Skip to content Skip to navigation

Braille Alfabesinin Kullanılabildiği Akıllı Ekranlar

Dr. Zeynep Bilgici
17/02/2016 - 11:40

Günümüzde hızla yaygınlaşan akıllı cihazların çoğunda dokunmatik ekran teknolojisi kullanılıyor. Akıllı cihazlara kullanım kolaylığı sağlayan bu ekranlar, görme engelliler tarafından algılanamadığı için bu cihazların kullanımında ekran okuyuculara veya farklı uygulamalara ihtiyaç duyuluyor. Bu ihtiyacı ortadan kaldırmak için farklı yöntemler geliştiriliyor. Görme engellilerin okuyup yazabildiği Braille alfabesindeki kabartma simgelerin akıllı ekranlarda kullanılabilmesi de bunlardan biri. 

19. yüzyılda Fransa’da ortaya çıkan Braille alfabesi, aslında askerlerin gelen mesajları karanlıkta da okuyabilmeleri için geliştirilen bir sisteme dayanıyor. Askerler mesajları ışık kullanmadan okuyabiliyor ve bu sayede yerlerini belli etmiyorlardı. Zamanla görme engelliler için düzenlenen ve yaygın olarak kullanılmaya başlanan bu alfabede, her birinde üç nokta olan paralel iki kolon yer alıyor. Kullanıcı bu kabartma noktalara parmaklarıyla dokunarak yazılanları okuyabiliyor. Günümüzde elektronik ortamdaki yazıları Braille alfabesine çeviren cihazlar var. Ancak hayli yüksek fiyatlı bu cihazlar bir defada sadece tek satır gösterebiliyor. Bu nedenle mevcut yöntemlerle kitap veya uzun metinli yazıları okumak çok da kolay olmuyor. Ayrıca bu cihazlarla hazırlanan metinlerde tek satıra sığdırılamadığı için grafik, tablo gibi verilere de yer verilemiyor.

Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, daha çok bilgiyi tek defada gösterebilen uygun maliyetli ekranlar geliştirilmeye çalışılıyor. Araştırmada görme engelliler tarafından yaygın olarak kullanılan Braille alfabesinin tablet ekranlarında kullanılabilmesi amaçlanıyor. Bu yeni ekranlarda mikro akışkan teknolojisi kullanılıyor. Basınç farkından yararlanılarak metrenin milyonda biri boyutlarında olan kanallarda sıvı veya hava akışı sağlanıyor. Böylece ekranda yer verilecek metne ait kabartma semboller oluşturuluyor.

Yakın zamanda çalışmaları tamamlanacağı öngörülen bu ekranlar görme engellilerin teknolojiye kolayca ulaşabilmesinde önemli bir adım olarak görülüyor. 

İlgili İçerikler

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.