Skip to content Skip to navigation

Deprem Habercisi

27/06/2015 - 18:44

Depremin etkisiyle sallanan bir yay sistemi kişiyi sesli ve ışıklı olarak uyarmaktadır.

Giriş

Yer hareketleri, sallanma, titreşim, uyarı sistemleri gibi geniş kapsamlı durumların ve çevrenin algılanıp değerlendirilmesi

Amacı

Uyku esnasında depremin hissedilmemesi ihtimaline karşı, kişiyi sesli ve ışıklı olarak uyarmak

Yöntem

Sallantıyı algılamak için iki mesafe algılayıcı kullanılmıştır. Ayrıca sallantıyı kolayca görebilmek için ise kalem içlerindeki yaylar çıkarılmıştır ve evin altına montelenmiştir. Mesafe algılayıcıların karşılarına birer engel duvar yerleştirilir. Ev sallandığı zaman mesafe algılayıcılar ve duvar arasındaki değer sürekli değişeceği için uyarı sesinin ve ışığının süresi ve şiddeti bundan etkilenir. Çok sallandığında ses sürekli bir hale gelir. Bu da yüksek bir şiddette sallanma olduğunu bize gösterir. Deprem durduğunda sesli uyarı da kesilecektir.

Sonuç ve Tartışma

Sonuç olarak uyuyan kişi depremi hissetmediğinde onu sesli bir şekilde uyarmaktadır. Proje geliştirilerek şiddeti yaklaşık olarak da tahmin edebilir hale getirilebilir.

Ekip Tanıtımı

Öğrenciler:
Beyda Sılkim
Hayrunisa Polat
Mehmet Ardil
Bertan Erdenci

Danışman Öğretmen: Erhan DADAY

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.