Skip to content Skip to navigation

Android ile O-BOT buluşması

10/07/2015 - 11:40

Android telefon yada tablet kullanarak bluetooth bağlantısı ile robotu uzaktan kontrol etme

Giriş

Obot'un uzaktan temassız kontrol için herhangi bir modülü bulunmuyor. Temassız olarak ses yada ışık sensörleri kullanılabilir ancak bu yöntem hassasiyet konusunda oldukça yetersiz. Biz de bir android uygulama ile telefon ekranını iki bölüme ayırarak bu iki bölümü ışık kaynağı olarak kullanarak robotu uzaktan kontrol etmeye çalıştık. Bu uygulamayı aşağıdaki adresten temin edebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mmr.robotkontrol.bluetooth

Amacı

Android telefon yada tablet kullanarak bluetooth bağlantısı ile robotu uzaktan kontrol etme

Yöntem

Uzaktan kontrol için robotunuzun bluetooth yada kablosuz modülü yoksa ve ışık algılayıcıları kullanıyorsanız bu uygulama ile robotunuzu uzaktan kontrol edebilirsiniz.

Gerekli Araç Gereçler:
2 adet bluetoothlu android cihaz (Telefon yada tablet)
En az iki adet ışık algılayıcı
Cihazlardan birini koyacağınız bir kutu

Nasıl Kullanılır?
Cihazların ikisine de uygulamayı yükleyin.
Işık algılayıcıları cihazlardan birinin ekranının uygun yerlerine ekrana dönük şekilde yapıştırın yada kutuya sabitleyin
İsterseniz mesafe algılayıcı da ekleyebilirsiniz.
Robot üzerinde ışık ve mesafe algılayıcılarının ve motorun gerekli bağlantılarını yapın.
Robotunuza uygun yazılımı yükleyin.
Uygulamayı her iki cihazda da çalıştırarak bluetooth bağlantılarını kurun. İlk bağlantıda cihazları eşleştirmeniz gerekebilir. 
Cihazlardan birini kutunun içine koyun. Kutunun içine ışık girmediğinden emin olun. 
Diğer cihazın ekranına dokunarak robotu kontrol etmeye başlayın.
Sağa dönmek için sağ tarafa, sola dönmek için diğer tarafa, ileri gitmek için her iki tarafa dokunun.

Sonuç ve Tartışma

Proje başarıyla sonuçlanmıştır.

Kaynaklar

Obot dökümanları

Android dökümanları

Ekip Tanıtımı

Bilal Şişman

Nurettin Yılmaz

Kaan Barış Uçar

İlgili İçerikler

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.