Skip to content Skip to navigation

Çerçöpskop

Namdar Gürsönmez
13/12/2016 - 14:54

Bu etkinliğimizde maliyeti uygun atık malzemelerden yararlanarak bitki hücrelerini gözlemleyebileceğimiz bir ışık mikroskobu düzeneği tasarlayacağız.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

 • 1 adet 14 x 14 cm boyutlarında maket karton
 • 10 adet PET şişe kapağı
 • 2 adet 1,5 V’luk kalem pil
 • 1 adet beyaz LED ampul
 • 1 adet mini anahtar
 • 1 adet ikili pil yatağı
 • 1 adet 10 cm uzunluğunda iletken tel
 • 1 adet mini küresel cam boncuk
 • 2 x 2 cm boyutlarında asetat
 • 1 adet 1 litrelik PET şişe
 • 1 adet cımbız
 • Kalem
 • Şeffaf bant
 • 2 adet çerçöpskop etiketi
 • Silikon tabancası ve silikon
 • Makas
 • Maket bıçağı
 • 1 adet kuru soğan

 

Etkinliğin yapılışı:

1. PET şişe kapaklarından sekizini görseldeki gibi dört çift olacak şekilde dış yüzeylerinden birbirlerine silikon ile yapıştıralım.

 

2. PET şişe kapaklarını maket kartonun köşelerine silikon ile sabitleyelim.

 

3. 1 litrelik PET şişeyi ağız kısmında huni oluşacak şekilde makasla keselim.

 

4. Maket kartonun üst kısmına, huni şeklinde kestiğimiz parçayı kullanarak görseldeki gibi kalem ile bir daire çizelim.

 

5. Bu kez PET şişe kapağını kullanarak dairenin merkezine kalemle ikinci bir daire çizelim.

 

6. Makas kullanarak PET şişe kapaklarının ve maket kartonun üzerine çizdiğimiz ikinci dairenin merkezinde LED ampul bacaklarının geçebileceği delikler açalım.

 

7. LED ampulü ve PET şişe kapağını görseldeki gibi silikon ile sabitleyelim.

 

8. Makas, maket bıçağı ve kalem kullanarak mini anahtarı maket karton üzerinde yerleştireceğimiz yeri belirleyelim, ardından anahtarı kartona silikon ile sabitleyelim.

 

9. İkili pil yatağını maket kartonun alt kısmına silikon ile sabitleyelim. İletken tellerle mini anahtar, LED ampul ve pil yatağı arasındaki bağlantıları yapalım. LED ampulün bağlantısını yaparken pilin negatif (-) ucunu belirten siyah iletken teli LED ampulün kısa bacağına, pilin pozitif (+) ucunu belirten kırmızı iletken teli ise LED ampulün uzun bacağına bağlayalım.

 

10. Huni şeklinde kestiğimiz PET şişenin kapağına görseldeki gibi makas yardımı ile cam boncuğun yerleşebileceği bir delik açalım ve cam boncuğu deliğe yerleştirelim.

 

11. 1,5 V’luk kalem pilleri pil yatağına yerleştirelim, çerçöpskop etiketlerini ise görseldeki gibi maket kartonun üst kısmına yapıştıralım. 

 

12. Çerçöpskopta bitki hücrelerini gözlemlemek için önce preparatımızı hazırlayalım. Görseldeki gibi maket bıçağı ve cımbız yardımı ile soğandan bir parça zar keselim. Zarı lam olarak kullanacağımız asetatın üzerine bırakalım. Asetatın üst kısmını ise lamel görevini yapan şeffaf bant ile kaplayalım.

 

13. Hazırladığımız preparatı görseldeki gibi PET şişenin ağız kısmına bant ile yapıştıralım.

 

14. Cam boncuğun bulunduğu kapağı PET şişenin ağzına yerleştirelim. Mini anahtarı açık konuma getirerek LED ampulümüz yakalım. Artık soğan zarındaki hücreleri gözlemleyebiliriz. Görseldeki gibi PET şişe kapağını sağa-sola çevirerek net görüntü elde edebiliriz.

İlgili İçerikler

Biyoloji

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye binlerce deniz canlısı türüne ev sahipliği yapıyor. Bu canlılardan biri de denizanası. Ülkemizdeki denizlerde sekiz denizanası türü yaşıyor. Bu türler ay denizanası, pusula denizanası, maviş denizanası, mor sokar denizanası, deniz ciğeri denizanası, ters-düz denizanası, göçmen denizanası ve beyaz noktalı denizanası.

Biyoloji

Papağanlar ve kargalar, vücutlarının büyüklüklerine nazaran görece büyük beyinlere sahiptir ve sosyal zekâya sahip olmalarıyla bilinir. Geçmişte yapılan bilimsel çalışmalar kargaların birbirleriyle yardımlaşmadığını göstermişti. Yakın zamanda yapılan araştırmada ise bu kez papağanların birbirleriyle yardımlaşıp yardımlaşmadığı incelenmiş.

Biyoloji

Göz renginiz annenizden, saç şekliniz ise babanızdan... Peki ama bu özellikler nesilden nesile nasıl aktarılıyor?

Biyoloji

Günümüzde birçok canlı şehirleşme, tarım, endüstri gibi nedenlerle yaşam alanlarını kaybediyor. Bu canlılardan biri de Toros kurbağaları (Rana holtzi).

Biyoloji

Mitokondrilerin hücrelerin enerji santralleri olduğu biliniyordu. Yakın zamanlarda yapılan araştırmalar, mitokondrilerin daha önceleri bilinmeyen yeni bir işlevini ortaya çıkardı. Dr. Zheng Wu ve arkadaşlarının Nature Metabolism’de yayımladıkları sonuçlara göre, mitokondriler DNA’ya zarar veren etkenleri algılayarak çekirdekteki DNA’nın daha iyi korunmasını sağlıyor.

Biyoloji

Uluslararası bir araştırma grubu sıradan nesnelerin içinde bilgi depolamak için bir yöntem geliştirdi. Dr. Julian Koch ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma Nature Biotechnology’de yayımlandı.

Biyoloji

“Birincil düzenleme” adı verilen yeni yöntem DNA sarmalındaki iplikçiklerin ikisinin birden kesilmesini gerektirmiyor. Üstelik bu yöntem temel düzenleme gibi sadece belirli türdeki nokta mutasyonları değil herhangi bir türdeki nokta mutasyonu düzeltmek için kullanılabiliyor.

Biyoloji

2017’de Madagaskar’da keşfettiği yeni çekirge türleri ile tanınan, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olan Prof. Dr. Mustafa Ünal ile araştırmaları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Biyoloji

DNA yani deoksiribonükleik asit bütün canlı organizmaların hücrelerinde bulunan ve canlının tüm genetik özelliklerini taşıyan moleküldür. DNA ikili sarmal yapıdadır. Yani DNA’nın yapısında birbirine dolanmış şekilde iki zincir bulunur.

Biyoloji

Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen 7. BioForm etkinliği, 27-29 Kasım tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Elektrik-Elektronik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.