Skip to content Skip to navigation

Işıklı Zil

20/06/2015 - 19:25

Projemizde kapı zilini duyamayan işitme engelli bireyler için ‘IŞIKLI ZİL’ çalışmasını hazırladık. Kapı zili çaldığında içerideki bireyi haberdar etmek için tüm odalara yerleştirilen ışık sistemi ile ev sahibine zilin çaldığını haber veriyor.

Giriş

Çevremizde zaman zaman işitme engelli bireylerle karşılaşmışsınızdır. Bu bireylerimiz için yaşam bizim ki kadar kolay değildir. Bizler işitme engelli bireylerimizin yaşamını daha ‘’ENGELSİZ’’ yapabilmek için bu projemizi oluşturduk. Projemiz de kapı zilini duyamayan işitme engelli bireyler için ‘IŞIKLI ZİL’ çalışmasını hazırladık.

Amacı

İşitme Engelli Bireylerimizin yaşamını kolaylaştırmak ve daha engelsiz bir yaşam için kapı zili çaldığında evin tüm odalarına yerleştirilen IŞIKLI ZİL ile bireye kapı zilinin çaldığı haber veriliyor.

Yöntem

Öncelikle bir ev maketi hazırladık. İşitme engelliler için tasarladığımız bu evde, ledleri kablo ile uzattık ve her odaya monte ettik. İşlemci kartına dokunma algılayıcı ve ledleri bağladık. Yazılım ile dokunma algılayıcıya bastığımızda her odadaki ledler yanıp sönmektetir.

Sonuç ve Tartışma

İşitme engelli vatandaşlarımızın evlerinde kapı zili çaldığında içerideki bireyi haberdar etmek için tüm odalara yerleştirilen ışık sistemi ile ev sahibine zilin çaldığını haber vererek engellerin yaşamlarını kolaylaştırmaya çalıştık.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Taraması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Beyza UYAVER

Boran KOPARAN

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.