Skip to content Skip to navigation

Titreyen Yatak

20/06/2015 - 20:36

Bizler işitme engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmak için TİTREYEN YATAK projesi geliştirdik. Sabah uyanması gereken işitme engelli birey alarm sesini duyamayacağı için, kurduğumuz sistem ile ışık algılayıcı belirlenen miktara ulaştığında titreşim modülü devreye girerek yatağı titreştiriyor ve bireyin uyanması sağlanıyor.

Giriş

Çevremizde farklı engellere sahip çok sayıda insan var. Bunlardan bir bölümü işitme engelli bireylerdir. Görme engelli bireyler çevrelerindeki sesleri duyamazlar. Bizler işitme engelli bireylerin yaşamını kolaylaştırmak için TİTREYEN YATAK projesi geliştirdik.

Amacı

Çevremizde farklı engellere sahip çok sayıda insan var. Bunlardan bir bölümü işitme engelli bireylerdir. Görme engelli bireyler çevrelerindeki sesleri duyamazlar. İşitme engelli bireylerin sabah uyanmaları gerektiğinde alarmı duyamayacakları için güneş ışığı belirlenen seviyeye yükseldiğinde, yatağa takacağımız titreşim modülü ile yatak titreyecek ve işitme engelli birey uyanacak.

Yöntem

İşlemci kartına ışık algılayıcı ve titreşim motoru yerleştirdik. Yazılım ile analog olarak ışık miktarı belirledik. Işık belirlediğimiz düzeye geldiğinde titreşim motoru devereye girmektedir. Titreşim motorunu yatak modelimize bağladık ve projemizi gerçekleştirdik.

Sonuç ve Tartışma

Bu projemiz ile işitme engellilerin hayatını kolaylaştırmaya çalıştık.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Taraması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı )

Projeyi Hazırlayanlar :

Baran ŞARLATAN

Sıla Berfin KİŞİOĞLU

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.