Skip to content Skip to navigation

Braille Alfabesinin Kullanılabildiği Akıllı Ekranlar

Dr. Zeynep Bilgici
17/02/2016 - 11:40

Günümüzde hızla yaygınlaşan akıllı cihazların çoğunda dokunmatik ekran teknolojisi kullanılıyor. Akıllı cihazlara kullanım kolaylığı sağlayan bu ekranlar, görme engelliler tarafından algılanamadığı için bu cihazların kullanımında ekran okuyuculara veya farklı uygulamalara ihtiyaç duyuluyor. Bu ihtiyacı ortadan kaldırmak için farklı yöntemler geliştiriliyor. Görme engellilerin okuyup yazabildiği Braille alfabesindeki kabartma simgelerin akıllı ekranlarda kullanılabilmesi de bunlardan biri. 

19. yüzyılda Fransa’da ortaya çıkan Braille alfabesi, aslında askerlerin gelen mesajları karanlıkta da okuyabilmeleri için geliştirilen bir sisteme dayanıyor. Askerler mesajları ışık kullanmadan okuyabiliyor ve bu sayede yerlerini belli etmiyorlardı. Zamanla görme engelliler için düzenlenen ve yaygın olarak kullanılmaya başlanan bu alfabede, her birinde üç nokta olan paralel iki kolon yer alıyor. Kullanıcı bu kabartma noktalara parmaklarıyla dokunarak yazılanları okuyabiliyor. Günümüzde elektronik ortamdaki yazıları Braille alfabesine çeviren cihazlar var. Ancak hayli yüksek fiyatlı bu cihazlar bir defada sadece tek satır gösterebiliyor. Bu nedenle mevcut yöntemlerle kitap veya uzun metinli yazıları okumak çok da kolay olmuyor. Ayrıca bu cihazlarla hazırlanan metinlerde tek satıra sığdırılamadığı için grafik, tablo gibi verilere de yer verilemiyor.

Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, daha çok bilgiyi tek defada gösterebilen uygun maliyetli ekranlar geliştirilmeye çalışılıyor. Araştırmada görme engelliler tarafından yaygın olarak kullanılan Braille alfabesinin tablet ekranlarında kullanılabilmesi amaçlanıyor. Bu yeni ekranlarda mikro akışkan teknolojisi kullanılıyor. Basınç farkından yararlanılarak metrenin milyonda biri boyutlarında olan kanallarda sıvı veya hava akışı sağlanıyor. Böylece ekranda yer verilecek metne ait kabartma semboller oluşturuluyor.

Yakın zamanda çalışmaları tamamlanacağı öngörülen bu ekranlar görme engellilerin teknolojiye kolayca ulaşabilmesinde önemli bir adım olarak görülüyor. 

İlgili İçerikler

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Topluluğu tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen İletişim ve Bilişim Teknolojileri Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Hollywood, 1920’li yılların başında dünyanın önde gelen film üretim merkezi haline geldi. Avrupa sinemasıysa özel efektler konusunda teknik olarak üst düzey projeler üretti.

Teknoloji

İtalya Teknoloji Entitüsü’nde çalışan Indrek Must, Edoardo Sinibaldi ve Barbara Mazzolai bitki filizleri gibi kıvrılabilen ve tırmanabilen yumuşak bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Connecticut ve Toronto üniversitelerinden bir grup araştırmacı basınç, sıcaklık, hareket, titreşim, ses ve manyetik alanları algılayabilen bir sensör geliştirdi. Gelecekte, derileri yanmış hastaların yeniden hissetmesine imkân veren yapay derilerin geliştirilmesi mümkün olabilir.

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar sayesinde hastaların hasarlı organlarının modelleri birebir ölçüde üretilerek ameliyat öncesi provalarda doktorlar tarafından kullanılıyor.