Skip to content Skip to navigation

Robotik Kuş Yemleme Sistemi

31/05/2015 - 04:13

BİRD-BOT kuşumuza istediğimiz periyodik zamanlarda yem verecek . 3 ayrı şeçenek sunuyor robotumuz bize. İstersek 12 saatte bir, istersek 8 saatte bir, istersek 4 saatte bir kuşumuzu besleyecek bird-bot. 

Giriş

Bu Projemizde robotumuzu bir bakıcı olarak kullandık. Tatile çıkarken gözümüz arkada kalmayacak  ya da kuşumuzu komşumuza bırakmak zorunda kalmayacağız çünkü artık BİRDBOT var. Böylece  biz tatildeyken kuşmuzu istediğimiz zaman aralıklarıyla besleyebileğiz.

Amacı

Bu projede BİRD-BOT sayesinde kuşumuz biz evde yokken tatildeyken de aç kalmayacak istediğimiz periyotlarda beslenebilecek.

 

Yöntem

Robotumuzla kuşumuza istediğimiz zaman yem verebilmek için robot üzerindeki 2 dokunma algılayıcıyısını kullandık. Böylece biz tatildeyken kuşumuzu bird-bot sayesinde istediğimiz zaman aralıklarında beslenmesini sağladık. Kuş kafesine poli karbondan kapağı açılıp kapanabilen bir yem haznesi yapıldı. bu yem haznesinin kapağını Bird-bot istediğimiz periyotlarda açarak kuşumuzun beslenmesini sağlayacak. 

Kuşumuzu periyodik olarak beslemek istedik. Bunun için iki tane dokunma algılayıcı kullandık. Robotumuzu açınca hiç dokunma olmadığı zaman mavi ve kırmızı led yanacak, kuşumuza 12 saatlik peryotlarda kapak açılarak kuşumuz beslenecek.  Bir dokunma olursa  mavi ışık yanacak kuşumuz  8 saatte bir, iki dokunma algılayıcısına birden  basılınca ise kırmızı led yanacak ve kuşumuz 4 saatlik peryotlarda beslenecek.

Sonuç ve Tartışma

Bu proje geliştirilerek sadece kuş için  değil, diğer evcil hayvanlar için de kullanılabilir. Biz evde yokken yada tatildeyken hatta evde olsak bile periyodik olarak kuşumuzu yada evcil hayvanlarımızı rahatlıkla besleyebileceğimiz bir sistem geliştrilmiştir.

Kaynaklar

web siteleri

Ekip Tanıtımı

Buğrahan KARATAŞ

Taylan KAYPAK

Abidin KAYAR

Münire SİNİM

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.