Skip to content Skip to navigation

Çikolata Paketi ve Pille Ateş Yakmak

Bilim Genç
15/12/2014 - 16:01

Yanınızda çakmağınız yok ve ateş yakmak istiyorsunuz. Alüminyum çikolata paketi, pil, peçete, kola kutusu ve makas kullanarak ateş yakabilirsiniz. Bu etkinliği evde çabuk alev alabilecek maddelerin yanında yapmamaya özen gösterelim ve çok dikkatli olalım. Balkonunuz etkinlik için uygun bir yer olabilir. Etkinlik süresince yanınızda, çıkan ateşi söndürmek için su veya yangın söndürücü bulundurmanızda fayda var.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

  • 1 adet alüminyum çikolata paketi
  • 1.5V’luk pil
  • Makas
  • Peçete
  • Kola kutusu

Etkinliğin yapılışı:

1- Alüminyum çikolata paketini tırnağımızla düzleştirelim. Paketten makas yardımıyla 1 cm eninde ve 10 cm boyunda bir parça keselim.

2- Alüminyum çikolata paketinden kestiğimiz parçayı ikiye katlayalım ve makas yardımı ile şekilde gösterildiği gibi tekrar keselim.

3- Kola kutusunun tabanını makasla keserek kutudan ayıralım. Bunu yaparken elimizi kesmemeye dikkat edelim. Kestiğimiz parçayı ocak olarak kullanacağız.

4- Peçeteyi parçalayarak ocak olarak kullanacağımız parçanın içine koyalım.

5- Alüminyum çikolata paketinden kestiğimiz parçanın uçlarının parlak yüzünü 1.5V’luk kalem pilin artı ve eksi ucuna temas ettirdiğimizde, paket parçasının ortasındaki ince kısım duman çıkarıp alev alacaktır. Şimdi, bu alev alan kısmı hızlı bir şekilde peçete parçalarına temas ettirelim. Peçete parçaları yanmaya başlayacaktır.

Hatırlatma: Bu etkinlik yangın çıkarmanıza neden olabilir. Etkinliği güvenli bir yerde, yangın söndürücü veya su bulundurduğunuz bir ortamda yapınız.

Video:

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.