Skip to content Skip to navigation

Çocuğunuz Büyüdüğünde Nasıl Görünecek?

Dr. Özlem Ak İkinci
28/10/2014 - 09:40

Çocuğunuzun büyüdüğünde nasıl görüneceğini merak eden ebeveynlerdenseniz artık bu merakınızı gidermenin bir yolu var. Washington Üniversitesi’nden araştırmacıların geliştirdiği bir yazılım çocuğunuzun yetişkin halini, hatta 80 yaşındaki görünümünü bile size gösterebiliyor. Üstelik bunun için yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafa ihtiyaç bile yok. Bu yöntemin en büyük avantajı ise kayıp vakalarında kullanılabilecek olması.

Bir çocuğun yetişkin çağına geldiğinde nasıl görüneceğini bebeklik fotoğrafından tahmin etmek bu konuda uzmanlaşmış kişiler için bile hayli zor. Bu, otomatik bir yazılımla yapılabiliyordu ancak çoğu zaman kullanılan fotoğrafın yüksek kalitede olmaması, ışık probleminin olması, fotoğraftaki kişinin ilginç yüz ifadesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalınıyordu. Doç. Dr. Ira Kemelmacher-Shlizerman liderliğinde yürütülen araştırmada geliştirilen bilgisayar algoritması sayesinde bu sorunlar çözüldü.

Yazılım çok sayıdaki yüzün cinsiyete ve yaşa göre gruplandırılmasıyla oluşturulan veri bankasına dayanıyor. Yazılım her yaş grubu için çeşitli yüz özelliklerinin ortalama piksel dağılımını [en koyu (siyah) piksellerden en açık (beyaz) piksellere kadar] belirliyor. Ardından yaş ilerledikçe bu özelliklerin nasıl değişebileceğini hesaplıyor.

Sistemin algoritması giriş bilgisi olarak bir bebek fotoğrafını kullanıyor. Yazılım yüzdeki bazı eğimleri ve uygun olmayan ışığı düzelttikten sonra fotoğrafa, yaşa bağlı olabilecek değişimleri uyguluyor ve neredeyse 80 yaşındaki haline kadar yetişkin görünümlerini büyük oranda doğru tahmin ediyor.

Prof. Kemelmacher-Shlizerman ve meslektaşları algoritmanın performansını değerlendirmek için 82 kişinin son birkaç yıl içinde çekilmiş fotoğraflarını topladılar. Yazılıma ise giriş bilgisi olarak bu kişilerin bebeklik fotoğraflarını yüklediler. Programın tek bir fotoğraftan edinilen bilgilerle ürettiği fotoğraflar kişilerin şu anki halleriyle çekilmiş fotoğraflarıyla büyük oranda uyum gösterdi.

Bu sistem özellikle kayıp kişilerin bulunması konusunda hayli yarar sağlayacak. Bugüne kadar polis, kayıp kişinin çocukluk fotoğrafından ve diğer aile bireylerinin fotoğraflarından yola çıkılarak ve yıllar içerisinde yüzün nasıl değişmiş olabileceğinin en iyi tahmini yapılarak elle çizilen robot resimleri kullanıyordu.

Washington Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Steven Seitz kapsamlı kullanıcı çalışmaları sonucunda kişilerin çocukluk fotoğrafı kullanılarak elde edilen yetişkin fotoğrafı ile aynı kişinin yetişkin fotoğrafı arasında neredeyse hiç fark olmadığını ve hangisinin gerçek fotoğraf olduğunun ayırt edilmesinin çok güç olduğunu söylüyor.

Google ve Intel tarafından desteklenen bu araştırmanın bilimsel yayını Ohia, Columbus’ta Haziran 2013'te düzenlenen “IEEE Bilgisayarla Görme ve Örüntü Tanıma ” konferansında sunuldu. Yazılım şu an tahminlerini sadece yaşa ve cinsiyete dayalı olarak yapıyor. Fakat Washington Üniversitesi araştırmacıları yakın zamanda etnik köken, beyaz saç, kırışıklık gibi faktörlerin de ekleneceğini umut ediyor. Ayrıca Prof. Kemelmacher-Shlizerman bu teknolojinin kısa süre içinde kamuoyuna da sunulacağını belirtiyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.