Skip to content Skip to navigation

Dereceli Tencere

22/06/2015 - 05:15

Anneler genellikle çocuklarına çorba, mama ya da süt gibi ısıtılıp yedirilmesi gereken yiyeceklerde ne kadar ısıtmaları gerektiğini bilememekte ya fazla ya da az ısıtmaktadırlar. Annelerin fazla ısıttıklarında soğutma az ısıttıklarında tekrar ısıtmalarını önlemek için bu projemizi düşündük.

Giriş

Anneler genellikle çocuklarına çorba, mama ya da süt gibi ısıtılıp yedirilmesi gereken yiyeceklerde ne kadar ısıtmaları gerektiğini bilememekte ya fazla ya da az ısıtmaktadırlar. Biz de bu sorundan yola çıkarak annelerin fazla ısıttıklarında soğutma az ısıttıklarında tekrar ısıtmalarını önlemek için bu projemizi düşündük. Annelerin özellikle çocukları için yandı mı diye kaygılanmalarına gerek kalmayacak.

Projemizi idea kart üzerinde gerçekleştirdik. İdea kartımıza takmış olduğumuz sıcaklık algılayıcı ile tencerenin içindeki yiyecek 30 ile 40 derece arasına geldiğinde yine idea kartımıza yakmış olduğumuz siren çalacak. Bu şekilde bize haber vermiş olacak.

Amacı

Küçük çocuklar için çorba, mama ya da süt gibi besinleri ısıtırken belirli sıcaklığa geldiğinde bize haber versin. Kaç derece ısıttığımızı bilmek.

Yöntem

Projemiz idea kartımıza takmış olduğumuz sıcaklık algılayıcı ve siren ile gerçekleştirildi.

Sonuç ve Tartışma

Küçük çocukların ağızlarının yanmasını önlemek amacıyla düşündüğümüz bu projede amacımıza ulaştığımızı düşünüyoruz. Bu projemiz ile annelerin çok ısınan besinleri farklı yöntemlerle soğutmak zorunda kalmayacak olması projemizin işe yaradığını gösteriyor.

Kaynaklar

http://bilimgenc.tubitak.gov.tr,  siteleri ve eğitim seminerlerimiz.

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmen

Günnaz AKDEMİR

Öğrenciler

Nurullah AYDIN

Mehmet Doğan KILIÇ

Yakup KARAKUŞ

Hatemi OMUR

Mirkan ÖZDEMİR

İlgili İçerikler

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.