Skip to content Skip to navigation

Otoışık

20/06/2015 - 19:51

Açık bırakılan gece lambaları sabah olup gün ışıdığında yanmaya devam ederler ve boş yere elektrik tüketirler. OTOIŞIK projesi sayesinde lambaya yerleştirdiğimiz ışık algılayıcı ile gün ışığı algılandığında lamba otomatik olarak kapanıyor, böylece elektrik tasarrufu sağlanmış olunuyor.

Giriş

Geceleri uykuya dalacak olan çocuklar karanlıkta korktukları için gece lambaları açık bırakılarak kendilerinin daha güvende hissetmeleri sağlanmaya çalışılır. Açık bırakılan gece lambaları sabah olup gün ışıdığında yanmaya devam ederler ve boş yere elektrik tüketmektedir. Biz de OTOŞIK projesini gerçekleştirdik.

Amacı

Gece açık bıraktığımız gece lambalarının gün ışıdığında boş yere yanıp elektrik israfına sebep olmasını engellemek için gün ışığını algıladığında otomatik kapanan gece lambası yaparak elektrik tasarrufu yapmayı amaçladık. 

Yöntem

Öncelikle bir abajür maketi oluşturduk. İşlemci kartına ışık algılayıcı ve ledleri bağladık. Yazılım ile analog algılayıcılarla ışık sayısal değeri yükledik. Gün aydınlandığında ledler otomatik kapanmakta, hava karardığında ledler otomatik yanmaktadır.

Sonuç ve Tartışma

Bizim ürettiğimiz OTOŞIK projesi ile lambaya yerleştirdiğimiz ışık algılayıcı ile gün ışığı algılandığında lamba otomatik olarak kapanmakta, böylece elektrik tasarrufu sağlanmaktadır.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Taraması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Yiğit ÇELİK

Mehmet Sadık IŞIK

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.