Skip to content Skip to navigation

Az Uyku ile Yetinmeyi Sağlayan Gen Mutasyonu

Dr. Mahir E. Ocak
12/11/2019 - 11:56

San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan bir grup araştırmacı, insanların hiçbir sağlık sorunu yaşamadan az uykuyla yetinebilmesini sağlayan bir genetik mutasyon keşfetti. Dr. Lijuan Xing ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları Science Translational Medicine’da yayımlandı.

“İnsanlar neden uyuyor?” sorusu hâlâ cevaplanmayı bekliyor. Ancak yetersiz uykunun çeşitli sağlık sorunlarına sebep olduğu biliniyor. Yetişkin insanların büyük çoğunluğu günde 7-9 saat uyur. Ancak bir baba ve oğlu var ki günde sadece 4,5-5,5 saat uyuyorlar. Üstelik hiçbir sağlık sorunu yaşamıyor ve hafıza testlerinde pek çok insandan daha başarılılar. 

Baba ve oğulun çok az uykuyla yetinmeyi nasıl başardığını merak eden araştırmacılar, yaptıkları çalışmalar sonucunda her iki bireyde de var olan bir genetik mutasyon tespit etmişler. Daha sonra bir grup farenin genleriyle oynayarak az uyku ile yetinmenin gerçekten de bu mutasyonla ilişkili olup olmadığını belirlemek için deneyler yapmışlar. Sonuçta, farelerin de tıpkı baba ve oğul gibi az uyumaya başladıkları ve buna rağmen sağlıklarında hiçbir bozulma olmadığı görülmüş. 

Araştırma ekibinin lideri Ying-Hui Fu, asıl amaçlarının sağlıklı uykuyla ilgili mekanizmaları anlamak ve böylece yetersiz uykunun sebep olduğu sağlık sorunlarını önlemek olduğunu söylüyor.

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, Önce kasım ayında sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım.

Beyin ve Sinir Bilim

Heyecanlandığımızda ya da kaygılandığımızda beynimizdeki amigdala bölgesi, tıpkı bir tehlike ile karşılaştığımızdakine benzer şekilde, stres-heyecan sistemi olarak da bilinen sempatik sinir sistemini etkinleştirir ve adrenalin salgılamaya başlar.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ekim 2019 probleminin çözümüne ve Kasım 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Beynimiz hiç mola vermez, sürekli çalışır. Hayati fonksiyonları düzenler, çevreden algılanan uyarıları değerlendirir ve bilişsel becerilerden sorumludur. Beynimizde farklı işlevler için farklı sinir hücreleri vardır. Hafıza da özel bir grup sinir hücresinin yeniden etkinleşmesiyle oluşur. Peki, bu özel sinir hücrelerini diğerlerinden ayıran nedir?

Beyin ve Sinir Bilim

Anılar ve yaşam tecrübeleri sanki ayrılmaz ikililermiş gibi görünür. Ancak bir grup araştırmacı, yakın zamanlarda Nature Neuroscience’ta yayımladıkları bir makalede, beyinlerindeki sinir hücrelerini uyararak laboratuvar hayvanlarının zihninde yapay anılar oluşturmayı başardıklarını açıkladı.

Beyin ve Sinir Bilim

Bazı resim ya da fotoğraflara baktığımızda onları aslında olduklarından farklı şekilde algılarız. Görsel yanılsama ya da optik illüzyon adı verilen bu olay ışık, objenin rengi ve deseni gibi faktörlerin etkisiyle ortaya çıkar. Yani bir anlamda beynimiz kandırılır.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Eylül 2019 probleminin çözümüne ve Ekim 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Ağustos 2019 probleminin çözümüne ve Eylül 2019 problemine yer veriyoruz. 

Beyin ve Sinir Bilim

1999’da vizyona giren Matrix filminde ana karakter Neo, Headjack olarak isimlendirilen bir beyin-bilgisayar arayüzü sayesinde Matrix dünyasına girebiliyordu. Neo’nun kafatasının arkasında yer alan bağlantı girişi sayesinde bu cihaz binlerce küçük bağlantı boyunca beynin derinliklerine ulaşabiliyordu. Headjack bilgisayarlara bağlanıyor ve bu şekilde insanlar bir sanal gerçeklik dünyası olan Matrix'e giriş yapabiliyordu.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Temmuz 2019 probleminin çözümüne ve Ağustos 2019 problemine yer veriyoruz.