Skip to content Skip to navigation

14. İletişim ve Bilişim Teknolojileri Günleri Öğrencileri Bekliyor

Ayşenur Okatan
05/03/2019 - 19:13

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Topluluğu tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen İletişim ve Bilişim Teknolojileri Günleri’nin başvuruları başladı.

İletişim, bilişim, yazılım, savunma sanayii, elektronik ve telekomünikasyon alanları ile gelişen dünyanın en güncel teknolojik gelişmelerini mercek altına alan İLTEK günleri, bu yıl 19-21 Mart 2019 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Etkinlikte havacılık ve uzay teknolojileri, yapay zekâ, dijital gelecek, nükleer teknoloji, nanoteknoloji, nesnelerin interneti (IoT) ve siber güvenlik gibi güncel konularda uzman konuşmacıların katılacağı paneller düzenlenecek, bu alanlarda başarılı çalışmalar gerçekleştiren kurumlar ve şirketler açacakları stantlarda projelerini ve tecrübelerini katılımcılarla paylaşacak.

Etkinliğin son gününde Havacılık ve Uzay Teknolojileri Fuarı düzenlenecek. Fuarda havacılık ve uzay alanında başarılı çalışmalar gerçekleştiren kurumlar ve şirketler projelerini, çalışmalarını ve tecrübelerini katılımcılara aktaracak. Son oturumda ise onur konuğu olarak Türk Yıldızları yer alacak.

Katılımın ücretsiz olduğu etkinliğin kayıt sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.

Teknoloji

Hollywood, 1920’li yılların başında dünyanın önde gelen film üretim merkezi haline geldi. Avrupa sinemasıysa özel efektler konusunda teknik olarak üst düzey projeler üretti.

Teknoloji

İtalya Teknoloji Entitüsü’nde çalışan Indrek Must, Edoardo Sinibaldi ve Barbara Mazzolai bitki filizleri gibi kıvrılabilen ve tırmanabilen yumuşak bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Connecticut ve Toronto üniversitelerinden bir grup araştırmacı basınç, sıcaklık, hareket, titreşim, ses ve manyetik alanları algılayabilen bir sensör geliştirdi. Gelecekte, derileri yanmış hastaların yeniden hissetmesine imkân veren yapay derilerin geliştirilmesi mümkün olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar sayesinde hastaların hasarlı organlarının modelleri birebir ölçüde üretilerek ameliyat öncesi provalarda doktorlar tarafından kullanılıyor.