Skip to content Skip to navigation

İğbek

20/06/2015 - 19:12

Bu meslek grubunun en çok kullandığı malzemelerden biri olan toplu iğneler ve dikiş iğneleri sık sık yere dökülmekte ve terzilere zaman kaybettirmektedir. Bu nedenle terzilerimizin işini kolaylaştırmak için İĞBEK projesini geliştirdik. Robotumuz altına yerleştirilen mıknatıs ile zemindeki tüm iğneleri topladı.

Giriş

Günümüzde hazır giyimde meydana gelen gelişmelerden dolayı terzilere olan talep azalsa da günümüzde terzilik mesleği yaygın olarak devam etmektedir. Bu meslek grubunun en çok kullandığı malzemelerden biri olan toplu iğneler ve dikiş iğneleri sık sık yere dökülmekte ve toplanırken terzilere zaman kaybettirmektedir. Bu nedenle terzilerimizin işini kolaylaştırmak ve zaman kazandırmak için İĞBEK projesini geliştirdik. Öncelikle robotumuzun altına mıknatıs yerleştirdik. Robotumuza yazılım yükleyerek hazırladığımız zemin üzerinde hareket etmesini sağladık. Böylece robotun altında bulunan mıknatıslar zemindeki tüm iğneleri topladı. Bu robotumuzu iğne ya da küçük metal malzemelerle çalışan tüm meslek gruplarının kullanacağını düşünmekteyiz.

Amacı

Toplu iğne veya küçük metal parçalarla ilgili bir meslekte çalışanların işlerinin kolaylaştırmak amacıyla geliştirdiğimiz projeyle; yere dökülen iğne,ataç vb.malzemeleri robotumuzun altına mıknatıs yerleştirerek kolayca toplamayı amaçladık.

Yöntem

Öncelikle robotumuzun altına mıknatıs yerleştirdik. Robotumuza yazılım yükleyerek hazırladığımız zemin üzerinde işlemci kartına engel algılayıcı bağlayıp çarpmadan hareket etmesini sağladık. Böylece robotun altında bulunan mıknatıslar zemindeki tüm iğneleri toplamıştır.

Sonuç ve Tartışma

Bu robotumuzu iğne ya da küçük metal malzemelerle çalışan tüm meslek gruplarının kullanacağını düşünmekteyiz.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Taraması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Fatmanur BİLGİÇ

Feriş UÇBEY

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.