Skip to content Skip to navigation

Bekçi Köpek

21/06/2015 - 16:23

Genellikle köylerde insanlar evlerini korumak zorundadırlar. Zarar verebilecek hayvan ya da insanlara karşı evlerinde güvenliği sağlamayı kolaylaştırmak için o-botumuzu bekçi köpek yaptık. 

Giriş

İdea kartımız evin girişinde bir yere monte edilecek. Hava karardığında ayarladığımız mesafeye kadar bir nesne ya da canlı yaklaştığında idea kartımıza bağlı ses kartından hav hav sesi çıkacak. Ev sahibi bu şekilde eve doğru bir şeyin yaklaştığını anlayacak ona göre tedbir alacak. Bu sistemi ahırdaki hayvanlara ya da kümesteki tavuklara yaklaşan kurt, tilki gibi hayvanlardan korunmak için de kullanabiliriz.

Projemizde idea kartımıza taktığımız ışık algılayıcı ile havanın karardığı anlaşıldığında mesafe algılayıcı eve doğru yaklaşan bir nesne algıladığında ses kartından hav hav sesi çıkaracak. Bu şekilde ev sahibi eve doğru bir şeyin geldiğini anlamış olacak. Ona göre güvenlik önlemlerini alacak.

Amacı

Amacımız evimizi ya da hayvanlarımızı zararlı insan ya da hayvanlardan korumak.

Yöntem

Projemiz idea kartımıza takmış olduğumuz ışık algılayıcı, mesafe algılayıcı ve ses kartı ile gerçekleşecek.

Sonuç ve Tartışma

Köyde yaşayanların sorunu olan ev güvenliğini sağlama sorununu bu projemizle çözmeyi hedefledik. Bu projemizle artık insanlar köy evlerinde köpek beslemek zorunda kalmayacak. 

Kaynaklar

http://bilimgenc.tubitak.gov.tr, siteleri ve eğitim seminerlerimiz.

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmen

Günnaz AKDEMİR

ÖĞRENCİLER

Nurullah AYDIN

Mehmet Doğan KILIÇ

Yakup KARAKUŞ

Hatemi OMUR

Mirkan ÖZDEMİR

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.