Skip to content Skip to navigation

8. Science Expo Mayıs Ayında Bursa’da

Bilim Genç
27/03/2019 - 13:59

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Science Expo’da proje yarışmasından havacılık yarışmalarına, üç boyutlu tasarım yarışmasından meslek yarışmalarına, bilimsel atölyelerden akıl ve zekâ oyunları turnuvasına kadar farklı yarışmalar ve etkinlikler düzenlenecek.

Science Expo’da “Başımıza icat çıkarın!” sloganıyla gerçekleştirilecek Science Expo Proje Yarışması gençlere fikirlerini duyurma imkânı sunuyor. Proje yarışması “Çocuk Mucitler”, “Genç Mucitler” ve “Usta Mucitler” kategorilerinde düzenleniyor. Proje yarışmasına katılmak isteyenler 12 Nisan 2019 tarihine kadar buradan başvuru yapabilir.

Science Expo’da üç havacılık yarışması düzenlenecek. Bunlardan biri olan İnsansız Hava Araçları Yarışması lise öğrencilerine yönelik düzenleniyor. Yarışmaya katılan takımlar kendi tasarladıkları ve ürettikleri hava araçlarıyla uçuş alanı içinde belirlenen görevleri yerine getirmeye çalışacak. Yarışmaya katılmak isteyenlerin 19 Nisan’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Model Planör Yarışması ise ortaokul öğrencilerine yönelik düzenleniyor. Bu yarışmada takımlar belirlenen iki görevi yerine getirmeye çalışacak. Birinci görevde model planörün atış noktası ile model planörün hareketsiz kaldığı nokta arası ölçülecek. Birinci görevi tamamlayan takımların katılabildiği ikinci görevde ise takımlar model planör ile limit mesafesi olarak belirlenen 15 metreyi geçmeyi çalışacak. Model Planör Yarışması’na katılmak isteyen takımların 5 Nisan’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Etkinlikte düzenlenecek üçüncü havacılık yarışması ise Drone Yarışması. Takımlar drone olarak da bilinen döner kanatlı insansız hava araçlarıyla belirli görevleri yerine getirmeye çalışacak. Yarışmaya katılmak isteyenlerin 19 Nisan’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Havacılık yarışmaları ile ilgili detaylı bilgiye ve başvuru sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

8. Science Expo etkinliğinde gönüllü olarak yer almak, atölye çalışması yapmak ya da yarışmalara katılmak istiyorsanız başvuru ve etkinlik programıyla ilgili ayrıntılı bilgiye bursabilimsenligi.org adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.