Skip to content Skip to navigation

Örnek Proje 8 - Dikdörtgen Çizelim

19/05/2015 - 13:16
Bu projemizde O-bot’umuzu dikdörtgen takip edebilecek şekilde belirlenen hedef noktalara ulaştıracağız. Uygulamamızı O-bot ile deneyeceğiz.

Giriş

Bu projede O-bot robotumuzu kullandık.

Amacı

iDea’nın robot seti veya motor komutlarını kullanarak O-bot’un 60cm-40cm boyutlarında bir dikdörtgen parkurda hareket etmesini sağlayacağız. Robotumuzun fabrikalarda belirli noktalar arasında malzeme taşımasını sağlayabiliriz.

Görevimiz sırasıyla;

1. Robotumuzdan 60cm ileriye götürmek,

2. Robotumuzu olduğu yerde ve saat yönünde çeyrek tur (90 derece) döndürmek,

3. Bulunduğu yerden 40cm ileriye götürmek,

4. Robotumuzu olduğu yerde ve saat yönünde çeyrek tur (90 derece) döndürmek,

5. Bulunduğu yerden 60cm ileriye götürmek,

6. Robotumuzu olduğu yerde ve saat yönünde çeyrek tur (90 derece) döndürmek,

7. Bulunduğu yerden 40cm ileriye götürmek, başlangıç noktasına geri getirmek.

Yöntem

Algoritmamızı iDea'da aşağıdaki gibi uyguladık.

Sonuç ve Tartışma

Bu projemizde O-bot'u belirli noktalara hareket ettirdik. Robotun dikdörtgen bir yol üzerinde gitmesini sağladık. Bunu yaparken şu gözlemleri yaptık:

  • Robotumuzun pil seviyesi değiştiğinde hızının da değiştiğini gördük. Bunun için deneyi yapmadan önce 50 cm mesafeyi hangi hızda gittiğini ölçüp diğer bekleme sürelerimizi buna göre düzenledik.
  • Mekanik sistemlerin sürtünmeden, yol pürüzünden etkilendiğini gözlemledik. 
  • Denemelerimizde ortalama almanın sonuçlarımızı iyileştirdğini gördük.

Kaynaklar

www.bilimgenc.tubitak.gov.tr

Ekip Tanıtımı

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.