Skip to content Skip to navigation

Maden Ocağı'nda Cankurtaran

04/06/2015 - 11:07

Madenci robot normal koşullarda çizgi takip ederek madenden kömür taşıma işini yapıyor ve insanın iş yükünün azaltmasını sağlıyor.

Giriş

Maden kazalarında fazla sayıda ölümlerin yaşandığı ülkemizde buna tedbir almak için robotumuzu geliştirmeye karar verdik. Madenci robotu tasarlayarak zor şartlardaki çalışma yükünü azalttık. Ve eklenen algılayıcılarla insan hayatını koruma yönünde tedbir almış olduk.

Amacı

Yapılan projede robotun farklı algılayıcılarını kullanarak, aynı anda bir çok görevi yerine getirmesini sağladık. Madenci robot normal koşullarda çizgi takip ederek madenden kömür taşıma işini yapıyor ve insanın iş yükünün azaltmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra eklenen sıcaklık algılayıcı ile ortam sıcaklığının artması ve insan sağlığının olumsuz etkilenmesi durumunda siren çalarak uyarıda bulunuyor. 

Yöntem

Strafor köpüklerle dağ görünümü yaparak görselimizi kuvvetlendirdik. Robotumuza da gerekli algoritmayı yükleyerek çalışmasını sağladık.

Sonuç ve Tartışma

İş yapma kolaylığı sağlamanın yanı sıra insan hayatının önemine vurgu yaparak olumsuz şartlarda uyarı vermesini ve ölümlerin azalmasını hedefledik. Bu doğrultuda amacımıza ulaştık. Madenci robotu geliştirerek gerçek hayatta da kullanılmasını sağlayabiliriz.

Kaynaklar

Maden ocağında çalışma koşulları hakkında madenlerde çalışan işçilerden ve sosyal medyadan destek aldık. 

Ekip Tanıtımı

ÖĞRENCİLERİMİZ

Eren KOÇ

Arda Eren IŞIK

Eda TOP

Selin ARI

Nevin TULUKÇU

Proje Yürütücüsü: F. Betül İL

Rehber Öğretmen: Şekibe TAS

İlgili İçerikler

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.