Skip to content Skip to navigation

Dikey Yüzer Tarlalarla Besin Kıtlığına Son

Dr. Özlem Ak İkinci
20/10/2014 - 10:28

İspanyol mimarlar tarım yapacak alanı kalmayan Singapur’a dikey yüzer tarla sistemini önerdi. Singapur, 1 metrekare alana 7669 kişinin düştüğü, dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi. Bu da kendi gıdalarını yetiştirmeye yetecek kadar tarım alanına sahip olmadıkları anlamına geliyor. Gıdalarının %90’ını başka yerlerden, hatta bazen Arjantin ve Uruguay gibi uzak ülkelerden ithal eden Singapurlular ilerleyen yıllarda kendi gıdalarını yetiştirebilecek hale gelecek. FastCompany firmasından Adele Peters, Barselona’daki JAPA isimli tasarım şirketindeki mimarların Singapurlular için yıl boyunca ürün yetiştirilebilecekleri “kule sistemler” tasarladığını belirtiyor. Singapur’daki limanlara kurulması planlanan dikey tarlalar, el yazısındaki “l” harfine benziyor. Bu tarz tasarımlar hâlihazırda 1930’lardan beri Singapur’da yüzer balık çiftliklerinde de kullanılıyor.

Dikey tarlaların bu garip şekli, alandan tasarruf ederek en fazla güneş ışığını yakalayabilecek şekilde tasarlanmış. Kulelerin içinde bulunan çok sayıdaki algılayıcı ile bitkiler izleniyor ve durumlarıyla ilgili veriler elde ediliyor. Bu verilerle kişilerin ne kadar gıda satın aldığı takip ediliyor ve gıda üretimi buna uygun bir şekilde ayarlanıyor.

JAPA’nın müdürü Javier Ponce bu sistemin diğer bir amacının da gıda atığı üretmemek olduğunu söylüyor. Mimarlar şimdilik düşünce aşamasında olan kule sistemleri test etmek için bir set küçük ölçekli prototip yapılmasını öneriyor. Şu an ne kadar enerjiye ihtiyaç duyulacağı ve bu kapasitede ne kadar gıda üretebileceği üzerine çalışmalar sürüyor. Öte yandan yoğun nüfusa sahip diğer bir ülke olan Çin için de benzer fikirlerin üretilmesi planlanıyor. Ponce bu tür girişimlerin şu an sınırlı tarım alanlarına sahip bölgelerin yanı sıra gelecekte bu sorunla karşılaşma ihtimali olan ülkelerde de uygulanabileceğini söylüyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.