Skip to content Skip to navigation

5. Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği Proje Yarışması

Bilim Genç
18/03/2016 - 17:08

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin gözde projeleri arasında yer alan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, toplumun bilim ve teknolojiye ilgisini artırmak amacıyla faaliyetlerine devam ediyor.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, düzenlediği etkinliklerle başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun her kesimini bilime ve bilimsel düşünmeye teşvik etmeyi amaçlıyor. Bu etkinliklerden biri de 5. Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği. 6-7-8 Mayıs 2016 tarihlerinde Bursa Merinos Park’ta gerçekleştirilecek şenlik; atölyeler, proje yarışmaları ve bilim gösterileri ile tam bir bilim karnavalı havasında geçecek. Bilimin sadece kapalı kapılar ardında ve uzmanlar tarafından değil, hayatın her anında ve herkes tarafından yapılabileceğini gösteren şenlikte bilime gönül verenlerin icatları da proje yarışması ile değerlendirilecek.

5. Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği Proje Yarışması’nın teması “bilim ve teknoloji” olarak belirlendi. Dileyen herkesin katılabileceği yarışmada projeler “minik”, “çocuk”, “genç mucitler" ve "usta mucitler” kategorileri altında değerlendirilecek. Proje yarışmasına en geç 1 Nisan 2016 tarihine kadar www.bursabilimsenligi.org adresinden başvurulabilecek. Projeler temaya uygunluk ve prototipe sahip olma gibi gerekli şartları yerine getirmeleri durumda ön elemeden geçecek. Finale kalacak 50 proje ise 19 Nisan 2016 tarihinde www.bursabilimsenligi.org adresinden ilan edilecek. Alanında uzman sanayiciler, iş adamları ve akademisyenlerden oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucu finalde yarışacak projeler, dereceye girmeleri durumunda ticarileşmeleri için de fırsat yakalamış olacak. Geçen yıl 600’ü aşkın projenin katıldığı yarışmaya tüm Türkiye’den bilim severlerin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. Millî Eğitim Bakanlığı ile ortak yürütülen çalışma kapsamında yapılacak duyurular ile öğrencilerin de proje yarışmasına katılması sağlanacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla bu yıl 102 bin TL’ye yükseltilen toplam ödül ile yarışmada sadece ilk üçe giren projelere değil, finale kalan 50 projeye de ödül verilmiş olacak.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, bilim ve teknolojinin gelişmesi ve mucitlerin önünü açmak amacıyla farklı projelerine devam edecek.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Kanser ve damar tıkanıklığı gibi çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde kullanılabileceği düşünülen en güncel yöntemlerden biri manyetik parçacık görüntüleme tekniğidir.

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.

Teknoloji

TÜBİTAK, pasif terahertz yöntemle görüntüleme yapan bir görüntüleme sistemi geliştirdi.

Teknoloji

Gerçek hayatta karşılaşmadığımız pek çok olay filmlere konu oluyor. Ayrıca olaylar günlük hayatta karşılaşılabilecek şeyler olsa bile, bazı sahnelerin oyuncular tarafından gerçekten oynanırken çekilmesi imkânsız olabiliyor. Örneğin bir aksiyon filmi düşünün. Filmin kahramanı bir trenin içinde kendisini kovalayanlardan kaçıyor, bir vagondan diğerine geçiyor.

Teknoloji

2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nı Bilim Genç’ten canlı olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji

Minnesota Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcı kullanarak yarıküre biçimli bir yüzeyin üzerine ışığı algılayan reseptörler yerleştirdi.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) 6-12 Ağustos 2018’de Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.