Skip to content Skip to navigation

5. Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği Proje Yarışması

Bilim Genç
18/03/2016 - 17:08

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin gözde projeleri arasında yer alan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, toplumun bilim ve teknolojiye ilgisini artırmak amacıyla faaliyetlerine devam ediyor.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, düzenlediği etkinliklerle başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun her kesimini bilime ve bilimsel düşünmeye teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu etkinliklerden biri de 5. Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği. 6-7-8 Mayıs 2016 tarihlerinde Bursa Merinos Park’ta gerçekleştirilecek şenlik; atölyeler, proje yarışmaları ve bilim gösterileri ile tam bir bilim karnavalı havasında geçecek. Bilimin sadece kapalı kapılar ardında ve uzmanlar tarafından değil, hayatın her anında ve herkes tarafından yapılabileceğini gösteren şenlikte bilime gönül verenlerin icatları da proje yarışması ile değerlendirilecek.

5. Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği Proje Yarışması’nın teması “bilim ve teknoloji” olarak belirlendi. Dileyen herkesin katılabileceği yarışmada projeler “minik”, “çocuk”, “genç mucitler" ve "usta mucitler” kategorileri altında değerlendirilecek. Proje yarışmasına en geç 1 Nisan 2016 tarihine kadar www.bursabilimsenligi.org adresinden başvurulabilecek. Projeler temaya uygunluk ve prototipe sahip olma gibi gerekli şartları yerine getirmeleri durumda ön elemeden geçecek. Finale kalacak 50 proje ise 19 Nisan 2016 tarihinde www.bursabilimsenligi.org adresinden ilan edilecek. Alanında uzman sanayiciler, iş adamları ve akademisyenlerden oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucu finalde yarışacak projeler, dereceye girmeleri durumunda ticarileşmeleri için de fırsat yakalamış olacak. Geçen yıl 600’ü aşkın projenin katıldığı yarışmaya tüm Türkiye’den bilim severlerin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. Millî Eğitim Bakanlığı ile ortak yürütülen çalışma kapsamında yapılacak duyurular ile öğrencilerin de proje yarışmasına katılması sağlanacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla bu yıl 102 bin TL’ye yükseltilen toplam ödül ile yarışmada sadece ilk üçe giren projelere değil, finale kalan 50 projeye de ödül verilmiş olacak.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, bilim ve teknolojinin gelişmesi ve mucitlerin önünü açmak amacıyla farklı projelerine devam edecek.

İlgili İçerikler

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

Bataryalar elektrikli araçların anahtar role sahip parçasıdır ve en pahalı bileşenidir (aracın toplam maliyetinin dörtte birinden fazlasını bataryalar oluşturur). Bataryaların depolayabildiği enerji miktarı elektrikli araçların menzilini belirler.

Teknoloji

Günümüzde ulaşım teknolojileri alanındaki ilerlemelerin büyük kısmı, fosil yakıtların kullanıldığı içten yanmalı motorlu araçlardan elektrik motoruyla çalışan araçlara geçişe yönelik. Peki, yollardaki bu enerji dönüşümünün gerçekleşebilmesi için aşmamız gereken engeller neler?

Teknoloji

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları elektromobil ve hidromobil kategorilerindeki final yarışları ile sona erdi.

Teknoloji

Etkinliğin ikinci gününde otonom araç kategorisi yarışları gerçekleştirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi'nden AESK takımı "Electra" isimli aracıyla birinci oldu. 

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda ilk gün elektromobil ve hidromobil kategorisinde birinci final yarışları gerçekleştirildi.

Teknoloji

Alternatif Enerjili Araç Yarışları 6-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan bir grup araştırmacı herhangi bir motor ya da güç kaynağı olmadan yol alabilen bir mini denizaltı geliştirdi. Robotik cihaz, sudaki sıcaklık değişimlerinden yararlanarak kürek çekiyor.

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.