Skip to content Skip to navigation

2016 Türk Antarktika Bilim Seferi Rotası

Dr. Bülent Gözcelioğlu
28/03/2016 - 11:01

2016 Türk Antarktika Bilim Seferi kapsamında ilk olarak 28 Mart’ta İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Antarktik Antlaşmalar Sistemi (ATS) hakkında hukuki bilgiler, Antarktika’daki zorlayıcı çevre koşullarında davranış ilkeleri, sağlık önlemleri ve temel ilkyardım bilgisi konularında eğitim alacağız.

Ertesi gün yani 29 Mart’ta İstanbul’dan ayrılarak uçakla Arjantin’in başkenti Buenos Aires’se gideceğiz. Burada, Antarktika Antlaşması Sekreteryası’nı ziyaret edip görüş alışverişi yapacağız. Daha sonra Antarktika iklimine uyum sağlayabilmek için Güney Amerika’nın en ucundaki şehir olan Ushuaia’ya uçacağız.

Ushuaia’da iki gün kaldıktan sonra 2 Nisan’da şehirle aynı adı taşıyan buzkıran gemisi ile Antarktika’ya doğru deniz yolculuğuna başlayacağız. 85 metrelik bu araştırma gemisiyle ilk olarak Antarktika’daki araştırma üslerinin çoğunluğunun bulunduğu Peninsula’ya ulaşmayı planlıyoruz. Ukrayna’nın araştırma üssü de bu bölgede yer alıyor. Antarktika Bilim Seferi boyunca çoğunlukla bu bölge ve çevresinde araştırmalar yapacağız.

Ekibimiz farklı bilim dallarında uzmanlaşmış araştırmacılardan oluşuyor. Bu sayede gezi kapsamında buzullar, okyanus, çevre kirliliği ve iklim değişikliği, deniz canlıları, biyoçeşitlilik gibi farklı alanlarda araştırmalar yapmayı planlıyoruz.

Yaklaşık 15 gün Beyaz Kıta'da kaldıktan sonra uzun bir gemi yolculuğuyla Arjantin’in Mar del Plata şehrine ulaşacağız. Daha sonra Buenos Aires üzerinden Türkiye’ye döneceğiz.

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

İnsanların toprağı ekip biçmeyi öğrenmeleri, yerleşik hayata geçip gelişmiş uygarlıklar kurmalarına imkân sağladı. Bu devrim niteliğinde bir değişimdi. Sonraki yıllarda insanların beslenme ihtiyacını karşılamak için tarımsal verimin artırılması amacıyla farklı yöntemler geliştirildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Tırmanma; yürüme, koşma ve sıçrama gibi insanların hareketle ilgili en temel becerileri arasında yer alır. Aslında tırmanma becerisini hayatımızın çoğu alanında kullanırız. Örneğin evlerde ayaklı merdivenlere, parklarda demir çubuklara, bahçede ağaçlara veya spor salonlarında halatlara tırmanırız.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde eylül ayında objektiflerinizi çevrenizdeki tarihî mekânlara odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #TarihîMekânlar etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Bir grup araştırmacının Science’ta yayımladıkları bir makaleye göre, iklim değişikliğiyle savaşmanın en iyi yolu ağaç dikmek olabilir. Çünkü ağaçlar fotosentez sırasında atmosferdeki karbondioksiti tüketirken oksijen ve besin üretiyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İspanya Castilla-La Mancha Üniversitesinden bir grup araştırmacı iklim değişikliğine bağlı olarak dünyanın ortalama sıcaklığı arttıkça İber Yarımadası’ndaki ağaç eşek arılarının vücut ve kanat büyüklüklerinin azaldığı belirlendi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Otuzun üzerinde mikrobiyolog yakın zamanlarda Nature Reviews Microbiology’de bir makale yayımladı. Bilim insanları, küresel iklim değişikliği ile ilgili çalışmalarda mikroorganizmaların dikkate alınmamasının büyük bir hata olduğunu söylüyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Denizde yüzenler için en tehlikeli doğal olgulardan biri çeken akıntı. Her yıl çok sayıda insan çeken akıntı nedeniyle hayatını kaybediyor. Ülkemizde özellikle Karadeniz kıyılarında ortaya çıkan çeken akıntı nedir, nasıl fark edilir, çeken akıntıya kapılan yüzücüler ne yapmalıdır?

Ekoloji / Çevre Bilim

Sanayi tesislerinde, taşıtlarda, ev ve iş yerlerinde enerji elde etmek için çoğunlukla kömür, doğal gaz ve petrol gibi fosil yakıtlar kullanıyoruz. Fosil yakıtların yakılması sonucu ise atmosfere sera gazları salınıyor. Atmosferdeki karbondioksit (CO2), metan (CH4), diazot monoksit (N2O) ve ozon (O3) gazları da sera etkisine önemli katkıda bulunur.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yakın zamanlarda yapılan bir araştırma, Afrika orman filleri nedeniyle zarar gören ormanlardaki ağaçların zaman içinde gövdelerinin daha çok genişlediğini ve genel olarak kök, dal, yaprak ve tohumlarının daha çok büyüdüğünü gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Havaların ısınmasıyla birlikte birçoğumuz tatil planları yapmaya başladık. Kimimiz tatil için deniz, kum ve güneşin bir arada olduğu sahil kesimlerine giderken kimimiz el değmemiş ağaçların ve yaban hayatın bir arada olduğu ormanlık alanları tercih ediyor.