Skip to content Skip to navigation

Missbot

20/06/2015 - 19:40

Bayanların temizlik işine ayırdıkları zamanı azaltmak amacıyla "MİSSBOT" projesini geliştirdik. Robotumuzun temizlik malzemeleri yerleştirerek ev temizliğimizi robotun yapmasını sağlıyoruz. Ayrıca hareketli kollar ile istediğimiz malzemeyi kullanıp, istemediğimizi kullanmayabiliyoruz.

Giriş

Günümüzde bayanların veya erkeklerin en çok sıkıntı yaşadığı konulardan biri ev temizliğidir. Yaşadığımız evler sürekli kirlenir ve temizlik yapılması zorunlu olur. Ev hanımları kendilerine ve ailelerine ayırabilecekleri zamanların çoğunu temizlik yaparak geçirirler. Bu nedenle bayanların temizlik işine ayırdıkları zamanı azaltmak ve hızlandırmak amacıyla MİSSBOT projesini geliştirdik.

Amacı

Temizlik işlerini kolaylaştırmak ve zaman kazanmak amacıyla robotumuzun üzerine yerleştirdiğimiz aparatlarla, evimiz siliniyor, süpürülüyor, fırçalanıyor. Böylece hiç yorulmadan evimiz temizleniyor.

Yöntem

Robotumuzun üzerine geçirdiğimiz aparata temizlik malzemeleri yerleştirerek ev temizliğimizi robotun yapmasını sağlıyoruz. İşlemci kartına engel algılayıcıları bağladık ve robotumuza monte ettik. Yazılım ile robotumuz hiçbir engele çarpmadan ileri-geri-dairesel hareketlerle ucundaki aparatlarla yerleri temizlemektedir. Ayrıca hareketli kollar ile istediğimiz malzemeyi kullanıp, istemediğimizi kullanmayabiliyoruz.

Sonuç ve Tartışma

Artık evlerde temizlik daha kolay.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Taraması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Sıla ARICI

Öykü AKBAY

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.