Skip to content Skip to navigation

8. Science Expo Mayıs Ayında Bursa’da

Bilim Genç
27/03/2019 - 13:59

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Science Expo’da proje yarışmasından havacılık yarışmalarına, üç boyutlu tasarım yarışmasından meslek yarışmalarına, bilimsel atölyelerden akıl ve zekâ oyunları turnuvasına kadar farklı yarışmalar ve etkinlikler düzenlenecek.

Science Expo’da “Başımıza icat çıkarın!” sloganıyla gerçekleştirilecek Science Expo Proje Yarışması gençlere fikirlerini duyurma imkânı sunuyor. Proje yarışması “Çocuk Mucitler”, “Genç Mucitler” ve “Usta Mucitler” kategorilerinde düzenleniyor. Proje yarışmasına katılmak isteyenler 12 Nisan 2019 tarihine kadar buradan başvuru yapabilir.

Science Expo’da üç havacılık yarışması düzenlenecek. Bunlardan biri olan İnsansız Hava Araçları Yarışması lise öğrencilerine yönelik düzenleniyor. Yarışmaya katılan takımlar kendi tasarladıkları ve ürettikleri hava araçlarıyla uçuş alanı içinde belirlenen görevleri yerine getirmeye çalışacak. Yarışmaya katılmak isteyenlerin 19 Nisan’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Model Planör Yarışması ise ortaokul öğrencilerine yönelik düzenleniyor. Bu yarışmada takımlar belirlenen iki görevi yerine getirmeye çalışacak. Birinci görevde model planörün atış noktası ile model planörün hareketsiz kaldığı nokta arası ölçülecek. Birinci görevi tamamlayan takımların katılabildiği ikinci görevde ise takımlar model planör ile limit mesafesi olarak belirlenen 15 metreyi geçmeyi çalışacak. Model Planör Yarışması’na katılmak isteyen takımların 5 Nisan’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Etkinlikte düzenlenecek üçüncü havacılık yarışması ise Drone Yarışması. Takımlar drone olarak da bilinen döner kanatlı insansız hava araçlarıyla belirli görevleri yerine getirmeye çalışacak. Yarışmaya katılmak isteyenlerin 19 Nisan’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Havacılık yarışmaları ile ilgili detaylı bilgiye ve başvuru sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

8. Science Expo etkinliğinde gönüllü olarak yer almak, atölye çalışması yapmak ya da yarışmalara katılmak istiyorsanız başvuru ve etkinlik programıyla ilgili ayrıntılı bilgiye bursabilimsenligi.org adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.