Skip to content Skip to navigation

Yaya Dostu Araç

19/06/2015 - 15:49

Yaya geçidine yaklaşan aracımız, yaya geçidinde bulunan beyaz veya sarı çizgileri algılayarak yavaşlar ve önüne bir yaya çıktığında, sürüşü otomatik olarak durmaktadır. Yayalar geçince sürüşüne devam etmektedir.

Giriş

Dünya genelinde yollarda her yıl ortalama 1 milyon 240 bin kişi trafik kazalarında ölüyor. 2007'den bu yana kaza sayısında fazla değişim olmadıysa da trafiğe çıkan araç sayısına göre oranlandığında son 6 yıl içinde trafik kazalarının yüzde 15 arttığı görülmekte. 2007-2010 arasında 88 ülkede trafik kazalarından ölüm oranlarının azalması alınacak önlemlerle bu sorununun çözülebileceğine işaret ediyor. Ancak aynı periyotta 87 ülkede de trafik kazalarından ölümlerin arttığı görülmekte.

Türkiye'nin içinde bulunduğu Doğu Akdeniz 21.3 ile ikinci sırada yer alırken Avrupa kaza oranının en düşük olduğu yer. İstatistiklerin gösterdiği en ilginç sonuçlardan biri ise kazada ölenlerin yarısını yayalar (%22) ,bisiklet (%5) ve motosiklet sürücülerinin (%23) oluşturması.

Sürüş güvenliğinin sağlanması için yapılan çalışmalarda önemli aşama kaydedilmiştir. Ancak rapordaki veriler bu çalışmaların hızlandırılması ve yaşam kurtarılması için acil önlemlerin alınması gerekliliğini ortaya koymuştur. Hükümetler yaya ve bisiklet sürücüsü güvenliğini sağlayacak önlemleri artırmalı.

Türkiye'ye, trafik yasalarının uygulanması konusunda 10 üzerinden 8 veriliyor. Çocuk koltuğu kullanımında ise notumuz 5. Türkiye'deki trafik kazalarında ölenlerde ilk üç sırada yüzde 35'le otomobil yolcuları, yüzde 24'le otomobil sürücüleri, yüzde 18'le yayalar, yüzde 8'le motosikletliler geliyor.

Amacı

Trafikte yaşanan yaya kazalarını ve sürücü dikkatsizliğini önlemek.

Yöntem

Obot ön alt kısmına 2 adet çizgi algılayıcı yerleştirildi. Ön kısmına 3 adet mesafe sensörü yerleştirildi. Maketimizde, yaya geçitinden önce yola dik, birbirine paralel iki adet beyaz çizgi bulunmaktadır. Çizgi algılayıcı 2 çizgiyi okuduğunda Obot yavaşladı; mesafe algılayıcı yayaları algıladı.

Sonuç ve Tartışma

Maket üzerindeki iki çizgi algılayan Obotumuz yaya geçidine gelmeden yavaşladı; önüne yaya çıktığında Obotumuz otomatik olarak sürüşünü durdurdu.    

Kaynaklar

http://www.sabah.com.tr/yasam/2013/03/18/surus-guvenligini-riske-sokan-5-faktor

Ekip Tanıtımı

Proje Sorumluları: Ekrem SAYA (Bilişim Tek. Öğrt.) ve Çağdaş TÜLÜ (Fen ve Tek. Öğrt.)
Proje Hazırlayan: Celal CEYLAN

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.