Skip to content Skip to navigation

5. Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği Proje Yarışması

Bilim Genç
18/03/2016 - 17:08

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin gözde projeleri arasında yer alan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, toplumun bilim ve teknolojiye ilgisini artırmak amacıyla faaliyetlerine devam ediyor.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, düzenlediği etkinliklerle başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun her kesimini bilime ve bilimsel düşünmeye teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu etkinliklerden biri de 5. Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği. 6-7-8 Mayıs 2016 tarihlerinde Bursa Merinos Park’ta gerçekleştirilecek şenlik; atölyeler, proje yarışmaları ve bilim gösterileri ile tam bir bilim karnavalı havasında geçecek. Bilimin sadece kapalı kapılar ardında ve uzmanlar tarafından değil, hayatın her anında ve herkes tarafından yapılabileceğini gösteren şenlikte bilime gönül verenlerin icatları da proje yarışması ile değerlendirilecek.

5. Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği Proje Yarışması’nın teması “bilim ve teknoloji” olarak belirlendi. Dileyen herkesin katılabileceği yarışmada projeler “minik”, “çocuk”, “genç mucitler" ve "usta mucitler” kategorileri altında değerlendirilecek. Proje yarışmasına en geç 1 Nisan 2016 tarihine kadar www.bursabilimsenligi.org adresinden başvurulabilecek. Projeler temaya uygunluk ve prototipe sahip olma gibi gerekli şartları yerine getirmeleri durumda ön elemeden geçecek. Finale kalacak 50 proje ise 19 Nisan 2016 tarihinde www.bursabilimsenligi.org adresinden ilan edilecek. Alanında uzman sanayiciler, iş adamları ve akademisyenlerden oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucu finalde yarışacak projeler, dereceye girmeleri durumunda ticarileşmeleri için de fırsat yakalamış olacak. Geçen yıl 600’ü aşkın projenin katıldığı yarışmaya tüm Türkiye’den bilim severlerin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. Millî Eğitim Bakanlığı ile ortak yürütülen çalışma kapsamında yapılacak duyurular ile öğrencilerin de proje yarışmasına katılması sağlanacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla bu yıl 102 bin TL’ye yükseltilen toplam ödül ile yarışmada sadece ilk üçe giren projelere değil, finale kalan 50 projeye de ödül verilmiş olacak.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, bilim ve teknolojinin gelişmesi ve mucitlerin önünü açmak amacıyla farklı projelerine devam edecek.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) çalışan bir grup mühendis, bir tür robot planör tasarladı.

Teknoloji

ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bilim insanları düşük maliyetli bir biyoyazıcı sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlar konusunda önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak bu araçların yolculuk etme konusundaki yetilerinin, insanlarla karşılaştırıldığında, hâlâ çok zayıf olduğu söylenebilir. Bilmedikleri bir yere yolculuk ederken araç kullanan insanlar yolculuğun büyük kısmında sadece yola bakar, yanlış yollara sapmamak için ara sıra haritalardan yardım alırlar.

Teknoloji

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi’nden mühendisler yolların yüzeyine gömülecek ve geçen taşıtlardan kaynaklanan titreşimleri elektrik enerjisine dönüştürecek akıllı malzemeler, piezoelektrik özellikli seramikler üzerinde çalışıyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 13. İletişim ve Bilişim Teknolojileri (İLTEK) Günleri 20-22 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından beri üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) katılımcıları için 17-18 Şubat 2018 tarihlerinde Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nde (TÜSSİDE) iki günlük bir eğitim programı düzenlendi.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması 2018’in başvuruları başladı. Başvurular 11 Mart’a kadar devam ediyor.

Teknoloji

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri ulaşım. Bu nedenle geçmişten günümüze birçok farklı ulaşım türü ve aracı kullanılmış. Günümüzde ise -özellikle de şehirleşmedeki artışa bağlı olarak- insanların artan ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için yeni çözümlerin bulunması gerekiyor.

Teknoloji

Cornell Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, böceklerin beyinlerinin çalışma ilkelerini taklit eden yeni bir programlama yöntemini kullanarak bir süredir robot böcekler üzerinde deneyler yapıyor.

Teknoloji

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Başvurular 10 Ocak 2018’e kadar devam edecek.