Skip to content Skip to navigation

Bil Bakalım Kızlar mı Yoksa Erkekler mi Daha Hijyenik?

28/04/2015 - 17:27

“Bil Bakalım Kızlar mı yoksa Erkekler mi Daha Hijyen?” isimli projede Muş Bilim ve Sanat Merkezi’nden öğrenciler toplumda genel olarak daha hijyen ve titiz olarak bilinen kızların mı yoksa erkeklerin mi daha temiz olduğunu belirlemeye çalışıyor.

Giriş

Halk arasında genellikle kızların erkeklere oranla daha hijyenik olduğu düşünülür. Bu düşüncenin ne kadar doğru olduğunu belirleyebilmek için, en sık kullandığımız organlarımızdan biri olan ellerimizdeki bakterilerin sayısını ve türünü tespit etmeye karar verdik.

Amacı

Bu projemizin amacı genel olarak daha hijyen ve titiz olarak bilinen kızların ellerinin mi yoksa erkeklerin ellerinin mi daha temiz olduğunu tespit etmektir.

Yöntem

Öncelikle bu konuda daha önce yapılan araştırmaları inceleyebilmek için literatür taraması yaptık ve bilgi topladık.

Projenin çalışma planını oluşturduk.

Muş İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden gerekli araç gereçlerin sağlanması için görüşmeler yaptık ve mikroorganizmaların laboratuvarda üremelerini sağlayan besiyerleri (TSA, Tryptic Soy Agar), otoklav, petri kabı, saf su gibi gerekli malzemeleri kendilerinden temin ettik.

Ellerdeki bakterilerin türlerini ve sayısını belirleyebilmek için bilim ve sanat merkezimizin öğrencilerinden rastgele 5 kız ve 5 erkek öğrenci seçtik. Sağ ve sol el parmaklarının uçları ile besiyerlerine dokunmalarını sağlayarak örnekler aldık.

Mikroorganizmaların çoğalması için besiyerlerimizi 37oC sıcaklıkta, 48 saat süreyle beklettik.

Daha sonra besiyerlerindeki farklı bakteri kolonileri ve koloni sayılarını kaydettik. Böylece bakteri türlerini ve sayılarını belirledik.

Sonuç ve Tartışma

Bu çalışmamızın sonucunda kızların ve erkeklerin ellerindeki bakteri türlerinin benzer olduğunu, ancak kızların ellerindeki bakterilerin sayısının erkeklere oranla daha fazla olduğunu tespit ettik.

Bu projemizin sonucunda toplumda genel olarak hâkim olan “kızların erkeklere göre daha hijyen olduğu” görüşünün aksine projemizde yer alan kız öğrencilerin ellerindeki bakteri türlerinin erkeklerin ellerindeki bakteri türleriyle benzer olduğunu ancak bakteri sayılarının erkeklerin ellerindekinden fazla olduğunu tespit ettik.

Kaynaklar

Ekip Tanıtımı

Semih Akyol

Duran Ali Durna

İbrahim Koç

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Kıyafetlerimizin üretiminde kullanılan iplikçikler çoğu zaman polyester, naylon ve akrilik gibi plastiklerden elde edilir. Yapılan son bilimsel çalışmalar, bu mikroiplikçiklerin denizlerdeki plastik kirliliğinin ana kaynaklarından biri olduğunu gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Hafta sonları tüm aile bir aradayken pazar kahvaltıları nasıl da güzel olur, değil mi? Patatesli omlet, simit, börek, krep, kızarmış ekmek... Bu kadar şeyi yedikten sonra tatlı bir uyku bastırır. Peki ama neden?

Tıp ve Sağlık

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni bir tür koronavirüsün neden olduğu salgın dünyanın farklı yerlerine hızla yayılıyor. Şu ana kadar onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan virüs hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Tıp ve Sağlık

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan Prof. Dr. Karen Christman ve arkadaşları kalp krizi geçirmiş hastaların kalp kaslarını onarmak için bir hidrojel geliştirdi.

Tıp ve Sağlık

Okulda sınav haftasındasınız ve ders çalışırken sürekli bir şeyler atıştırıyorsunuz. Bu durumda muhtemelen “Stresten yiyorum” cevabını verirsiniz. Bazı insanlar stresli oldukları dönemlerde normalde olduğundan daha fazla yemek yer. Stres bazı insanların ise yeme isteklerinin azalmasına neden olur. Peki, stres yeme alışkanlıklarımızı nasıl etkiliyor?

Tıp ve Sağlık

Sağlıklı gelişebilmeleri için çocukların düzenli bir biçimde aşılanması çok önemli. Ancak bazen aşı kayıtlarında sıkıntılar yaşanabiliyor. Bazen de ebeveynler çocuklarının hangi aşıları olduğunu ya da hangi aşının zamanının geldiğini unutabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Aşırı kilo ve obezite 21. yüzyılın önemli sağlık sorunlarından biri. Özellikle çocukları ve gençleri tehdit eden bu küresel sağlık sorunu şehirleşmiş bölgelerde daha yaygın görülüyor. Çocukluk döneminde obez olan kişiler çoğunlukla yetişkin dönemlerinde de obez oluyor. Bu kişilerin genç yaşta diyabet, kalp damar hastalıkları gibi hastalıklara yakalanma ihtimalleri daha yüksek.

Tıp ve Sağlık

Sevdiğiniz bir sanatçının konserinden çıktınız ve kulağınızın çınladığını hissediyorsunuz. Yüksek sesle müzik dinlemek hayli zevkli ancak sesin şiddetinin belirli bir seviyenin üzerine çıkması sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Boston Çocuk Hastanesinde çalışan Timothy Yu arkadaşları, kişiye özel bir tedavi geliştirdi. İlk bulgular, tedavinin olumlu sonuç verdiğini gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar son yıllarda depresyonun daha da yaygınlaştığını gösteriyor. Ergenlerde depresyon teşhisinin konulması ise yetişkinlere göre daha zor çünkü ergenlikte doğal olarak görülen psikolojik değişimlerle depresyonun belirtileri birbirine benziyor.