Skip to content Skip to navigation

Braille Alfabesinin Kullanılabildiği Akıllı Ekranlar

Dr. Zeynep Bilgici
17/02/2016 - 11:40

Günümüzde hızla yaygınlaşan akıllı cihazların çoğunda dokunmatik ekran teknolojisi kullanılıyor. Akıllı cihazlara kullanım kolaylığı sağlayan bu ekranlar, görme engelliler tarafından algılanamadığı için bu cihazların kullanımında ekran okuyuculara veya farklı uygulamalara ihtiyaç duyuluyor. Bu ihtiyacı ortadan kaldırmak için farklı yöntemler geliştiriliyor. Görme engellilerin okuyup yazabildiği Braille alfabesindeki kabartma simgelerin akıllı ekranlarda kullanılabilmesi de bunlardan biri. 

19. yüzyılda Fransa’da ortaya çıkan Braille alfabesi, aslında askerlerin gelen mesajları karanlıkta da okuyabilmeleri için geliştirilen bir sisteme dayanıyor. Askerler mesajları ışık kullanmadan okuyabiliyor ve bu sayede yerlerini belli etmiyorlardı. Zamanla görme engelliler için düzenlenen ve yaygın olarak kullanılmaya başlanan bu alfabede, her birinde üç nokta olan paralel iki kolon yer alıyor. Kullanıcı bu kabartma noktalara parmaklarıyla dokunarak yazılanları okuyabiliyor. Günümüzde elektronik ortamdaki yazıları Braille alfabesine çeviren cihazlar var. Ancak hayli yüksek fiyatlı bu cihazlar bir defada sadece tek satır gösterebiliyor. Bu nedenle mevcut yöntemlerle kitap veya uzun metinli yazıları okumak çok da kolay olmuyor. Ayrıca bu cihazlarla hazırlanan metinlerde tek satıra sığdırılamadığı için grafik, tablo gibi verilere de yer verilemiyor.

Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, daha çok bilgiyi tek defada gösterebilen uygun maliyetli ekranlar geliştirilmeye çalışılıyor. Araştırmada görme engelliler tarafından yaygın olarak kullanılan Braille alfabesinin tablet ekranlarında kullanılabilmesi amaçlanıyor. Bu yeni ekranlarda mikro akışkan teknolojisi kullanılıyor. Basınç farkından yararlanılarak metrenin milyonda biri boyutlarında olan kanallarda sıvı veya hava akışı sağlanıyor. Böylece ekranda yer verilecek metne ait kabartma semboller oluşturuluyor.

Yakın zamanda çalışmaları tamamlanacağı öngörülen bu ekranlar görme engellilerin teknolojiye kolayca ulaşabilmesinde önemli bir adım olarak görülüyor. 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Üç boyutlu yazıcılar sayesinde hastaların hasarlı organlarının modelleri birebir ölçüde üretilerek ameliyat öncesi provalarda doktorlar tarafından kullanılıyor.

Teknoloji

“Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla gerçekleştirilecek yarışmaya kendi projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencileri, akademisyenler ve girişimci şirketler başvurabiliyor.

Teknoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE YTÜ Öğrenci Kulübü tarafından bu yıl 15.’si düzenlenen RLC Günleri’nin başvuruları başladı.

Teknoloji

Deneyap Teknoloji Atölyeleri’ne katılmak isteyen gençler sınav başvurularını 14 Ocak-3 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirebilecek.

Teknoloji

Uçağı havada tutan dört ana kuvvet vardır. Bunlar taşıma, ağırlık, itme ve sürükleme kuvvetleridir. Bu kuvvetlerden en önemlileri motorun sağladığı itme kuvveti ve kanatların oluşturduğu taşıma kuvvetidir.

Teknoloji

Kanser ve damar tıkanıklığı gibi çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde kullanılabileceği düşünülen en güncel yöntemlerden biri manyetik parçacık görüntüleme tekniğidir.

Teknoloji

5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

Teknoloji

19. yüzyılda fotoğrafın icat edilmesinden sonra insanların gerçek hayatı kaydetme ve gösterme merakı, çok geçmeden hareketli görüntü denilen sinema sanatının ortaya çıkmasını sağladı.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde maliyeti uygun atık malzemeler kullanarak bu olumsuzlukları önleyecek ve bardakları temizlemede bize yardımcı olacak bir düzenek tasarlayacağız.

Teknoloji

Problem çözmek ve tasarlamak yaşamın her alanında farklı biçimlerde bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız bir eylem.