Skip to content Skip to navigation

Antarktika Günlükleri V

Dr. Bülent Gözcelioğlu
09/04/2016 - 10:56

Ekibimiz Antarktika’daki bilimsel çalışmalarına devam ediyor. Hava durumu çok değişken. Kısa aralıklarla kar yağıyor, fırtına çıkıyor, ardından kısa bir süre için güneş görünüyor, sonra yeniden fırtına... Yani her an her şey değişebiliyor. Ayrıca tahmin edebileceğiniz gibi geminin ya da araştırma istasyonunun dışında açık hava çok soğuk.

Bu zorlu şartlara alışık olmayan ekibimizin sağlık durumu yakından takip ediliyor. Ekipte tıp kökenli iki araştırmacı var: İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şamil Aktaş ve Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Birol Çotuk. Her iki araştırmacı da bu bilim seferinde farklı görevler üstleniyor. Aktaş ve Çotuk, bir yandan zorlu koşulların sağlığımızı olumsuz etkilememesi için önlemler alırken yani sağlık hizmeti verirken diğer yandan bu zorlu koşulların insan biyolojisi, fizyolojisi ve sağlığına etkilerine yönelik araştırmalar da yapıyorlar. Prof. Aktaş, diğer ülkelerin Antarktika için hazırladığı sağlık standartlarını inceleyerek Türk bilim insanlarının Antarktika’da araştırma yapabilmeleri için gereken sağlık standartlarını belirlemiş.

Bu standartlar görevin uzun ya da kısa olmasına, yazın veya kışın yapılmasına, irtifaya, araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen dalış, uçuş gibi aktivitelere göre farklılaşıyor. Kısa dönem araştırma izni verilen bir kişiye uzun dönem için ya da kıyıda çalışmasına izin verilen bir kişiye yüksek irtifa için izin verilmeyebilir. Bu tamamen kişinin sağlık durumunun gerçekleştireceği göreve uygun olup olmamasına bağlı. Oluşturulan standartlara göre ekibimizin sağlık muayenesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde yapıldı ve sefere katılabileceğimize dair rapor verildi.

Sefer öncesi sağlık muayeneleri ve sefer sırasında sağlık hizmetleri dışında tıp kökenli bilim insanları için Antarktika’da geniş bir araştırma imkânı var. Prof. Aktaş ve Prof. Çotuk, kıtada görev yapacak araştırmacıların zorlu koşullara uyum sağlaması üzerine yoğunlaşıyorlar. Soğuk, gece, uzaklık, yalıtılmışlık, uyku düzeni gibi konular Antarktika’da araştırılabilecek ilginç konular arasında.

Fotoğraflar: Dr. Bülent Gözcelioğlu

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

İnsanların toprağı ekip biçmeyi öğrenmeleri, yerleşik hayata geçip gelişmiş uygarlıklar kurmalarına imkân sağladı. Bu devrim niteliğinde bir değişimdi. Sonraki yıllarda insanların beslenme ihtiyacını karşılamak için tarımsal verimin artırılması amacıyla farklı yöntemler geliştirildi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Tırmanma; yürüme, koşma ve sıçrama gibi insanların hareketle ilgili en temel becerileri arasında yer alır. Aslında tırmanma becerisini hayatımızın çoğu alanında kullanırız. Örneğin evlerde ayaklı merdivenlere, parklarda demir çubuklara, bahçede ağaçlara veya spor salonlarında halatlara tırmanırız.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde eylül ayında objektiflerinizi çevrenizdeki tarihî mekânlara odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #TarihîMekânlar etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Bir grup araştırmacının Science’ta yayımladıkları bir makaleye göre, iklim değişikliğiyle savaşmanın en iyi yolu ağaç dikmek olabilir. Çünkü ağaçlar fotosentez sırasında atmosferdeki karbondioksiti tüketirken oksijen ve besin üretiyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İspanya Castilla-La Mancha Üniversitesinden bir grup araştırmacı iklim değişikliğine bağlı olarak dünyanın ortalama sıcaklığı arttıkça İber Yarımadası’ndaki ağaç eşek arılarının vücut ve kanat büyüklüklerinin azaldığı belirlendi.

Ekoloji / Çevre Bilim

Otuzun üzerinde mikrobiyolog yakın zamanlarda Nature Reviews Microbiology’de bir makale yayımladı. Bilim insanları, küresel iklim değişikliği ile ilgili çalışmalarda mikroorganizmaların dikkate alınmamasının büyük bir hata olduğunu söylüyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Denizde yüzenler için en tehlikeli doğal olgulardan biri çeken akıntı. Her yıl çok sayıda insan çeken akıntı nedeniyle hayatını kaybediyor. Ülkemizde özellikle Karadeniz kıyılarında ortaya çıkan çeken akıntı nedir, nasıl fark edilir, çeken akıntıya kapılan yüzücüler ne yapmalıdır?

Ekoloji / Çevre Bilim

Sanayi tesislerinde, taşıtlarda, ev ve iş yerlerinde enerji elde etmek için çoğunlukla kömür, doğal gaz ve petrol gibi fosil yakıtlar kullanıyoruz. Fosil yakıtların yakılması sonucu ise atmosfere sera gazları salınıyor. Atmosferdeki karbondioksit (CO2), metan (CH4), diazot monoksit (N2O) ve ozon (O3) gazları da sera etkisine önemli katkıda bulunur.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yakın zamanlarda yapılan bir araştırma, Afrika orman filleri nedeniyle zarar gören ormanlardaki ağaçların zaman içinde gövdelerinin daha çok genişlediğini ve genel olarak kök, dal, yaprak ve tohumlarının daha çok büyüdüğünü gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

Havaların ısınmasıyla birlikte birçoğumuz tatil planları yapmaya başladık. Kimimiz tatil için deniz, kum ve güneşin bir arada olduğu sahil kesimlerine giderken kimimiz el değmemiş ağaçların ve yaban hayatın bir arada olduğu ormanlık alanları tercih ediyor.