Skip to content Skip to navigation

El Temizliğinde Kullandığımız Sabunların Fiyatı Etkili mi?

25/05/2015 - 13:01

Bu projemizin amacı kirlenen ellerimizin kirlilik durumlarını belirlemek ve piyasada el temizliği için kullanılan farklı fiyattaki sıvı ve katı sabunların etkinliklerini karşılaştırmaktır.

Giriş

Ellerimizi yaşamsal faaliyetlerimiz için kullanırız. Bu durumdan ötürü ellerimiz kirlenir. Doğada dokunduğumuz her şeyde çok sayıda mikroorganizma bulunmaktadır. Ellerimiz günlük hayat içinde, çevre ile her türlü ilişkimizi sağlayan ve bu nedenle de en çok mikroorganizma barındıran organımızdır. Ellerimiz yoluyla her yerimize taşınan bu mikroorganizmalar bizde ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu projede el temizliğimizi yapmada kullandığımız farklı fiyattaki sıvı ve katı sabunların, fiyatları ile temizliği arasında olumlu bir ilişkinin olup olmamasına baktık.

Ellerimiz yoluyla her yerimize taşınan bu mikroorganizmalar bizde ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu projede el temizliğimizi yapmada kullandığımız farklı fiyattaki sıvı ve katı sabunların, fiyatları ile temizliği arasında olumlu bir ilişkinin olup olmamasına baktık. Bilim ve sanat merkezimizdeki öğrenci ve çalışanlardan 4 kişinin ellerindeki bakteri çeşidi ve sayısını bulmak için rastgele seçtiğimiz kişilerin 4 farklı ücretteki sıvı ve katı sabunlarla yaklaşık 1 dk. Ellerini yıkadıktan sonra ellerindeki parmaklarının uçları ile besi yerlerimize dokunmalarını sağlayarak örneklem alıp, TSA ve EMB Agar besi yerlerimizi 37ºC’de 48 saat etüve üremeye bıraktık. Bu proje uygulamasının sonucunda ekte verilen tablo ve uygulama esnasındaki fotoğraflardan da görülebileceği gibi katı sabunlara göre sıvı sabunlarla yıkanan ellerdeki bakteri sayısının daha az olduğunu gördük. En pahalı olan sıvı sabundaki bakteri sayısının en az olduğunu ancak bakteri çeşidi olarak en ucuz ve katı sabundan daha çok çeşit içerdiğini gördük. Arama motorlarından yaptığımız literatür aramalarında projemize benzer herhangi bir çalışmaya rastlamadık.

Amacı

Bu proje ile kirlenen ellerimizin kirlilik durumlarını belirleme ve piyasada el temizliği için kullanılan farklı fiyattaki sıvı ve katı sabunların etkinliklerini karşılaştırmak amaçlanmaktadır.  

Yöntem

Projenin uygulanması:

Öncelikle projemizin literatür aramasını yaptık ve bilgi topladık.

İl halk sağlığı müdürlüğünden araç ve gereç temini için görüşmeler yaptık.

Projenin çalışma planını oluşturduk.

İl halk sağlığı müdürlüğü laboratuarından TSA, Devlet hastanesinden EMB agar besi yerlerini temin ettik.

Bilim ve sanat merkezimizdeki öğrenci ve çalışanlardan 4 kişinin ellerindeki bakteri çeşidi ve sayısını bulmak için rastgele seçtiğimiz kişilerin 4 farklı ücretteki sıvı ve katı sabunlarla yaklaşık 1 dk. Ellerini yıkadıktan sonra ellerindeki parmaklarının uçları ile besi yerlerimize dokunmalarını sağlayarak örneklem yaptık.

TSA ve EMB agar besi yerlerimizi 37ºC’de 48 saat etüve üremeye bıraktık.

Üremeden sonra TSA ve EMB agar besi yerlerindeki farklı kolonileri çeşit olarak, her bir koloni sayımını da bakteri sayısı olarak oluşturduğumuz tabloya kaydettik.

Bakteri sayı ve çeşitlerini farklı marka sabunlarla kıyasını yaptık.

Sonuç ve Tartışma

Bu proje uygulamasının sonucunda ekte verilen tablo ve uygulama esnasındaki fotoğraflarda da görülebileceği gibi katı sabunlara göre sıvı sabunlarla yıkanan ellerdeki bakteri sayısının daha az olduğunu belirledik. En pahalı olan sıvı sabundaki bakteri sayısının en az olduğunu ancak bakteri çeşidi olarak en ucuz ve katı sabundan daha çok çeşit içerdiğini gördük. 

Kaynaklar

1. www.basvurular.meb.gov.tr/bubenimeserim/projebankasi.aspx

2. www.tubitak.gov.tr/

3. www.odtugvo.k12.tr/media/.../2012_09_eylul_saglik_bulteni.pdf.

Ekip Tanıtımı

Devran Yılmaz

İbrahim Koç

Tuba Çeki

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Kıyafetlerimizin üretiminde kullanılan iplikçikler çoğu zaman polyester, naylon ve akrilik gibi plastiklerden elde edilir. Yapılan son bilimsel çalışmalar, bu mikroiplikçiklerin denizlerdeki plastik kirliliğinin ana kaynaklarından biri olduğunu gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Hafta sonları tüm aile bir aradayken pazar kahvaltıları nasıl da güzel olur, değil mi? Patatesli omlet, simit, börek, krep, kızarmış ekmek... Bu kadar şeyi yedikten sonra tatlı bir uyku bastırır. Peki ama neden?

Tıp ve Sağlık

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni bir tür koronavirüsün neden olduğu salgın dünyanın farklı yerlerine hızla yayılıyor. Şu ana kadar onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan virüs hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Tıp ve Sağlık

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan Prof. Dr. Karen Christman ve arkadaşları kalp krizi geçirmiş hastaların kalp kaslarını onarmak için bir hidrojel geliştirdi.

Tıp ve Sağlık

Okulda sınav haftasındasınız ve ders çalışırken sürekli bir şeyler atıştırıyorsunuz. Bu durumda muhtemelen “Stresten yiyorum” cevabını verirsiniz. Bazı insanlar stresli oldukları dönemlerde normalde olduğundan daha fazla yemek yer. Stres bazı insanların ise yeme isteklerinin azalmasına neden olur. Peki, stres yeme alışkanlıklarımızı nasıl etkiliyor?

Tıp ve Sağlık

Sağlıklı gelişebilmeleri için çocukların düzenli bir biçimde aşılanması çok önemli. Ancak bazen aşı kayıtlarında sıkıntılar yaşanabiliyor. Bazen de ebeveynler çocuklarının hangi aşıları olduğunu ya da hangi aşının zamanının geldiğini unutabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Aşırı kilo ve obezite 21. yüzyılın önemli sağlık sorunlarından biri. Özellikle çocukları ve gençleri tehdit eden bu küresel sağlık sorunu şehirleşmiş bölgelerde daha yaygın görülüyor. Çocukluk döneminde obez olan kişiler çoğunlukla yetişkin dönemlerinde de obez oluyor. Bu kişilerin genç yaşta diyabet, kalp damar hastalıkları gibi hastalıklara yakalanma ihtimalleri daha yüksek.

Tıp ve Sağlık

Sevdiğiniz bir sanatçının konserinden çıktınız ve kulağınızın çınladığını hissediyorsunuz. Yüksek sesle müzik dinlemek hayli zevkli ancak sesin şiddetinin belirli bir seviyenin üzerine çıkması sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Boston Çocuk Hastanesinde çalışan Timothy Yu arkadaşları, kişiye özel bir tedavi geliştirdi. İlk bulgular, tedavinin olumlu sonuç verdiğini gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar son yıllarda depresyonun daha da yaygınlaştığını gösteriyor. Ergenlerde depresyon teşhisinin konulması ise yetişkinlere göre daha zor çünkü ergenlikte doğal olarak görülen psikolojik değişimlerle depresyonun belirtileri birbirine benziyor.