontrol etme

Yöntem

Uzaktan kontrol için robotunuzun bluetooth yada kablosuz modülü yoksa ve ışık algılayıcıları kullanıyorsanız bu uygulama ile robotunuzu uzaktan kontrol edebilirsiniz.

Gerekli Araç Gereçler:
2 adet bluetoothlu android cihaz (Telefon yada tablet)
En az iki adet ışık algılayıcı
Cihazlardan birini koyacağınız bir kutu

Nasıl Kullanılır?
Cihazların ikisine de uygulamayı yükleyin.
Işık algılayıcıları cihazlardan birinin ekranının uygun yerlerine ekrana dönük şekilde yapıştırın yada kutuya sabitleyin
İsterseniz mesafe algılayıcı da ekleyebilirsiniz.
Robot üzerinde ışık ve mesafe algılayıcılarının ve motorun gerekli bağlantılarını yapın.
Robotunuza uygun yazılımı yükleyin.
Uygulamayı her iki cihazda da çalıştırarak bluetooth bağlantılarını kurun. İlk bağlantıda cihazları eşleştirmeniz gerekebilir. 
Cihazlardan birini kutunun içine koyun. Kutunun içine ışık girmediğinden emin olun. 
Diğer cihazın ekranına dokunarak robotu kontrol etmeye başlayın.
Sağa dönmek için sağ tarafa, sola dönmek için diğer tarafa, ileri gitmek için her iki tarafa dokunun.

Sonuç ve Tartışma

Proje başarıyla sonuçlanmıştır.

Kaynaklar

Obot dökümanları

Android dökümanları

Ekip Tanıtımı

Bilal Şişman

Nurettin Yılmaz

Kaan Barış Uçar

İlgili İçerikler

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.