Skip to content Skip to navigation

Antarktika Günlükleri IV

Dr. Bülent Gözcelioğlu
08/04/2016 - 17:02

Vernadsky Araştırma İstasyonu’nda araştırmalarımıza devam ediyoruz. Ekip liderimiz Prof. Dr. Bayram Öztürk ile genel bir değerlendirme yaptık. Prof. Öztürk aynı zamanda Neden Antarktika? kitabının da yazarı. Bu kitaptan Türkiye’nin Antarktika ile ilgili şimdiye kadar yaptığı her şeyi öğrenebilirsiniz. Geçen yıl dört ay boyunca Japonya’nın Antarktika’daki üssünde kalarak araştırma yapan tecrübeli hocamız Prof. Öztürk’ün değerlendirmeleri şöyle: Her şeyden önce bilimsel çalışma yapmak için kıtaya gelecek araştırmacının bölgenin coğrafyasını çok iyi bilmesi gerekiyor. Ayrıca Antarktika’ya gelmeden önce kıtayla ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olunması çok önemli. Bu bilim seferinden sonra Türk araştırmacıların kıtaya daha fazla ilgi göstermesini bekliyoruz. Buradan elde edilecek bilimsel yayınlar da bu ilgiyi devamlı hale getirebilir. Prof. Öztürk iklim değişikliğinin Antarktika’daki deniz canlıları üzerindeki etkisini de araştırıyor. Bunun için kıtadaki yabancı türlerle ilgili örnekleme yapıyor. Özellikle denizanaları, omurgasız deniz yıldızları ve yumuşakça türlerinden örnek alıyor. Prof. Öztürk örnekleri Türkiye götürecek, laboratuvarda teşhislerini yapacak ve türlerin mide içeriğine bakacak. Mide içeriğine bakılarak canlının besin zincirinde nerede bulunduğu belirlenebiliyor.

Ekibin iki kadın araştırmacısından biri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden öğretim görevlisi Melike İdil Öz. Öz, Antarktika balık stoklarının değerlendirilmesi ve balık etinde ağır metal birikimi konularında araştırma yapmak üzere kıtaya geldi. Galindez Adası’na çıktıktan sonra, Ukraynalı ekibin bölgeyi çok iyi bilen iki araştırmacısı ile birlikte balık örneği yakalamak için koyda 20 metre derinliğe pinter tipi yemli kapan yerleştirdi. Ardından bot üzerindeyken çapari ile balık örneği aldı. Öz, örnekleri Türkiye’ye götürecek ve çalışmalarına orada devam edecek. Antarktika’dan örnekleri ve diğer bilimsel materyalleri Türkiye’ye götürmek için izin alınması gerekiyor. Ekibimiz bu izinleri Antarktika’ya ulaşmadan önce almıştı.

Antarktika ile ilgili konularda söz sahibi olmak için çok sayıda bilimsel araştırma yapmak ve bunları yayınlamak gerekiyor. Kıtayla ilgili yapılacak her türlü araştırma ve yayın bu açıdan çok önemli. Ancak araştırmalar çok kısa sürede sonuçlanmıyor. Sonuçların anlamlı olabilmesi için bilimsel çalışmaların süreklilik arz etmesi gerekiyor. Bunun için 2016 Türk Antarktika Bilim Seferi ile iyi bir başlangıç yaptık diyebiliriz.

Fotoğraflar: Dr. Bülent Gözcelioğlu

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

İnsanların toprağı ekip biçmeyi öğrenmeleri, yerleşik hayata geçip gelişmiş uygarlıklar kurmalarına imkân sağladı. Bu devrim niteliğinde bir değişimdi. Sonraki yıllarda insanların beslenme ihtiyacını karşılamak için tarımsal verimin artırılması amacıyla farklı yöntemler geliştirildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Tırmanma; yürüme, koşma ve sıçrama gibi insanların hareketle ilgili en temel becerileri arasında yer alır. Aslında tırmanma becerisini hayatımızın çoğu alanında kullanırız. Örneğin evlerde ayaklı merdivenlere, parklarda demir çubuklara, bahçede ağaçlara veya spor salonlarında halatlara tırmanırız.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde eylül ayında objektiflerinizi çevrenizdeki tarihî mekânlara odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #TarihîMekânlar etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Bir grup araştırmacının Science’ta yayımladıkları bir makaleye göre, iklim değişikliğiyle savaşmanın en iyi yolu ağaç dikmek olabilir. Çünkü ağaçlar fotosentez sırasında atmosferdeki karbondioksiti tüketirken oksijen ve besin üretiyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İspanya Castilla-La Mancha Üniversitesinden bir grup araştırmacı iklim değişikliğine bağlı olarak dünyanın ortalama sıcaklığı arttıkça İber Yarımadası’ndaki ağaç eşek arılarının vücut ve kanat büyüklüklerinin azaldığı belirlendi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Otuzun üzerinde mikrobiyolog yakın zamanlarda Nature Reviews Microbiology’de bir makale yayımladı. Bilim insanları, küresel iklim değişikliği ile ilgili çalışmalarda mikroorganizmaların dikkate alınmamasının büyük bir hata olduğunu söylüyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Denizde yüzenler için en tehlikeli doğal olgulardan biri çeken akıntı. Her yıl çok sayıda insan çeken akıntı nedeniyle hayatını kaybediyor. Ülkemizde özellikle Karadeniz kıyılarında ortaya çıkan çeken akıntı nedir, nasıl fark edilir, çeken akıntıya kapılan yüzücüler ne yapmalıdır?

Ekoloji / Çevre Bilim

Sanayi tesislerinde, taşıtlarda, ev ve iş yerlerinde enerji elde etmek için çoğunlukla kömür, doğal gaz ve petrol gibi fosil yakıtlar kullanıyoruz. Fosil yakıtların yakılması sonucu ise atmosfere sera gazları salınıyor. Atmosferdeki karbondioksit (CO2), metan (CH4), diazot monoksit (N2O) ve ozon (O3) gazları da sera etkisine önemli katkıda bulunur.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yakın zamanlarda yapılan bir araştırma, Afrika orman filleri nedeniyle zarar gören ormanlardaki ağaçların zaman içinde gövdelerinin daha çok genişlediğini ve genel olarak kök, dal, yaprak ve tohumlarının daha çok büyüdüğünü gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Havaların ısınmasıyla birlikte birçoğumuz tatil planları yapmaya başladık. Kimimiz tatil için deniz, kum ve güneşin bir arada olduğu sahil kesimlerine giderken kimimiz el değmemiş ağaçların ve yaban hayatın bir arada olduğu ormanlık alanları tercih ediyor.