Skip to content Skip to navigation

Dışarıdan Gelen Sesleri Engelleyen Kulaklıklar Nasıl Çalışır?

Dr. Tuba Sarıgül
03/11/2014 - 14:55

Gürültüleri engelleyen kulaklıklar, dışarıdan gelen seslerin rahatsız edici olduğu durumlarda, örneğin kalabalık çalışma alanlarında ya da motorların sebep olduğu ses nedeniyle uçak seyahatleri sırasında gürültüden rahatsız olan insanlar için hayli kullanışlı.

Aslında kulaklıkların yapıldığı malzemeler dışarıdan gelen ses dalgalarının bir kısmını, özellikle yüksek frekanslı ses dalgalarını engeller. Ses dalgalarını soğuran malzemelerin kullanıldığı kulaklıklar ses şiddetini yaklaşık 25 desibel azaltabilir. Ancak düşük frekanslı ses dalgalarını engellemek için farklı sistemlerin kullanılması gerekir. Bu tür kulaklıklarda istenmeyen sesleri engellemek için ikinci bir ses dalgası oluşturulur.

Ses farklı ortamlarda, örneğin havada, basınç dalgaları oluşturarak yayılır ve dalgaların yoğunluğu belirli alanlarda yoğunlaşıp seyrekleşir. Dışarıdan gelen sesleri engelleyen kulaklıklarda hoparlörlerden, engellenmek istenen ses dalgalarıyla aynı genlikte ve frekansta ses dalgaları yayılır. Ancak hoparlör tarafından oluşturulan ses dalgalarının yoğunlaştığı alanlar gürültüye neden olan ses dalgalarının seyrekleştiği alanlarla, ses dalgalarının seyrekleştiği alanlar ise yoğunlaştığı alanlarla örtüşür. Böylece ses dalgaları birbirlerinin etkisini yok eder. Sonuçta dışarıdan gelen gürültü engellenmiş olur.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.

Teknoloji

İnsan derisinden ilham alan Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar yapay deriye sahip insansı bir robot geliştirdi. Geliştirilen yapay deri sayesinde robot insan dokunuşlarını hissedebiliyor.

Teknoloji

Sürücüsüz araçlara yönelik geliştirdiği teknolojilerle bilinen Tesla Motor şirketinin sahibi Elon Musk, Tesla araçların bu yılın sonunda tam otonom sürüş özelliği kazanabileceğini açıkladı.

Teknoloji

Mikroçip (üzerinde farklı işlevlere sahip elektronik devreler bulunan çok küçük boyuttaki birleşik devreler), küresel konumlama sistemi (GPS), kablosuz internet, sensör gibi teknolojiler tüm dünyayı hızla değiştiriyor. Bu değişimin son yıllardaki ürünlerinden biri de giyilebilir teknolojiler. Giyilebilir teknolojiler vücuda bağlı oldukları için günlük işler yapılırken de rahatça kullanılabiliyor.

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.