Skip to content Skip to navigation

Zil Sesinden Sonra Mesajınızı Bırakınız

19/06/2015 - 15:51

Eve geldiniz ve evde kimse yok, önemli bir haber iletmeniz gerek ve kendisine ulaşamıyorsunuz, beklemek mi istersiniz; yoksa sesli mesaj bırakmak mı?

Giriş

Bir haber aldınız, acil iletilmesi gerek yanınzda iletişim cihazı yok ya da ulaşmak istediğiniz kişiye ulaşamıyorsunuz. Elinizde bir çözüm yok, özellikle kargo firmaları bu sorunu çok fazla yaşamaktadır. Kapıda ulaştırmak istedikleri eşya ellerinde kalır ve kapıya bir kağıt asarlar. Kağıdın da sağlam kalması için umut ederler.

Amacı

İletişim bazı durumlarda, bu çağda bile yetersiz kaldığında, iletişimin devamlılığını sağlamak.

Yöntem

İşlemci kartına, dokunma algılayıcı sensöre zil bağlandı. Zile üç kez basıldığında devreye önceden kaydedilmiş ses kaydı, arkasından ses kaydedecek sensör devreye girdi.

Sonuç ve Tartışma

Zile üç kere basılınca kaydedilen ses 'mesajınızı bırakın' dedi, bip sesinden sonra da zile basan kişinin sesi kaydedildi.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Ekip Tanıtımı

Proje Sorumluları: Ekrem SAYA (Bilişim Tek. Öğrt.) ve Çağdaş TÜLÜ (Fen ve Tek. Öğrt.)

Proje Hazırlayan: Kardelen TÖRUZ

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.