Skip to content Skip to navigation

roboTENTE

27/06/2015 - 18:03

Yağmuru algılayıp kendi üzerindeki tenteyi kapatan robot

Giriş

Hayat veren fakat bazen de bize günlük yaşamda çeşitli zararları da beraberinde yetiren yağmurun başladığının fark edilmesi, çevrenin algılanıp çeşitli durumların değerlendirilmesi

Amacı

Kapalı bir ortamda bulunan kişiye, camdan bakmadan veya herhangi bir yağış sesi duymadan yağmurun yağdığını anlatmak. Örnek olarak manavlarda, seralarda otomatik tente kapatma. Çamaşırların ıslanmasını önleme

Yöntem

 

Hazır bir yağmur algılayıcı elimizde olmadığından, sıvıların iletkenliği ve ışık algılayıcılar konusu birlikte düşünülmüştür. 9V gerilimle beslenen ampulün yanması sağlanacak ve ışık algılayıcı bunu görerek tenteye bağlı motorları çalıştıracaktır. Tuzlu suyun elektrik iletkenliğinden faydalanabilmek için bir kaba tuz konur. Ampule bağlı tellerden biri ikiye bölünür ve bu uçlar alüminyum folyoyla kaplanıp içinde tuz olan kaba batırılır. Kap üzerine su damlatıldığında tuz su içinde çözünür ve iletkenlik sağlanmış olur. Kapalı kutu içinde, ışık algılayıcı ile birlikte bulunan ampul yanmaya başlar ve ışığı algılayan sistem aktif hale gelir. Robot “Yağmur başladı!” şeklinde sesli uyarı verir ve tenteye bağlı motorlar hareket eder. Tenteye bağlı ipi çekerler ve robotumuzun üzerine kapanarak korunaklı bir hale gelir.

Sonuç ve Tartışma

Kendi sensörümüzü yaptığımız bu projede hazır sıvı sensörü kullanılarak daha pratik hale getirilebilir

Ekip Tanıtımı

Öğrenciler:
İdris Erdenci
Tahir Yeprem
Dilan Yolcu
Rumeysa Balkaya
Hadusena Öğüt

Danışman Öğretmen: Erhan DADAY

İlgili İçerikler

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.