Skip to content Skip to navigation

Robotik Kuş Yemleme Sistemi

31/05/2015 - 04:13

BİRD-BOT kuşumuza istediğimiz periyodik zamanlarda yem verecek . 3 ayrı şeçenek sunuyor robotumuz bize. İstersek 12 saatte bir, istersek 8 saatte bir, istersek 4 saatte bir kuşumuzu besleyecek bird-bot. 

Giriş

Bu Projemizde robotumuzu bir bakıcı olarak kullandık. Tatile çıkarken gözümüz arkada kalmayacak  ya da kuşumuzu komşumuza bırakmak zorunda kalmayacağız çünkü artık BİRDBOT var. Böylece  biz tatildeyken kuşmuzu istediğimiz zaman aralıklarıyla besleyebileğiz.

Amacı

Bu projede BİRD-BOT sayesinde kuşumuz biz evde yokken tatildeyken de aç kalmayacak istediğimiz periyotlarda beslenebilecek.

 

Yöntem

Robotumuzla kuşumuza istediğimiz zaman yem verebilmek için robot üzerindeki 2 dokunma algılayıcıyısını kullandık. Böylece biz tatildeyken kuşumuzu bird-bot sayesinde istediğimiz zaman aralıklarında beslenmesini sağladık. Kuş kafesine poli karbondan kapağı açılıp kapanabilen bir yem haznesi yapıldı. bu yem haznesinin kapağını Bird-bot istediğimiz periyotlarda açarak kuşumuzun beslenmesini sağlayacak. 

Kuşumuzu periyodik olarak beslemek istedik. Bunun için iki tane dokunma algılayıcı kullandık. Robotumuzu açınca hiç dokunma olmadığı zaman mavi ve kırmızı led yanacak, kuşumuza 12 saatlik peryotlarda kapak açılarak kuşumuz beslenecek.  Bir dokunma olursa  mavi ışık yanacak kuşumuz  8 saatte bir, iki dokunma algılayıcısına birden  basılınca ise kırmızı led yanacak ve kuşumuz 4 saatlik peryotlarda beslenecek.

Sonuç ve Tartışma

Bu proje geliştirilerek sadece kuş için  değil, diğer evcil hayvanlar için de kullanılabilir. Biz evde yokken yada tatildeyken hatta evde olsak bile periyodik olarak kuşumuzu yada evcil hayvanlarımızı rahatlıkla besleyebileceğimiz bir sistem geliştrilmiştir.

Kaynaklar

web siteleri

Ekip Tanıtımı

Buğrahan KARATAŞ

Taylan KAYPAK

Abidin KAYAR

Münire SİNİM

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.