Skip to content Skip to navigation

roboTENTE

27/06/2015 - 18:03

Yağmuru algılayıp kendi üzerindeki tenteyi kapatan robot

Giriş

Hayat veren fakat bazen de bize günlük yaşamda çeşitli zararları da beraberinde yetiren yağmurun başladığının fark edilmesi, çevrenin algılanıp çeşitli durumların değerlendirilmesi

Amacı

Kapalı bir ortamda bulunan kişiye, camdan bakmadan veya herhangi bir yağış sesi duymadan yağmurun yağdığını anlatmak. Örnek olarak manavlarda, seralarda otomatik tente kapatma. Çamaşırların ıslanmasını önleme

Yöntem

 

Hazır bir yağmur algılayıcı elimizde olmadığından, sıvıların iletkenliği ve ışık algılayıcılar konusu birlikte düşünülmüştür. 9V gerilimle beslenen ampulün yanması sağlanacak ve ışık algılayıcı bunu görerek tenteye bağlı motorları çalıştıracaktır. Tuzlu suyun elektrik iletkenliğinden faydalanabilmek için bir kaba tuz konur. Ampule bağlı tellerden biri ikiye bölünür ve bu uçlar alüminyum folyoyla kaplanıp içinde tuz olan kaba batırılır. Kap üzerine su damlatıldığında tuz su içinde çözünür ve iletkenlik sağlanmış olur. Kapalı kutu içinde, ışık algılayıcı ile birlikte bulunan ampul yanmaya başlar ve ışığı algılayan sistem aktif hale gelir. Robot “Yağmur başladı!” şeklinde sesli uyarı verir ve tenteye bağlı motorlar hareket eder. Tenteye bağlı ipi çekerler ve robotumuzun üzerine kapanarak korunaklı bir hale gelir.

Sonuç ve Tartışma

Kendi sensörümüzü yaptığımız bu projede hazır sıvı sensörü kullanılarak daha pratik hale getirilebilir

Ekip Tanıtımı

Öğrenciler:
İdris Erdenci
Tahir Yeprem
Dilan Yolcu
Rumeysa Balkaya
Hadusena Öğüt

Danışman Öğretmen: Erhan DADAY

İlgili İçerikler

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.