Skip to content Skip to navigation

3D Yazıcılar Uzayda

Dr. Tuba Sarıgül
08/12/2014 - 12:14

NASA

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) ilk defa 3D baskı yöntemi ile bir obje -3D yazıcının parçalarından biri- üretildi. Bu teknolojinin gelecekteki uzun süreli uzay görevlerine önemli katkılar sağlayacağı düşünülüyor.

3D baskı teknolojisinin uzayda kullanılmasıyla ilgili baskı sürecinde açığa çıkabilecek zehirli gazların ve nanoparçacıkların uzay istasyonunun kapalı ortamından nasıl uzaklaştırılacağı gibi zorluklar söz konusuydu. Ağırlıksız ortamda kullanılmak üzere tasarlanan 3D yazıcı Eylül ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi. ISS’deki 3D yazıcıda ısıtılan plastiğin üst üste katmanlar şeklinde bir araya gelmesiyle üç boyutlu objeler oluşturuluyor. 3D baskı yöntemiyle üretilen ilk objenin 2015’te Dünya’ya dönmesi planlanıyor. Yapılacak ayrıntılı analizler ile 3D baskı sürecinde katmanların birbirine nasıl tutunduğunun ve sürecin ağırlıksız ortamda Dünya’dakine benzer şekilde gerçekleşip gerçekleşmediğinin incelenmesi amaçlanıyor.

NASA

Yaklaşık olarak bir mikrodalga fırının boyutlarında olan 3D yazıcı ile astronotlar istedikleri şekle sahip plastik nesneler üretebilecek. İhtiyaç duyulan araçların ya da değiştirilmesi gereken parçaların uzay aracının üzerinde üretilmesine imkân veren 3D baskı teknolojisinin, özellikle Mars yolculuğu gibi uzun süreli uzay görevlerinde yararlı olabileceği düşünülüyor.

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.