Skip to content Skip to navigation

Trafik Güvenliği

20/06/2015 - 20:54

Oluşturduğumuz sistem ile uyuyakalma ya da dikkatsizlik sonucu şerit ihlali yapılırsa beyaz çizgiyi algılayan araç siren çalmaya başlıyor ve sürücüyü uyarıyor. Aynı zamanda yolda ilerleyen araç önünde bir engelle karşılaştığında sürüşü durduruyor, böylece olası kazaların önüne geçiliyor.

Giriş

Ülkemizde her gün yaklaşık 600 ve her saat 27 trafik kazası oluyor. Bu kazalarda günde 5-20 kişi ölüyor, 200 kadar kişi de yaralanıyor. Ortalama her yıl 5-6 bin kişi ölmekte ve 100-200 bin kişi de yaralanmaktadır.
Trafik kazalarının oluşmasının en önemli etmeni insandır. İnsanların uykusuz araç kullanmaları ve aşırı hız yapmaları en önemli kaza sebepleridir. Bu proje ile uyuyakalma ya da dikkatsizlik sonucu oluşabilecek kazalara engel olmak istemekteyiz.

Amacı

Aşırı hız, uykusuzluk ve dikkatsizlik nedeniyle meydana gelen kazaların önüne geçebilmek için çizgi algılayıcı ve mesafe algılayıcıyı kullanarak şoförü sesli uyaran bir sistem kurmayı amaçladık.

Yöntem

Öncelikle bir yol modeli ve robotumuzla bir araç oluşturduk. İşlemci kartına mesafe algılayıcı, dokunma algılayıcı, çizgi algılayıcı ,siren ve ledler bağladık. Yazılım ile otomobilin yoldan çıkmamasını, analog olarak mesafe değeri girerek durmasını sağlamayı, yanan ledler ile karanlıkta görünebilmeyi gerçekleştiridik. Aracın yoldan çıkması durumunda siren çalarak sürücüyü uyarmasını sağladık. İki araç birbirini takip ederken bu yazılımları ikisine de uyguladık.

Sonuç ve Tartışma

Yapılan araştırmalar sonucu trafik kazalarının en önemli etmeni insandır. Bu proje ile muhtemel kazalardan sonra değil öncesinde güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Çalışması

Ekip Tanıtımı

Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Neşe ADAMAK

Pınar KAZIK

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.