Skip to content Skip to navigation

APİS Model Uydu Takımı Moğolistan’da Birinci Oldu

Nurulhude Baykal
11/10/2016 - 17:31

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi (UUBF) bünyesinde kurulan APİS* takımı, 22-23 Eylül 2016 tarihlerinde Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’da düzenlenen model uydu yarışmasında (CanSat Competition 2016) birinci oldu. APİS, daha önce ABD’de gerçekleştirilen CanSat 2016 yarışmasında da en iyi Türk takımı olarak genel sıralamada ilk 10’a girmişti.

Yarışma sürecinin ilk adımında Asya Pasifik Uzay Birliği (APSCO) üyesi ülkelerden en iyi takımlarını belirlemeleri istendi. TÜBİTAK hakemliğinde yapılan inceleme sonucu, İTÜ’nün APİS takımı ülkemizi temsil etmek üzere seçildi. APİS model uydu takımı, Prof. Dr. Alim Rüstem Aslan danışmanlığında bir araya gelen on üç İTÜ Uzay Mühendisliği Bölümü öğrencisinden oluşuyor. Yarışmaya katılan alt ekipte ise ekip lideri Mert Menekşe, mekanik ekip lideri Gürkan Önal ve elektronik ekip lideri Ataberk Arman Kayhan bulunuyor.

APSCO ile Moğolistan Hükümeti Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından düzenlenen yarışmada model uyduların yaklaşık 50 metre uzaklıkta bulunan bir hedefi fotoğraf ya da video yoluyla tespit etmesi gerekiyor. Ayrıca model uydunun rüzgâr hızı, sıcaklık, basınç, GPS, nem, yükseklik, 3 eksende ivmeölçer, 3 eksende jiroskop bilgileri ve kamera açısı gibi verileri de anlık olarak yer istasyonuna iletmesi bekleniyor.

* Apis: (Latince) arı.

 

 

 

 

 

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Satürn hiç de fotoğrafta görüldüğü gibi sakin bir yer değil. Güneş Sistemi’nin bilinen en fazla uyduya sahip gezegeni olan Satürn’ün atmosferinde devasa fırtınalar gerçekleşiyor.

Gökbilim ve Uzay

Kasım ayında nadir gerçekleşen bir gök olayına tanık olabilirsiniz. Merkür, 11 Kasım’da Güneş’in önünden geçiyor. Ancak unutmayın! Geçişi ister çıplak gözle, ister dürbünle, ister teleskopla gözlemleyin, mutlaka uygun bir güneş filtresi kullanmaya dikkat edin. Çünkü Güneş’e doğrudan bakmak gözünüzde kalıcı hasarlara neden olabilir.

Gökbilim ve Uzay

Hawaii’deki Mauna Kea Dağı’ndaki Subaru Teleskobu’yla yapılan gözemler sonucunda Satürn’ün 20 yeni uydusu keşfedildi. Böylece Satürn’ün bilinen uydularının sayısı 82’ye çıktı.

Gökbilim ve Uzay

Mars, 2 Eylül’de yörünge hareketi sırasında Güneş’in arkasından geçmişti. Bu süreçte Güneş ile aralarındaki açısal mesafe küçük olduğundan Mars’ı Güneş’in parlaklığı nedeniyle birkaç hafta boyunca gözlemlemek mümkün olmadı. Mars ekim ayının ortasından itibaren doğu ufkunun üzerinde tekrar ortaya çıkıyor.

Gökbilim ve Uzay

Trigonometri lisede matematik dersinde karşılaştığınız ve belki de anlamakta zorlandığınız konulardan biri. Dik üçgenlerin iç açıları ve kenar uzunlukları arasındaki bağlantılarla ilgili matematiğin bu dalı size soyut gelebilir. Geçmişte insanlar denizcilikte, haritacılıkta ve astronomi yani gökbilimde karşılaştıkları problemleri çözmek için trigonometriden faydalandı. 

Gökbilim ve Uzay

İlk kez geçtiğimiz yıl düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, 17-22 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirildi. Bu yıl 1.720.000 kişinin katıldığı etkinlik dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali oldu.

Gökbilim ve Uzay

NASA Space Apps Challenge’ın (NASA Uluslararası Uzay Uygulamaları Yarışması) Türkiye ayağı bu yıl Ankara, Elazığ ve Şanlıurfa’da düzenleniyor. Ankara’daki organizasyona 19-20 Ekim tarihlerinde ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu ev sahipliği yapıyor.

Gökbilim ve Uzay

Geçmişten günümüze birçok araç uçsuz bucaksız evreni keşfetmek için uzaya gönderildi. Bu araçlar Merkür, Venüs, Mars, Neptün, Satürn, Plüton ve Ay hakkında veriler topladı ve bugün de toplamaya devam ediyor. 

Gökbilim ve Uzay

Satürn ve ilkdördün evresindeki Ay 8 Eylül’de gökyüzünde birlikte görülebilir. 20 Eylül’de ise Ay ve Boğa Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Aldebaran yakın görünümde. Her iki gökcismini gece yarısına yakın saatlerde batı ufkunun üzerinde görebilirsiniz. 23 Eylül sonbahar ılımı yani gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu tarih.

Gökbilim ve Uzay

Maden cevherlerinden metalleri özütlemek için mikroorganizmalardan yararlanılan yöntemler biyomadencilik olarak adlandırılır. Biyomadenciliğin yeryüzündeki tarihi 1950’lere kadar gider. Günümüzde bazı araştırmacılar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) uzayda biyomadencilikle ilgili çalışmalar yapıyor.