Skip to content Skip to navigation

31. Aritmetik Günleri İstanbul’da Başladı

Nurulhude Baykal
03/07/2019 - 16:02

Sayılar kuramı ile ilgili en önemli uluslararası organizasyonlarından biri olan Aritmetik Günleri (Journées Arithmétiques) bu yıl 1-5 Temmuz arasında İstanbul Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenleniyor. İki yılda bir düzenlenen etkinliğe her seferinde bir Avrupa ülkesi ev sahipliği yapıyor.

Aritmetik Günleri; Boğaziçi Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinden bilim insanları tarafından düzenleniyor ve etkinliği destekleyen kurumlar arasında Türk Matematik Derneği de bulunuyor.

Otuzdan fazla ülkeden 195 katılımcının yer aldığı bu yılki etkinlikte Öklid’in Elemanları kitabını açıklamalı notlarla beraber Türkçeye çeviren Bilkent Üniversitesinden Prof. Dr. Ali Sinan Sertöz “Öklid ve Elemanlar” başlıklı bir konuşma yapacak. Öklid’in Elemanları kitabı ilk defa TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları tarafından tam metin olarak Türkçeye kazandırıldı.

Organizasyonun bilimsel komitelerinde sayılar kuramı alanında uluslararası düzeyde tanınmış isimler yer alıyor. Etkinlikte sunulan tüm bildirilerin özet metinleri etkinlik tamamlandıktan sonra organizasyona ait internet sayfasında yayınlanacak. Konferans ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Matematik

13×13’lük satranç tahtasının her birim karesi herhangi bir renge boyanmıştır. Böcek ilk hamlesinde istediği bir birim karenin üzerine atlıyor. İkinci hamlesinde bulunduğu sütun ...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Aralık 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Kasım 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Çiftlikte düzenlenen satranç turnuvasına katılan her cüce ya kırmızı ya da beyaz şapka takıyor. Her cüce ikilisinin kendi aralarında tam olarak bir maç yaptığı bu turnuvada her maçta kazanan...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Ekim 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

2019 tane benzer madeni paranın 1000 tanesi sahtedir. Her sahte paranın ağırlığı gerçek paranın ağırlığından ya 1 gram daha fazla ya da 1 gram daha azdır. Sol ve sağ kefelerindeki...

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Eylül 2019 s

Matematik

Tahtaya 1, 2, 3, ... , 100 sayıları yazılmıştır. Bu sayılardan hangi k tanesi silinirse silinsin, kalan sayılardan toplamı 100 sayısına eşit olan k tanesi bulunuyorsa, k’nin alabileceği en büyük değer nedir?

Matematik

Ayın Matematik Sorusu köşesinde Ağustos 2019 sorusunu doğru çözenler belli oldu. Doğru çözümü gönderme zamanına göre sıralanmış bu listedeki ilk 3 kişi ve doğru çözenler arasından kura ile belirlenen 7 kişi TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye kazandı.

Matematik

Bir çiftlikte yaşayan altı cüce hasat süresince her hafta bir veya birkaç cüceden oluşan bir grup belirliyor. Seçilen gruptaki cüceler bir hafta boyunca çalışırken diğer cüceler tatil yapıyor. Herhangi bir cücenin...