Skip to content Skip to navigation

Dikey Yüzer Tarlalarla Besin Kıtlığına Son

Dr. Özlem Ak İkinci
20/10/2014 - 10:28

İspanyol mimarlar tarım yapacak alanı kalmayan Singapur’a dikey yüzer tarla sistemini önerdi. Singapur, 1 metrekare alana 7669 kişinin düştüğü, dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi. Bu da kendi gıdalarını yetiştirmeye yetecek kadar tarım alanına sahip olmadıkları anlamına geliyor. Gıdalarının %90’ını başka yerlerden, hatta bazen Arjantin ve Uruguay gibi uzak ülkelerden ithal eden Singapurlular ilerleyen yıllarda kendi gıdalarını yetiştirebilecek hale gelecek. FastCompany firmasından Adele Peters, Barselona’daki JAPA isimli tasarım şirketindeki mimarların Singapurlular için yıl boyunca ürün yetiştirilebilecekleri “kule sistemler” tasarladığını belirtiyor. Singapur’daki limanlara kurulması planlanan dikey tarlalar, el yazısındaki “l” harfine benziyor. Bu tarz tasarımlar hâlihazırda 1930’lardan beri Singapur’da yüzer balık çiftliklerinde de kullanılıyor.

Dikey tarlaların bu garip şekli, alandan tasarruf ederek en fazla güneş ışığını yakalayabilecek şekilde tasarlanmış. Kulelerin içinde bulunan çok sayıdaki algılayıcı ile bitkiler izleniyor ve durumlarıyla ilgili veriler elde ediliyor. Bu verilerle kişilerin ne kadar gıda satın aldığı takip ediliyor ve gıda üretimi buna uygun bir şekilde ayarlanıyor.

JAPA’nın müdürü Javier Ponce bu sistemin diğer bir amacının da gıda atığı üretmemek olduğunu söylüyor. Mimarlar şimdilik düşünce aşamasında olan kule sistemleri test etmek için bir set küçük ölçekli prototip yapılmasını öneriyor. Şu an ne kadar enerjiye ihtiyaç duyulacağı ve bu kapasitede ne kadar gıda üretebileceği üzerine çalışmalar sürüyor. Öte yandan yoğun nüfusa sahip diğer bir ülke olan Çin için de benzer fikirlerin üretilmesi planlanıyor. Ponce bu tür girişimlerin şu an sınırlı tarım alanlarına sahip bölgelerin yanı sıra gelecekte bu sorunla karşılaşma ihtimali olan ülkelerde de uygulanabileceğini söylüyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.