Skip to content Skip to navigation

Ayakkabı Parlatma Aparatı

29/11/2018 - 13:13

Ayakkabı parlatma aparatı projesi ile DC motor ve elektrik devre elemanları kullanarak, elektrik enerjisinin mekanik enerjiye çevrilmesi prensibinden yararlanılarak elektrikli bir ayakkabı parlatma aparatı tasarlandı.

Giriş

-

Amacı

Bu proje ile elektrik enerjisinin mekanik enerjiye dönüşümünü görmek amaçlandı. Bu proje, ayakkabı parlatma aparatına benzer basit ve kolay uygulanabilir sistemler geliştirilmesi konusunda örnek oluşturabilir.

Yöntem

Gerekli Malzemeler:

  • Kalem pil
  • Anahtar
  • Pil yatağı
  • DC motor
  • Elektrik bandı
  • Ahşap plaka
  • Ayakkabı parlatma süngeri
  • Silikon tabancası

İstenilen boyutta kesilen ahşap plakanın üzerine DC motor ile birlikte bir anahtar ve bir pil yatağı yerleştirildi.

Silikon yardımıyla motorun ucuna küçük bir sünger eklendi.

Bu sayede anahtar yardımıyla sistem çalıştırılınca motorun ucundaki sünger de hareket enerjisi ile dönerek ayakkabının temizlenmesine yardımcı oldu.

Sonuç ve Tartışma

Elektrik enerjisini mekanik enerjisine dönüştüren bu tür sistemler kolay bulunabilir malzemeler kullanılarak tasarlanabilir. Bu sayede gençlerin fen bilimleri dersinde karşılaştıkları enerji dönüşümü konusuna olan ilgi artacaktır.

Kaynaklar

MEB Yayınları Fen Bilimleri 7. Sınıf Ders Kitabı

Ekip Tanıtımı

Erdi Özgül - Eyüpsultan Belediyesi Simurg Bilgi Evleri Fen Bilimleri Öğretmeni
İrem Ela Bilgin - Simurg Karadolap Bilgi Evi öğrencisi
Selin Tunçaslan - Simurg Karadolap Bilgi Evi öğrencisi

İlgili İçerikler

Fizik

Yüzeylerine gelen güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştüren düzeneklere güneş gözesi adı verilir. Işık enerjisini elektrik enerjisine, elektrik enerjisini de hareket enerjisine dönüştüreceğimiz bir etkinlik ile güneş gözelerinin verimliliğini ölçmeye çalışacağız.

Fizik

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde şubat ayında objektiflerinizi etrafınızda gerçekleşen değişime ve çevrenizdeki harekete odaklamanızı istemiştik. Oylamalar sonucunda şubat ayının en beğenilen fotoğrafı Ahmet Utkan Ünal’a ait "An"ı Durdurmak oldu.

Fizik

ODTÜ RÜZGEM’in Kurucu Başkanı ve Müdürü olan Prof. Dr. Oğuz Uzol ile RÜZGEM’de gerçekleştirilen araştırmalar ve RÜZGEM’de inşa edilen Büyük Rüzgâr Tüneli Projesi ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fizik

Prof. Dr. Fuat Sezgin, İslam Uygarlığında Mimari, Geometri, Fizik, Kimya kitabında karanlık kutu için ayrı bölüm ayırmış. Sezgin, kitabında İbnü’l-Heysem’in karanlık kutu ile ilgili incelemelerine yer veriyor.

Fizik

2019 yılı TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 7 Mart’a kadar devam edecek. Yarışlar 16-22 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek.

Fizik

Basit makineler, çok az parçadan oluşan ve genellikle tek bir kuvvetin kullanıldığı araçlardır.

Fizik

Kitap ödüllü Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde şubat ayının konusu “Hareket”. Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Hareket etiketini eklemeyi unutmayın!

Fizik

Elektrik ve elektronik mühendisliğinde biyomalzeme tabanlı fotonik aygıtlar konusundaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmalarıyla 2018 yılı TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne layık görülen Dr. Sedat Nizamoğlu ile Bilim Genç ekibi olarak bir söyleşi gerçekleştirdik.

Fizik

Uluslararası Birim Sistemi’nde (SI) değişiklikler yapılmasına karar verildi. 20 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak yeni birimlerde fiziksel nesnelere yapılan hiçbir referans kalmadı. SI’nın temelini oluşturan yedi temel birim, yedi sabit üzerinden tanımlanacak.

Fizik

Ambalaj lastiğini serbest bıraktıktan sonra bazen lastik parmağımıza çarpar ve canımızı acıtır. Peki, lastik eski haline dönerken çok hızlı bir şekilde hareket etmesine rağmen neden bazen parmağımıza çarparken bazen çarpmaz?