Skip to content Skip to navigation

8. Science Expo Mayıs Ayında Bursa’da

Bilim Genç
27/03/2019 - 13:59

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Science Expo’da proje yarışmasından havacılık yarışmalarına, üç boyutlu tasarım yarışmasından meslek yarışmalarına, bilimsel atölyelerden akıl ve zekâ oyunları turnuvasına kadar farklı yarışmalar ve etkinlikler düzenlenecek.

Science Expo’da “Başımıza icat çıkarın!” sloganıyla gerçekleştirilecek Science Expo Proje Yarışması gençlere fikirlerini duyurma imkânı sunuyor. Proje yarışması “Çocuk Mucitler”, “Genç Mucitler” ve “Usta Mucitler” kategorilerinde düzenleniyor. Proje yarışmasına katılmak isteyenler 12 Nisan 2019 tarihine kadar buradan başvuru yapabilir.

Science Expo’da üç havacılık yarışması düzenlenecek. Bunlardan biri olan İnsansız Hava Araçları Yarışması lise öğrencilerine yönelik düzenleniyor. Yarışmaya katılan takımlar kendi tasarladıkları ve ürettikleri hava araçlarıyla uçuş alanı içinde belirlenen görevleri yerine getirmeye çalışacak. Yarışmaya katılmak isteyenlerin 19 Nisan’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Model Planör Yarışması ise ortaokul öğrencilerine yönelik düzenleniyor. Bu yarışmada takımlar belirlenen iki görevi yerine getirmeye çalışacak. Birinci görevde model planörün atış noktası ile model planörün hareketsiz kaldığı nokta arası ölçülecek. Birinci görevi tamamlayan takımların katılabildiği ikinci görevde ise takımlar model planör ile limit mesafesi olarak belirlenen 15 metreyi geçmeyi çalışacak. Model Planör Yarışması’na katılmak isteyen takımların 5 Nisan’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Etkinlikte düzenlenecek üçüncü havacılık yarışması ise Drone Yarışması. Takımlar drone olarak da bilinen döner kanatlı insansız hava araçlarıyla belirli görevleri yerine getirmeye çalışacak. Yarışmaya katılmak isteyenlerin 19 Nisan’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Havacılık yarışmaları ile ilgili detaylı bilgiye ve başvuru sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

8. Science Expo etkinliğinde gönüllü olarak yer almak, atölye çalışması yapmak ya da yarışmalara katılmak istiyorsanız başvuru ve etkinlik programıyla ilgili ayrıntılı bilgiye bursabilimsenligi.org adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.