Skip to content Skip to navigation

El Hesabı

15/06/2015 - 12:21

El eski çağlardan beri insanların kullandığı en yaygın hesap aletlerinden biridir. Bu projede kağıt kalem kullanmadan el parmaklarıile, bazı pozitif tamsayı aralıklarında çarpma işlemi yapmayı amaçladık.

Giriş

Eski uygarlıklar nehrin taşma zamanını belirlemek, sabahleyin otlağa götürülen hayvanların hepsinin akşam geri dönüp dönmediğini anlayabilmek için hayvan kemiklerinin ve ağaçların yüzeyine çizgiler çizerek, çakılları yan yana veya üst üste yığarak ve bedenin çeşitli bölümlerini kullanarak farklı sayı sayma yöntemleri geliştirmişlerdir.

Ancak bu yöntemler kullanıldığında sayılan miktar arttıkça yapılan işlem zorlaşmıştır. Bu yüzden sayı sayma için kullandıkları araçları farklı şekillerde sıralamış ve bölmüşlerdir. Bu şekilde yeni bir sayı sistemine adım atılmıştır.

En kolay sayma işlemi olarak da el parmaklarını kullanmışlardır.

Amacı

Bu projede kağıt kalem kullanmadan bazı pozitif tamsayı aralıklarında çarpma işlemi yapmayı amaçladık.

Yöntem

Bu projede baş parmaktan başlayarak ardışık her parmağa bir tam değer vererek işlem yapıldı.

Parmaklara sayı değeri vermeye el yumuk haldeyken başlandı, parmakları ard arda kaldırıp, açık durumdayken birer birer indirilerek devam edildi.

Bu işlemi sol elden sağ ele doğru olacak şekilde seçildi. Kıvrık parmaklarla başlayıp; bir için sol baş parmak, iki için aynı elin işaret parmağı ve sonunda 10 için sağ elin serçe parmağı ard arda kaldırılır.

Sonuç ve Tartışma

Projemizde 5 ile 10, 10 ile 15, 15 ile 20 ve 20 ile 25 aralıklarında iki tamsayı kullanarak el ile çarpma işlemi yapıldı.

Ayrıca bu yöntemi kullanarak bir oyun geliştirdik. Bu oyuna ZeTu Oyunu ismini verdik.

Bu oyunda rakip iki kişi sıkılı yumruklarını ileri uzatır ve hakemin işaretiyle “0 ve ya 1” rakamlarından birini söyleyerek oyuna başlar.

Oyuncular eliyle 1 den 5’e kadar (5 dahil) bir sayı gösterir.

Gösterilen iki sayını toplamı 2 ile tam bölünebiliyorsa 0 diyen, bölünemiyorsa 1 diyen oyuncu puan alır.

Eğer oyuncular aynı sayıyı söylerlerse oyunun bu aşaması tekrarlanır.

En çok puan alan oyunu kazanır.

Bu gibi oyunlar küçük yaştaki çocukların işlem yapma yeteneğini arttırmak için kullanılabilir.

Kaynaklar

Ifrah, G., "Bir Gölgenin Peşinde Rakamların Evrensel Tarihi", Tübitak Popüler Bilim Kitapları, 1999.

Ekip Tanıtımı

Öğrenciler:

Tuğba Deliktaşlı

Zeliha Fatma Aykın

Danışman Öğretmen:

Hatice Uslu

İlgili İçerikler

Matematik

13×13’lük satranç tahtasının her birim karesi herhangi bir renge boyanmıştır. Böcek ilk hamlesinde istediği bir birim karenin üzerine atlıyor. İkinci hamlesinde bulunduğu sütun ...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Aralık 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Kasım 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Çiftlikte düzenlenen satranç turnuvasına katılan her cüce ya kırmızı ya da beyaz şapka takıyor. Her cüce ikilisinin kendi aralarında tam olarak bir maç yaptığı bu turnuvada her maçta kazanan...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Ekim 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

2019 tane benzer madeni paranın 1000 tanesi sahtedir. Her sahte paranın ağırlığı gerçek paranın ağırlığından ya 1 gram daha fazla ya da 1 gram daha azdır. Sol ve sağ kefelerindeki...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Eylül 2019 s

Matematik

Tahtaya 1, 2, 3, ... , 100 sayıları yazılmıştır. Bu sayılardan hangi k tanesi silinirse silinsin, kalan sayılardan toplamı 100 sayısına eşit olan k tanesi bulunuyorsa, k’nin alabileceği en büyük değer nedir?

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Ağustos 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Bir çiftlikte yaşayan altı cüce hasat süresince her hafta bir veya birkaç cüceden oluşan bir grup belirliyor. Seçilen gruptaki cüceler bir hafta boyunca çalışırken diğer cüceler tatil yapıyor. Herhangi bir cücenin...