Skip to content Skip to navigation

Altın Nanotüplerle Kanser Tedavisi

Dr. Mahir E. Ocak
27/04/2015 - 17:21

Kanserli hastaların vücutlarındaki tümörler, ameliyatla alındıktan sonra yeniden gelişebiliyor. Bu durumu önlemek için cerrahi müdahalelerden sonra genellikle kemoterapi ve radyoterapiye başvuruluyor. Ancak bu yöntemlerin yan etkileri var. Leeds Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı ise altın nanotüpler kullanarak kanser hücrelerini öldürmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Dr. S. Ye ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Advanced Functional Materials’ta yayımlandı.

İnsan derisi, ışık tayfının kırmızı/kızılötesi kısmında kalan bazı frekanslar için transparandır. Yani belirli dalga boylarına sahip ışık ışınları yok olmadan insan derisinin içinden geçebilir. Ancak bu ışınlar vücuttaki çeşitli moleküller tarafından soğurulabilir.

Araştırmacılar, kanser hücrelerini öldürebilmek için altın nanotüplerden yararlanıyor. Uzunlukları hassas bir biçimde ayarlanarak, boyutları nanometre (metrenin milyarda biri) ölçeğinde olan pipet biçimli bu moleküllerin insan derisinin içinden geçebilen çeşitli ışık ışınlarını soğurması sağlanabiliyor. Hastaların vücutlarındaki altın nanotüpler, bu ışınları soğurduktan sonra çevrelerine ısı yayıyor. Böylece nanotüplerin yakın çevresi ısınıyor ve kanserli hücreler ölüyor. Çalışmalar, altın nanotüplerin dışkı yoluyla vücuttan atıldığını da gösteriyor. Dolayısıyla bu tedavi yönteminin vücutta önemli bir yan etkiye neden olması beklenmiyor.

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Kıyafetlerimizin üretiminde kullanılan iplikçikler çoğu zaman polyester, naylon ve akrilik gibi plastiklerden elde edilir. Yapılan son bilimsel çalışmalar, bu mikroiplikçiklerin denizlerdeki plastik kirliliğinin ana kaynaklarından biri olduğunu gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Hafta sonları tüm aile bir aradayken pazar kahvaltıları nasıl da güzel olur, değil mi? Patatesli omlet, simit, börek, krep, kızarmış ekmek... Bu kadar şeyi yedikten sonra tatlı bir uyku bastırır. Peki ama neden?

Tıp ve Sağlık

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni bir tür koronavirüsün neden olduğu salgın dünyanın farklı yerlerine hızla yayılıyor. Şu ana kadar onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan virüs hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Tıp ve Sağlık

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan Prof. Dr. Karen Christman ve arkadaşları kalp krizi geçirmiş hastaların kalp kaslarını onarmak için bir hidrojel geliştirdi.

Tıp ve Sağlık

Okulda sınav haftasındasınız ve ders çalışırken sürekli bir şeyler atıştırıyorsunuz. Bu durumda muhtemelen “Stresten yiyorum” cevabını verirsiniz. Bazı insanlar stresli oldukları dönemlerde normalde olduğundan daha fazla yemek yer. Stres bazı insanların ise yeme isteklerinin azalmasına neden olur. Peki, stres yeme alışkanlıklarımızı nasıl etkiliyor?

Tıp ve Sağlık

Sağlıklı gelişebilmeleri için çocukların düzenli bir biçimde aşılanması çok önemli. Ancak bazen aşı kayıtlarında sıkıntılar yaşanabiliyor. Bazen de ebeveynler çocuklarının hangi aşıları olduğunu ya da hangi aşının zamanının geldiğini unutabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Aşırı kilo ve obezite 21. yüzyılın önemli sağlık sorunlarından biri. Özellikle çocukları ve gençleri tehdit eden bu küresel sağlık sorunu şehirleşmiş bölgelerde daha yaygın görülüyor. Çocukluk döneminde obez olan kişiler çoğunlukla yetişkin dönemlerinde de obez oluyor. Bu kişilerin genç yaşta diyabet, kalp damar hastalıkları gibi hastalıklara yakalanma ihtimalleri daha yüksek.

Tıp ve Sağlık

Sevdiğiniz bir sanatçının konserinden çıktınız ve kulağınızın çınladığını hissediyorsunuz. Yüksek sesle müzik dinlemek hayli zevkli ancak sesin şiddetinin belirli bir seviyenin üzerine çıkması sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Boston Çocuk Hastanesinde çalışan Timothy Yu arkadaşları, kişiye özel bir tedavi geliştirdi. İlk bulgular, tedavinin olumlu sonuç verdiğini gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar son yıllarda depresyonun daha da yaygınlaştığını gösteriyor. Ergenlerde depresyon teşhisinin konulması ise yetişkinlere göre daha zor çünkü ergenlikte doğal olarak görülen psikolojik değişimlerle depresyonun belirtileri birbirine benziyor.