Skip to content Skip to navigation

Dikkat Dağınıklığınızın Nedeni Horlama Olabilir

Dr. Rukiye Çolak Sivri
20/11/2019 - 16:19

Çok yorgun olduğunuzu ve başınızı yastığa koyduğunuzu hayal edin. Tam uykuya dalacaksınız ama o da ne? Gök gürültüsünü andıran bir sesle yerinizden fırlıyorsunuz ve şaşkınlıkla etrafa bakınırken aynı ses tekrar kulaklarınızda. Bu, yan odada uyuyan kardeşinizin horlama sesi. Hepimiz için can sıkıcı olabilecek bu senaryoda horlamanın sadece horlayan kişinin yakınındaki kişileri olumsuz etkileyen bir durum olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak horlamadan en çok etkilenen horlayan kişinin kendisidir.

Uykuda herhangi bir nedenle nefes almamızı sağlayan hava yolunda ortaya çıkan tıkanma sonucu solunum bozukluğu oluşabilir. Bu durumun ortaya çıktığı kişilerde horlama, ağızdan nefes alma, gece sık uyanma, uyku apnesi olarak da isimlendirilen uykuda nefessiz kalma durumları görülebilir. Horlama sadece yetişkinleri değil her yaş grubundan insanları etkileyebilen bir sorun. Örneğin araştırmalar çocukların yaklaşık beşte birinde horlama görülebileceğini gösteriyor.

Çocuklarda bu durum genellikle geniz eti olarak da bilinen burun ile boğaz arasındaki dokunun (adenoid doku olarak isimlendirilir) alerji ya da enfeksiyonlar sonucunda büyümesi nedeni ile görülüyor. Bu durum hava yolunun daralmasına yol açıyor ve uyku sırasında hava yolunun kısmen ya da tamamen tıkanmasına sebep olarak başta horlama olmak üzere farklı sorunlara yol açabiliyor. Peki, horlama ve ağızdan nefes alma insanlar için zararlı mı?

Büyümüş geniz eti (sağda) hava yolunun daralmasına neden olabilir.

Bu durum özellikle büyüme çağındaki çocuklarda yüz kemiklerinin ve kaslarının gelişimini olumsuz etkileyerek anatomik bozukluklar yaratabiliyor. Ayrıca hava yolundaki tıkanıklıklar nedeniyle vücudumuza daha az hava giriyor. Oksijen seviyesindeki düşüklük çocuklarda uzun vadede bazı kalp sorunlarına ve büyüme geriliğine neden olabiliyor.

Ayrıca uykuda sağlıklı bir şekilde soluk alıp verememek psikolojik sorunlara da yol açabiliyor. Dikkatsizlik, odaklanmada zorluk, davranış problemleri, karar verme ve problem çözme gibi bilişsel işlevlerde sorunlar bu psikolojik belirtilerin başında geliyor.

Bilim insanları horlamanın ve uykuda ortaya çıkan diğer solunum bozukluklarının neden psikolojik etkilere yol açtığını açıklamaya çalışıyor. Uykuda solunum bozukluğu yaşayan kişiler diğer insanlara göre geceleri çok daha sık uyanıyor. Uykunun önemli bir aşaması olan REM uykusu özellikle çocuklarda ve gençlerde beynin gelişiminde ve olgunlaşmasında önemli etkiye sahip. Bu nedenle uyku bölünmesi beynin gelişimini olumsuz etkiliyor.

Ayrıca horlama ve uyku apnesi sırasında beyne ulaşan oksijen miktarı azalıyor. Bu durum beyin fonksiyonlarını olumsuz etkiliyor. Bu sorunu yaşayan çocuklar uyku kaliteleri daha düşük olduğu için gün içinde uykulu, daha dikkatsiz ve dalgın olabiliyor.

Bu durum çözümsüz değil. Araştırmalar hava yolunda tıkanıklığa neden olan etken ortadan kaldırıldığında dikkatsizlik gibi uykuda solunum sorunlarıyla ilişkili birçok belirtinin düzeldiğini gösteriyor. Bu nedenle eğer yakınlarınızdan biri horluyorsa sadece kendiniz rahat uyuyabilmek için değil yakınınızın sağlığı için de bir hekime başvurmasını önermelisiniz.

Kaynaklar:

Yazar Hakkında:
Dr. Rukiye Çolak Sivri
SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü

İlgili İçerikler

Tıp ve Sağlık

Kıyafetlerimizin üretiminde kullanılan iplikçikler çoğu zaman polyester, naylon ve akrilik gibi plastiklerden elde edilir. Yapılan son bilimsel çalışmalar, bu mikroiplikçiklerin denizlerdeki plastik kirliliğinin ana kaynaklarından biri olduğunu gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Hafta sonları tüm aile bir aradayken pazar kahvaltıları nasıl da güzel olur, değil mi? Patatesli omlet, simit, börek, krep, kızarmış ekmek... Bu kadar şeyi yedikten sonra tatlı bir uyku bastırır. Peki ama neden?

Tıp ve Sağlık

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni bir tür koronavirüsün neden olduğu salgın dünyanın farklı yerlerine hızla yayılıyor. Şu ana kadar onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan virüs hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Tıp ve Sağlık

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesinde çalışan Prof. Dr. Karen Christman ve arkadaşları kalp krizi geçirmiş hastaların kalp kaslarını onarmak için bir hidrojel geliştirdi.

Tıp ve Sağlık

Okulda sınav haftasındasınız ve ders çalışırken sürekli bir şeyler atıştırıyorsunuz. Bu durumda muhtemelen “Stresten yiyorum” cevabını verirsiniz. Bazı insanlar stresli oldukları dönemlerde normalde olduğundan daha fazla yemek yer. Stres bazı insanların ise yeme isteklerinin azalmasına neden olur. Peki, stres yeme alışkanlıklarımızı nasıl etkiliyor?

Tıp ve Sağlık

Sağlıklı gelişebilmeleri için çocukların düzenli bir biçimde aşılanması çok önemli. Ancak bazen aşı kayıtlarında sıkıntılar yaşanabiliyor. Bazen de ebeveynler çocuklarının hangi aşıları olduğunu ya da hangi aşının zamanının geldiğini unutabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Aşırı kilo ve obezite 21. yüzyılın önemli sağlık sorunlarından biri. Özellikle çocukları ve gençleri tehdit eden bu küresel sağlık sorunu şehirleşmiş bölgelerde daha yaygın görülüyor. Çocukluk döneminde obez olan kişiler çoğunlukla yetişkin dönemlerinde de obez oluyor. Bu kişilerin genç yaşta diyabet, kalp damar hastalıkları gibi hastalıklara yakalanma ihtimalleri daha yüksek.

Tıp ve Sağlık

Sevdiğiniz bir sanatçının konserinden çıktınız ve kulağınızın çınladığını hissediyorsunuz. Yüksek sesle müzik dinlemek hayli zevkli ancak sesin şiddetinin belirli bir seviyenin üzerine çıkması sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Tıp ve Sağlık

Boston Çocuk Hastanesinde çalışan Timothy Yu arkadaşları, kişiye özel bir tedavi geliştirdi. İlk bulgular, tedavinin olumlu sonuç verdiğini gösteriyor.

Tıp ve Sağlık

Yapılan araştırmalar son yıllarda depresyonun daha da yaygınlaştığını gösteriyor. Ergenlerde depresyon teşhisinin konulması ise yetişkinlere göre daha zor çünkü ergenlikte doğal olarak görülen psikolojik değişimlerle depresyonun belirtileri birbirine benziyor.