Skip to content Skip to navigation

Sıfırlayan Halkalar

03/06/2015 - 13:47

Modelleme yöntemi ile toplama-çıkarma işlemlerinin daha kolay öğretilebilmesi sağlanabilir.

Giriş

Tam sayılarda toplama-çıkarma işlemleri modellenerek daha kolay öğrenilebilir.

Amacı

Bu projede tam sayılarda toplama-çıkarma işlemlerinin modellenerek daha kolay öğretilmesi amaçlanmaktadır.

Yöntem

Marangoza gittik. 6 adet yarım daire şeklinde tahta kestirdik.Daha  sonra  sprey boyalarla ön yüzü kırmızı arka yüzü mavi renge boyadık.Böylelikle  6 adet  yarım daire şeklinde tahtaları boyamış olduk.

Sonuç ve Tartışma

žÖrnek:                  
                              (+1)    +     (-1)        =      0 
                              mavi   +  kırmızı
žÖrnek:                  
                              (+2) + (-2)        =      0 
                          mavi   +  kırmızı
ž

   Modelleme yapılarak tam sayılarda toplama ve çıkarma işlemleri daha kolay öğrenildi. 

ž

Ekip Tanıtımı

Öğrenciler:

Mustafa Bircan

Umut Kaya

Danışman Öğretmen:

Murat Aymaz

İlgili İçerikler

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Kasım 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Çiftlikte düzenlenen satranç turnuvasına katılan her cüce ya kırmızı ya da beyaz şapka takıyor. Her cüce ikilisinin kendi aralarında tam olarak bir maç yaptığı bu turnuvada her maçta kazanan...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Ekim 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

2019 tane benzer madeni paranın 1000 tanesi sahtedir. Her sahte paranın ağırlığı gerçek paranın ağırlığından ya 1 gram daha fazla ya da 1 gram daha azdır. Sol ve sağ kefelerindeki...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Eylül 2019 s

Matematik

Tahtaya 1, 2, 3, ... , 100 sayıları yazılmıştır. Bu sayılardan hangi k tanesi silinirse silinsin, kalan sayılardan toplamı 100 sayısına eşit olan k tanesi bulunuyorsa, k’nin alabileceği en büyük değer nedir?

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Ağustos 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Bir çiftlikte yaşayan altı cüce hasat süresince her hafta bir veya birkaç cüceden oluşan bir grup belirliyor. Seçilen gruptaki cüceler bir hafta boyunca çalışırken diğer cüceler tatil yapıyor. Herhangi bir cücenin...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Temmuz 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı. 

Matematik

Düzlemde koordinatları (1,1), (1,2), (1,3), (1,4), (2,1), (2,2), (2,3), (2,4),(3,1), (3,2), (3,3), (3,4), (4,1), (4,2), (4,3), (4,4) olan 16 nokta işaretlenmiştir. Tüm köşeleri işaretlenmiş noktalarda bulunan...