Skip to content Skip to navigation

Beyin Gücüyle Araba Yarışı

Bilim Genç
02/02/2015 - 14:10

“BrainRace” yani beyin yarışı, arabaları beyin sinyalleri yardımıyla hareket ettirme prensibine dayanan bir oyun. Beyin kontrolüyle yapılan araba yarışlarında EEG cihazları kullanılıyor. Bu cihazlar epilepsi benzeri hastalıklarda beynin hangi bölgesinin hastalığa sebep olduğunu yayılan sinyaller aracılığıyla tespit edebiliyor. “BrainRace” için tasarlanan sistemde, EEG cihazları bluetooth bağlantısı ile arduino olarak bilinen kontrol kartına bağlanıyor. Başlama düğmesine basılmasıyla birlikte harekete geçen arabalar kullanıcının beyin sinyallerinin düşük ya da yüksek olmasına bağlı olarak yavaşlayıp hızlanıyor. Yarışçılar beyin sinyallerini yükseltmek için farklı yöntemler deniyor. Kimi ezberindeki bir şiir okuyarak, kimi de Fibonacci dizisindeki rakamları sayarak arabasını hızlandırmaya çalışıyor. Erdem Dilbaz ve Osman Koç isimli girişimcilerin geliştirdiği oyun katılımcılara farklı bir deneyim sunuyor.

 

 

1

İlgili İçerikler

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, önce mart ayında sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım.

Beyin ve Sinir Bilim

Columbia Üniversitesi’nde çalışan bir grup mühendis, insan düşüncesini sese çeviren bir teknoloji geliştirdi. Beyin sinyallerini takip eden sistem, algıladığı kelimeleri anlaşılır bir biçimde telaffuz edebiliyor. Gelecekte, konuşma sorunları yaşayan insanların bu teknoloji sayesinde iletişim kurması mümkün olabilir.

Beyin ve Sinir Bilim

Yeni bilgiler öğrenmek ya da yeni bir hobi edinmek konusunda uzman olan beynimizde bu süreçte birtakım değişiklikler meydana geldiğini biliyor muydunuz? Gelin, bu süreci daha yakından inceleyelim.

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, önce şubat ayında sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım.

Beyin ve Sinir Bilim

Günümüze kadar denge ve hareket olaylarını kontrol eden yapı olarak bilinen beyinciğin sosyal davranışların kontrol edilmesinde de işlevi olabilir.

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler,

Geçen ay sorduğumuz problemin çözümüyle başlayalım:

Beyin ve Sinir Bilim

 Türkiye Zekâ Vakfı (TZV) tarafından düzenlenen 24. Türkiye Zekâ Oyunları Yarışması Oyun 2019’un başvuruları bugün başladı.

Beyin ve Sinir Bilim

Sevgili gençler, Nerede kalmıştık? Tabii ki güzel bir satranç probleminde.

Beyin ve Sinir Bilim

Satranç köşesinde bu ay Kasım 2018 probleminin çözümüne ve Aralık 2018 problemine yer veriyoruz.

Beyin ve Sinir Bilim

Bir başkasının duygu ve düşüncelerini anlayabilmek ve hissedebilmek doğuştan sahip olduğumuz empati becerisiyle mümkün.