Skip to content Skip to navigation

CanSat Competition 2019’da Türk Takımlarının Büyük Başarısı

Dr. Tuba Sarıgül
29/06/2019 - 17:27

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu. Yarışmada Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinden grizu-263 takımıysa ikinciliği elde etti.

Her yıl düzenlenen ve dünya genelinden çok sayıda üniversite takımının katıldığı yarışmada öğrencilerin kendi tasarladıkları, ürettikleri ve fırlattıkları model uydular ile verilen görevleri yerine getirmeleri isteniyor.

CanSat Competition 2019’da takımlara verilen görev; model uydu tarafından taşınan yükün, uydudan ayrıldıktan sonra kendiliğinden dönen bir pervane sistemi (auto-gyro olarak isimlendirilir) kullanılarak yere kontrollü bir şekilde indirilmesiydi. Model uydunun bir bilimsel yük ve dışında yükü koruyucu bir konteyner taşıması gerekiyordu. Konteynerin amacıysa fırlatma ve roketten ayrılma sırasında bilimsel yükün hasar görmesini engellemekti.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinden grizu-263 takımı

Takımların geliştirdiği model uyduların fırlatıldıktan sonra 670-725 metre yüksekliğe ulaşması istendi. Uydunun bu yükseklik aralığına ulaştıktan sonra en yüksek irtifadayken roketten ayrılması, bir paraşüt yardımıyla alçalması ve 450 metre irtifaya ulaştıdığında taşıdığı bilimsel yükü serbest bırakması gerekiyordu. Bu aşamadan sonra model uydudan ayrılan yükün kendiliğinden dönen bir pervane sistemi kullanılarak yere indirilmesi istendi. İniş sırasında sensörler tarafından alınan irtifa, dış sıcaklık, batarya voltajı, GPS konumu, pervane dönüş hızı gibi verilerin yere iletilmesi gerekiyordu.

İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımının birinci, Bülent Ecevit Üniversitesinden grizu-263 takımının ikinci olduğu yarışmada Çankaya Üniversitesinden CanBee takımı da beşinciliği elde etti. Türkiye’den başka üniversite takımlarının da yer aldığı yarışmanın genel sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.