Skip to content Skip to navigation

On Sayısının Katsayı Asaleti

03/06/2015 - 12:44

Bu projede büyük doğal sayılar için çarpma işlemlerinin daha kısa, anlaşılır ve kolay bir yöntem geliştirmeye çalışıldı. Bu amaçla 10 ve 10 sayısının katları olan doğal sayılarda çarpma işleminde bilinen yöntemden farklı, kolay ve anlaşılır bir metot geliştirilildi.

Giriş

İnsanların ilk kullanmaya başladığı sayılar, saymada kullanılan 1,2,3,...,n,... şeklindeki sayma sayılarıdır. Bu sayıların kümesi IN ile gösterilir ve doğal sayılar kümesi adını alır. O halde IN = {O,1,2,...,n,...} dir. 

Amacı

"On Sayısının Katsayı Asaleti" adlı projemizin amacı matematikteki on sayısının ve onun katlarının herhangi bir sayı ile çarpılması işlemine, toplama ve çıkarma işlemlerini uygulayarak farklı ve kolay bir çözüm yolu bulmaktır.

Yöntem

Sonuç ve Tartışma

Bu proje çalışması sonucunda 10 ve 10 sayısının katları olan doğal sayılarda çarpma işleminde bilinen yöntemden farklı, kolay ve anlaşılır bir metot geliştirilmiş oldu. 

Kaynaklar

1. www.akademik.maltepe.edu.tr/~huseyincakalli/.../1.4.Doğal%20sayılar.pdf, Doğal Sayılar İnsanların ilk kullanmaya başladığı sayılar doğal ... Erişim Tarihi: 18.11.2014

2. www.basvurular.meb.gov.tr/bubenimeserim/projebankasi.aspx

3. www.tubitak.gov.tr/

Ekip Tanıtımı

Yusuf Burak Yardım

A. Rahman Bingöl

İbrahim Koç

İlgili İçerikler

Matematik

13×13’lük satranç tahtasının her birim karesi herhangi bir renge boyanmıştır. Böcek ilk hamlesinde istediği bir birim karenin üzerine atlıyor. İkinci hamlesinde bulunduğu sütun ...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Aralık 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Kasım 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Çiftlikte düzenlenen satranç turnuvasına katılan her cüce ya kırmızı ya da beyaz şapka takıyor. Her cüce ikilisinin kendi aralarında tam olarak bir maç yaptığı bu turnuvada her maçta kazanan...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Ekim 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

2019 tane benzer madeni paranın 1000 tanesi sahtedir. Her sahte paranın ağırlığı gerçek paranın ağırlığından ya 1 gram daha fazla ya da 1 gram daha azdır. Sol ve sağ kefelerindeki...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Eylül 2019 s

Matematik

Tahtaya 1, 2, 3, ... , 100 sayıları yazılmıştır. Bu sayılardan hangi k tanesi silinirse silinsin, kalan sayılardan toplamı 100 sayısına eşit olan k tanesi bulunuyorsa, k’nin alabileceği en büyük değer nedir?

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Ağustos 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Bir çiftlikte yaşayan altı cüce hasat süresince her hafta bir veya birkaç cüceden oluşan bir grup belirliyor. Seçilen gruptaki cüceler bir hafta boyunca çalışırken diğer cüceler tatil yapıyor. Herhangi bir cücenin...