Skip to content Skip to navigation

Bil Bakalım Hangi Ortam Daha Hijyenik

25/05/2015 - 12:45

Bu projede havasını solumak zorunda kaldığımız bilim ve sanat merkezimizin farklı ortamlarının hijyen durumlarını tespit etmeyi amaçladık. Bunun için yaptığımız projemizde merkezimizin en kirli yerinin olarak kantin olduğu belirlenmiştir. Kirliliğin giderilmesin için ortamın havalandırılması, yer temizliğinde kullanılan suya deterjan katılması ve temizlik aralıklarının sıklaştırılması gerekmektedir. Ayrıca bakteri çeşitlerinin tespit edilmesi gerekmektedir.

Giriş

Hava içerisinde serbest halde veya maddelere bağlı şekilde bulunan bu mikroorganizmalar, Bioaerosol olarak da adlandırılırlar. Havanın, her yerde bulunduğu düşünüldüğünde, havadan meydana gelebilecek mikrobiyal kontaminasyon da bizlerin hasta olması kaçınılmazdır. Bu nedenle ortam havasının kontrolü çok önemlidir. Havada bulunan mikrobiyal kaynaklı kontaminantlar bakteriler, mantarlar (küf-maya), virüsler, mite v.b. canlılardır. 

Amacı

"Bil Bakalım Hangi Ortam Daha Hijyenik" adlı projemizin amacı havasını solumak zorunda kaldığımız merkezimizin farklı ortamlarının hijyen durumlarını tespit etmektir.

Yöntem

Havasını solumak zorunda kaldığımız Bilim ve Sanat merkezimizin örnekleminde sırası ile; Bahçesi, Personel bayan ve erkek tuvaletleri, öğrenci kız ve erkek tuvaletleri, bekleme salonu, kantin ve kütüphanedeki havadan TSA besiyeri içerikli petri kapları her bir ortam için 15 dk. açık bırakılarak örneklem yapılmıştır. Bu çalışmada TSA (Triptik Soy Agar) Besiyerleri Halk Sağlığı Laboratuarından ücretsiz olarak tedarik edilmiştir. 

Sonuç ve Tartışma

Bu çalışmamızın sonucunda, Bilim ve Sanat merkezimizin kız öğrenci tuvaletinde 3 çeşit toplamında 8 tane kob (koloni başı), kantin de 3 çeşit bakteri toplam bakteri sayısı çok fazla olduğundan sayılamadı, bahçede 1 küf 3 çeşit bakteri toplamında 10 kob, personel bayan tuvaletinde 4 çeşit bakteri bunlardan 1 tanesi küf toplamında 13 kob bakteri, kütüphanede 5 çeşit bakteri toplamda 12 tane kob bakteri, erkek öğrenci tuvaletinde 3 çeşit bakteri toplamda 36 kob bakteri, personel erkek tuvaletinde 2 çeşit bakteri toplamda 22 tane kob bakteri sayıldı.

Sonuç olarak merkezimizin en kirli yeri olarak kantin olduğu görülmüştür. Bu kirliliğin giderilmesinde literatüre göre havalandırılması, yer temizliğinde kullanılan suya deterjan katılması ve temizlik aralıklarının sıklaştırılması gerekmektedir. Ayrıca bakteri çeşitlerinin tespiti için ya özel besi yerleri ya da uzmanlık gerektiren bir takım biyokimyasal testlerin yapılması gerekmektedir.

Kaynaklar

1. Suzan Sarıca Ökten, Ahmet Asan. Hastane İç Ortam Havasının Mikrobiyal Açıdan İncelenmesinin Önemi. Ix. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi. Sempozyum Bildirisi. Syf: 717-723.

2. www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/.../isggm/.../yön1, İş Hijyeni Ölçüm, Test ve Analiz Laboratuvarları Yeterlik Yönetmeliği ... Erişim Tarihi: 25.11.2014

3. basvurular.meb.gov.tr/bubenimeserim/projebankasi.aspx

4. www.tubitak.gov.tr/

5. www.projeokulu.net/proje-bankasi, Erişim Tarihi: 25.11.2014

6. www.isguvenligi.net/hijyen-ve-is-hijyeni/, Erişim Tarihi: 25.11.2014

7. www.diatek.com.tr/.../Havanin-Mikrobiyal-Yuku-ve-Ortam-Havasi- Dezenfeksiyonu-Nedir_256.htm, Erişim Tarihi: 25.11.2014

Ekip Tanıtımı

Hasan Ali Akgün

Zeynep Erdem

İbrahim Koç

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Kıyafetlerimizin üretiminde kullanılan iplikçikler çoğu zaman polyester, naylon ve akrilik gibi plastiklerden elde edilir. Yapılan son bilimsel çalışmalar, bu mikroiplikçiklerin denizlerdeki plastik kirliliğinin ana kaynaklarından biri olduğunu gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Hafta sonları tüm aile bir aradayken pazar kahvaltıları nasıl da güzel olur, değil mi? Patatesli omlet, simit, börek, krep, kızarmış ekmek... Bu kadar şeyi yedikten sonra tatlı bir uyku bastırır. Peki ama neden?

Tıp ve Sağlık

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni bir tür koronavirüsün neden olduğu salgın dünyanın farklı yerlerine hızla yayılıyor. Şu ana kadar onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan virüs hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Tıp ve Sağlık

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan Prof. Dr. Karen Christman ve arkadaşları kalp krizi geçirmiş hastaların kalp kaslarını onarmak için bir hidrojel geliştirdi.

Tıp ve Sağlık

Okulda sınav haftasındasınız ve ders çalışırken sürekli bir şeyler atıştırıyorsunuz. Bu durumda muhtemelen “Stresten yiyorum” cevabını verirsiniz. Bazı insanlar stresli oldukları dönemlerde normalde olduğundan daha fazla yemek yer. Stres bazı insanların ise yeme isteklerinin azalmasına neden olur. Peki, stres yeme alışkanlıklarımızı nasıl etkiliyor?

Tıp ve Sağlık

Sağlıklı gelişebilmeleri için çocukların düzenli bir biçimde aşılanması çok önemli. Ancak bazen aşı kayıtlarında sıkıntılar yaşanabiliyor. Bazen de ebeveynler çocuklarının hangi aşıları olduğunu ya da hangi aşının zamanının geldiğini unutabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Aşırı kilo ve obezite 21. yüzyılın önemli sağlık sorunlarından biri. Özellikle çocukları ve gençleri tehdit eden bu küresel sağlık sorunu şehirleşmiş bölgelerde daha yaygın görülüyor. Çocukluk döneminde obez olan kişiler çoğunlukla yetişkin dönemlerinde de obez oluyor. Bu kişilerin genç yaşta diyabet, kalp damar hastalıkları gibi hastalıklara yakalanma ihtimalleri daha yüksek.

Tıp ve Sağlık

Sevdiğiniz bir sanatçının konserinden çıktınız ve kulağınızın çınladığını hissediyorsunuz. Yüksek sesle müzik dinlemek hayli zevkli ancak sesin şiddetinin belirli bir seviyenin üzerine çıkması sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Boston Çocuk Hastanesinde çalışan Timothy Yu arkadaşları, kişiye özel bir tedavi geliştirdi. İlk bulgular, tedavinin olumlu sonuç verdiğini gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar son yıllarda depresyonun daha da yaygınlaştığını gösteriyor. Ergenlerde depresyon teşhisinin konulması ise yetişkinlere göre daha zor çünkü ergenlikte doğal olarak görülen psikolojik değişimlerle depresyonun belirtileri birbirine benziyor.