Skip to content Skip to navigation

Dereceli Tencere

22/06/2015 - 05:15

Anneler genellikle çocuklarına çorba, mama ya da süt gibi ısıtılıp yedirilmesi gereken yiyeceklerde ne kadar ısıtmaları gerektiğini bilememekte ya fazla ya da az ısıtmaktadırlar. Annelerin fazla ısıttıklarında soğutma az ısıttıklarında tekrar ısıtmalarını önlemek için bu projemizi düşündük.

Giriş

Anneler genellikle çocuklarına çorba, mama ya da süt gibi ısıtılıp yedirilmesi gereken yiyeceklerde ne kadar ısıtmaları gerektiğini bilememekte ya fazla ya da az ısıtmaktadırlar. Biz de bu sorundan yola çıkarak annelerin fazla ısıttıklarında soğutma az ısıttıklarında tekrar ısıtmalarını önlemek için bu projemizi düşündük. Annelerin özellikle çocukları için yandı mı diye kaygılanmalarına gerek kalmayacak.

Projemizi idea kart üzerinde gerçekleştirdik. İdea kartımıza takmış olduğumuz sıcaklık algılayıcı ile tencerenin içindeki yiyecek 30 ile 40 derece arasına geldiğinde yine idea kartımıza yakmış olduğumuz siren çalacak. Bu şekilde bize haber vermiş olacak.

Amacı

Küçük çocuklar için çorba, mama ya da süt gibi besinleri ısıtırken belirli sıcaklığa geldiğinde bize haber versin. Kaç derece ısıttığımızı bilmek.

Yöntem

Projemiz idea kartımıza takmış olduğumuz sıcaklık algılayıcı ve siren ile gerçekleştirildi.

Sonuç ve Tartışma

Küçük çocukların ağızlarının yanmasını önlemek amacıyla düşündüğümüz bu projede amacımıza ulaştığımızı düşünüyoruz. Bu projemiz ile annelerin çok ısınan besinleri farklı yöntemlerle soğutmak zorunda kalmayacak olması projemizin işe yaradığını gösteriyor.

Kaynaklar

http://bilimgenc.tubitak.gov.tr,  siteleri ve eğitim seminerlerimiz.

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmen

Günnaz AKDEMİR

Öğrenciler

Nurullah AYDIN

Mehmet Doğan KILIÇ

Yakup KARAKUŞ

Hatemi OMUR

Mirkan ÖZDEMİR

İlgili İçerikler

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.