Skip to content Skip to navigation

2018 Bilim Olimpiyatları Başvuruları İçin Son Gün 24 Nisan

Bilim Genç
19/04/2018 - 10:22

2 Nisan’da başlayan 23. Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları ve 26. Ulusal Bilim Olimpiyatları birinci aşama sınavı başvuruları 24 Nisan’da sona eriyor. Başvurular, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünce http://tubitak.istanbul.edu.tr/ adresinden yapılıyor.

23. Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları ve 26. Ulusal Bilim Olimpiyatları birinci aşama sınavı, Türkiye ve KKTC’deki 27 sınav merkezinde 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

Gençlerin temel bilim alanlarında araştırma yapmalarını teşvik etmek amacıyla bu yıl 26.’sı düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatları’na liselerin hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri fizik, kimya, biyoloji, matematik ve bilgisayar; ortaokul 8. sınıf öğrencileri ise fizik, kimya ve biyoloji alanlarında katılabiliyor. Matematik ve bilgisayar alanlarında sınava katılmak isteyen ortaokul 8. sınıf öğrencileri ise Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları'na başvurabiliyor.

İki aşamalı gerçekleştirilen Ulusal Bilim Olimpiyatları’nda birinci aşama sınavında başarılı olan öğrenciler ikinci aşama sınavına davet edilecek. Öğrenciler ikinci aşama sınavına alanlarında uzman akademisyenler tarafından eğitilecekleri yaz okulu etkinliği ile hazırlanacak.

Bu yıl 23.’sü düzenlenen Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları’na ortaokulların 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri katılabiliyor. Gençlerin matematik ve bilgisayar alanlarındaki ilgi ve yeteneklerini geliştirmelerine katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları’na bu yıl ilk kez bilgisayar alanı da eklendi.

26. Ulusal Bilim Olimpiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

23. Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayın

 

Başvuru İletişim Bilgileri

Telefon: +90 212 44 000 00 (Dahili: 14077 ya da 11079)

Faks: +90 212 44 000 45

E-posta: tubitaksinav@istanbul.edu.tr

İlgili İçerikler

Bilgisayar ve İnternet

Son zamanlarda özellikle robot teknolojileri alanında sıkça yararlanılan yapay zekâyla ilgili araştırmalar yapan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şeyda Ertekin ile yapay zekâ üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bilgisayar ve İnternet

Günlük hayattan aşina olduğumuz bilgisayarlar bir insanın yıllarca uğraşsa bile bitiremeyeceği işleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyor. Ancak çalışma ilkeleri klasik fizikle açıklanan bu bilgisayarların kapasiteleri sınırlı. Gelecekte belirli işlemleri klasik bilgisayarlardan çok daha hızlı yapabilen kuantum bilgisayarların geliştirilebileceği düşünülüyor

Bilgisayar ve İnternet

4. CodeFest programlama yarışması 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Üsküdar Amerikan Lisesi’nde gerçekleştirilecek.

Bilgisayar ve İnternet

Sinemada görsel efekt tasarımının sınırları her gün genişliyor. Bizi şaşırtan görüntüleri teknolojik gelişmelerin yaratıcı beyinlere sunduğu olanaklar sayesinde izleyebiliyoruz.

Bilgisayar ve İnternet

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen kriptoloji yaz okulları başvuruları 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.

Bilgisayar ve İnternet

Özellikle gençlerin yakından takip ettiği, çevrimiçi bir ortam olarak tanımlanan sosyal medya adeta dijital dünyamız haline geldi. Gençler gün boyu -hatta geceleri- sosyal medya aracılığı ile sosyal ilişkiler kuruyor, bilgi ediniyor ve çeşitli konularda paylaşımlarda bulunuyor. Peki, sosyal medyayı bu kadar yoğun kullanmanın, sağladığı çeşitli faydaların yanı sıra, olumsuz etkileri de olabilir mi?

Bilgisayar ve İnternet

Bir grup araştırmacı, yakın zamanlarda Science Advances’ta yayımladıkları bir makalede yapay zekâ yardımıyla çok hızlı bir biçimde yeni metalik camlar tasarlamayı ve üretmeyi başardıklarını açıkladı.

Bilgisayar ve İnternet

Çocuklar nesneleri evirip çevirerek, tutup bırakarak ya da itip çekerek oyunlar oynar. Bu, küçük yaşlardan itibaren fiziksel dünyayı keşfetmelerinin bir yoludur. İşte şimdi Google’a ait DeepMind’dan ve California Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından eğitilen bir yapay zekâ uygulaması bu tür bir oyun davranışının ilk aşamalarını sergiliyor.

Bilgisayar ve İnternet

Ankara Altındağ Cebeci Ortaokulu tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen “Oyunumu Kodluyorum Yarışması”nın ödül töreni 12 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl yalnızca Ankara’daki okulların katıldığı yarışmada bu yıl Türkiye genelinden birçok okul yer aldı.

Bilgisayar ve İnternet

ABD’de bulunan Brain of Things adlı bir şirket “robot ev” adını verdikleri apartman daireleri üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Bu daireler çok yoğun olarak algılayıcılarla, otomatik aksesuar ve cihazlarla donatılıyor.