Skip to content Skip to navigation

Çöpçüler Kralı

20/06/2015 - 18:33

Evlerin önünden hareket ederek geçen ve sirenle sesini duyuran robotumuz ev sahiplerine çöp arabasının geçtiğini haber veriyor. Çöpünü atmak isteyen ev sahipleri çöp arabası evinin önünden geçerken çöplerini atabiliyorlar. Böylece insanlar çöplerini atmak için çöp kutusuna kadar gitmek zorunda kalmıyorlar.

Giriş

Gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak amacıyla üzerimize düşen görevleri yapmamız gerekmektedir. Bir gün değil her gün bu görevleri yaparak çevremizi korumaya destek olmalıyız. Bu nedenle hem çevre duyarlılığını arttırmak, hem de insanların yaşamını kolaylaştırmak amacıyla hareketli çöp kutusu hazırladık.

Amacı

İnsanların evde biriken çöplerini daha kolay atabilmelerini sağlamak için gezici ve siren çalan çöp arabası geliştirerek çevre temizliğine ve insan yaşamını kolaylaştırmaya katkıda bulunmayı amaçladık.

Yöntem

Robotumuzun hareket edeceği bir mahalle maketi hazırladık. Robotumuzun çizgi algılaycısı ile yolda hareket etmesini sağladık. İşlemci kartına zil sensörü, engel algılayıcı ve çizgi algılayıcı bağladık. Robotumuzun üzerine çöp kutusu maketi yerleştirdik. Robotumuz yolda çizgiyi takip ederken zil çalmaktadır. Önüne çöp dökmek isteyen bir vatandaş çıktığında durarak çöpler araya atılmaktadır. Engel ortadan kaldığında robotumuz zil uyarıcısı ile hareketine devam etmektedir.

Sonuç ve Tartışma

Evlerin önünden hareket ederek geçen ve sirenle sesini duyuran robotumuz ev sahiplerine çöp arabasının geçtiğini haber veriyor. Çöpünü atmak isteyen ev sahipleri çöp arabası evinin önünden geçerken çöplerini atabiliyorlar. Böylece insanlar çöplerini atmak için çöp kutusuna kadar gitmek zorunda kalmıyorlar.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Taraması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Ezgi Derya ÖZKAN

Özge İRFAN

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.