Skip to content Skip to navigation

2015 Yılı TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri Sahiplerini Buldu

Mehmet Koçak
09/12/2015 - 16:51

TÜBİTAK 50. Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri, Ankara’da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin’in de katıldığı törende 4 Bilim Ödülü, 1 Özel Ödül ve 13 Teşvik Ödülü verildi. Törende yaptığı konuşmada yeni ve güçlü Türkiye’yi hedeflerine ulaştırabilmek için bilimin, toplumun odak noktası haline gelmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Arif Ergin, bilim ve teknolojiyi içselleştirerek ihraç eder konuma gelmek zorunda olduklarını söyledi.

TÜBİTAK 50. Bilim, Özel ve Teşvik Ödüllerini Kazanan Akademisyenler

Bilim Ödülü

Temel Bilimler: Prof. Dr. Alikram Nuhbalaoğlu (Alıev) ve Prof. Dr. Marat Akhmet.

Sağlık Bilimleri: Prof. Dr. K. Arzum Erdem Gürsan ve Prof. Dr. Özcan Erel.

Özel Ödül

Sağlık Bilimleri: Prof. Dr. Hazire Oya Alpar.

Teşvik Ödülü

Temel Bilimler: Doç. Dr. Ramazan Solmaz, Prof. Dr. Atilla Cihaner, Yrd. Doç. Dr. Seda Aksoy Esinoğlu ve Doç. Dr. Hakan Altan.

Mühendislik Bilimleri: Yrd. Doç. Dr. Can Alkan, Doç. Dr. Mesut Şimşek, Doç. Dr. Sinan Gezici ve Prof. Dr. Çağatay Candan.

Sağlık Bilimleri: Doç. Dr. Hakan Parlakpınar ve Prof. Dr. Hasan Kırmızıbekmez.

Sosyal Bilimler: Doç. Dr. Şaban Nazlıoğlu, Doç. Dr. Z. Ayşecan Boduroğlu ve Yrd. Doç. Dr. Kamil Kıvanç Karaman.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Filmlerde süper kahramanlar kılık değiştirdikten sonra özel güçler kazanır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zekâ Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları tarafından geliştirilen mini robot da dış iskeletini değiştirerek farklı işlevler gerçekleştirebiliyor.

Teknoloji

1. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım’da düzenlenecek. Türkiye’de teknolojinin geldiği son noktanın sergileneceği etkinlikte, yerli ve milli projeler öne çıkacak.

Teknoloji

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Konya Bilim Festivali bugün başladı. Üç gün sürecek festivalin açılış gününde Bilim Genç dergisi yayın kurulu üyeleri bilim söyleşileri ile yer aldı.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından alternatif enerjilerin kullanımına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları, Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde tamamlandı.

Teknoloji

SpaceX ve Tesla Motor şirketlerinin sahibi Elon Musk’ın, düşük maliyetle ses hızına yakın hızlarda seyahati mümkün kılmayı amaçlayan projesi hızyuvarın (Hyperloop) ilk testi gerçekleştirildi

Teknoloji

Vantilatörler sıcak yaz günlerinde serinlememize yardımcı olan bir hava akımı oluşturur. Aslında vantilatörler ortamın sıcaklığını azaltmaz. 

Teknoloji

Amerika Birleşik Devletleri donanması, II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa’ya malzeme taşımak için kargo gemileri üretti. Özgürlük Gemisi (Liberty...

Teknoloji

Örümceklerin ağ örerken ürettikleri ipek doğadaki en güçlü malzemelerden biridir. 

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenecek Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması, 13-16 Temmuz 2017 tarihlerinde TUSAŞ-TAI Kahramankazan Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Günümüzde elektrikli araçlarla ilgili en önemli sorunlardan biri menzillerinin kısa olması.