Skip to content Skip to navigation

Maden Ocağı'nda Cankurtaran

04/06/2015 - 11:07

Madenci robot normal koşullarda çizgi takip ederek madenden kömür taşıma işini yapıyor ve insanın iş yükünün azaltmasını sağlıyor.

Giriş

Maden kazalarında fazla sayıda ölümlerin yaşandığı ülkemizde buna tedbir almak için robotumuzu geliştirmeye karar verdik. Madenci robotu tasarlayarak zor şartlardaki çalışma yükünü azalttık. Ve eklenen algılayıcılarla insan hayatını koruma yönünde tedbir almış olduk.

Amacı

Yapılan projede robotun farklı algılayıcılarını kullanarak, aynı anda bir çok görevi yerine getirmesini sağladık. Madenci robot normal koşullarda çizgi takip ederek madenden kömür taşıma işini yapıyor ve insanın iş yükünün azaltmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra eklenen sıcaklık algılayıcı ile ortam sıcaklığının artması ve insan sağlığının olumsuz etkilenmesi durumunda siren çalarak uyarıda bulunuyor. 

Yöntem

Strafor köpüklerle dağ görünümü yaparak görselimizi kuvvetlendirdik. Robotumuza da gerekli algoritmayı yükleyerek çalışmasını sağladık.

Sonuç ve Tartışma

İş yapma kolaylığı sağlamanın yanı sıra insan hayatının önemine vurgu yaparak olumsuz şartlarda uyarı vermesini ve ölümlerin azalmasını hedefledik. Bu doğrultuda amacımıza ulaştık. Madenci robotu geliştirerek gerçek hayatta da kullanılmasını sağlayabiliriz.

Kaynaklar

Maden ocağında çalışma koşulları hakkında madenlerde çalışan işçilerden ve sosyal medyadan destek aldık. 

Ekip Tanıtımı

ÖĞRENCİLERİMİZ

Eren KOÇ

Arda Eren IŞIK

Eda TOP

Selin ARI

Nevin TULUKÇU

Proje Yürütücüsü: F. Betül İL

Rehber Öğretmen: Şekibe TAS

İlgili İçerikler

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.