Skip to content Skip to navigation

Ekim Ayında Gökyüzü

Dr. Tuba Sarıgül
05/10/2016 - 16:29

Ay, 1 Ekim’de yeni ay evresinde olacak.

Yeniay evresinde Güneş, Ay ve Dünya yaklaşık olarak aynı hizadadır ve Ay, Güneş ile Dünya’nın arasında bulunur. Ay’ın Dünya’ya bakan yüzü Güneş tarafından neredeyse hiç aydınlatılmadığından, bu evrede Ay, Dünya’dan bakıldığında neredeyse tamamen karanlıktadır.

Başlangıç meridyeninin doğusunda kalan yerlerde ekim ayında Ay iki kez yeniay evresinde olacak. Bu, her 32 ayda bir gerçekleşen bir olay.

3 Ekim’de Ay ve Venüs gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Venüs’ü gökyüzünde kısmen aydınlanmaya başlayan Ay’ın yakınlarına bakarak bulabilirsiniz.

4 Ekim’de Ay yeröte konumunda olacak. Bu tarihte iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 406.100 km.

6 Ekim’de Ay ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek. Her iki gökcismini güneşin batışından sonra güneybatı ufkunun üzerinde gözlemleyebilirsiniz. 

NASA/JPL

Uranüs’ün Voyager 2 uzay aracı tarafından 1986 yılında çekilen görüntüsü

15 Ekim’de Uranüs karşı konumda olacak yani Güneş, Dünya ve Uranüs aynı hizadayken Dünya, Güneş ile Uranüs’ün arasında bulunacak. Uranüs’ü gece boyunca bir dürbün yardımıyla gözlemleyebilirsiniz.

17 Ekim’de Ay yerberi konumunda olacak. Yani Ay, yörüngesindeki hareketi sırasında Dünya’ya en yakın konumda bulunacak. Bu tarihte iki gökcismi arasındaki mesafe yaklaşık 357.900 km.

Orionid göktaşı yağmurunun en etkin olduğu tarih 21 Ekim. Bu tarihte karanlık bölgelerde saatte 20 göktaşının gözlemlenebileceği tahmin ediliyor.

Güneş ile Dünya arasındaki gezegenlerin konumları

27 Ekim’de Merkür üst kavuşumda olacak. Bu konumda Merkür, Güneş ve Dünya aynı hizadadır ve Merkür, Dünya’dan bakıldığında Güneş’in arkasında kalır.

29 Ekim’de Mars yörüngesindeki hareketi sırasında Güneş’e en yakın konumda yani günberi konumunda olacak.

30 Ekim’de Venüs ve Satürn gökyüzünde birbirine yakın görünecek.

İlgili İçerikler

Gökbilim ve Uzay

Satürn hiç de fotoğrafta görüldüğü gibi sakin bir yer değil. Güneş Sistemi’nin bilinen en fazla uyduya sahip gezegeni olan Satürn’ün atmosferinde devasa fırtınalar gerçekleşiyor.

Gökbilim ve Uzay

Kasım ayında nadir gerçekleşen bir gök olayına tanık olabilirsiniz. Merkür, 11 Kasım’da Güneş’in önünden geçiyor. Ancak unutmayın! Geçişi ister çıplak gözle, ister dürbünle, ister teleskopla gözlemleyin, mutlaka uygun bir güneş filtresi kullanmaya dikkat edin. Çünkü Güneş’e doğrudan bakmak gözünüzde kalıcı hasarlara neden olabilir.

Gökbilim ve Uzay

Hawaii’deki Mauna Kea Dağı’ndaki Subaru Teleskobu’yla yapılan gözemler sonucunda Satürn’ün 20 yeni uydusu keşfedildi. Böylece Satürn’ün bilinen uydularının sayısı 82’ye çıktı.

Gökbilim ve Uzay

Mars, 2 Eylül’de yörünge hareketi sırasında Güneş’in arkasından geçmişti. Bu süreçte Güneş ile aralarındaki açısal mesafe küçük olduğundan Mars’ı Güneş’in parlaklığı nedeniyle birkaç hafta boyunca gözlemlemek mümkün olmadı. Mars ekim ayının ortasından itibaren doğu ufkunun üzerinde tekrar ortaya çıkıyor.

Gökbilim ve Uzay

Trigonometri lisede matematik dersinde karşılaştığınız ve belki de anlamakta zorlandığınız konulardan biri. Dik üçgenlerin iç açıları ve kenar uzunlukları arasındaki bağlantılarla ilgili matematiğin bu dalı size soyut gelebilir. Geçmişte insanlar denizcilikte, haritacılıkta ve astronomi yani gökbilimde karşılaştıkları problemleri çözmek için trigonometriden faydalandı. 

Gökbilim ve Uzay

İlk kez geçtiğimiz yıl düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, 17-22 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirildi. Bu yıl 1.720.000 kişinin katıldığı etkinlik dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali oldu.

Gökbilim ve Uzay

NASA Space Apps Challenge’ın (NASA Uluslararası Uzay Uygulamaları Yarışması) Türkiye ayağı bu yıl Ankara, Elazığ ve Şanlıurfa’da düzenleniyor. Ankara’daki organizasyona 19-20 Ekim tarihlerinde ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu ev sahipliği yapıyor.

Gökbilim ve Uzay

Geçmişten günümüze birçok araç uçsuz bucaksız evreni keşfetmek için uzaya gönderildi. Bu araçlar Merkür, Venüs, Mars, Neptün, Satürn, Plüton ve Ay hakkında veriler topladı ve bugün de toplamaya devam ediyor. 

Gökbilim ve Uzay

Satürn ve ilkdördün evresindeki Ay 8 Eylül’de gökyüzünde birlikte görülebilir. 20 Eylül’de ise Ay ve Boğa Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı Aldebaran yakın görünümde. Her iki gökcismini gece yarısına yakın saatlerde batı ufkunun üzerinde görebilirsiniz. 23 Eylül sonbahar ılımı yani gece ve gündüz sürelerinin eşit olduğu tarih.

Gökbilim ve Uzay

Maden cevherlerinden metalleri özütlemek için mikroorganizmalardan yararlanılan yöntemler biyomadencilik olarak adlandırılır. Biyomadenciliğin yeryüzündeki tarihi 1950’lere kadar gider. Günümüzde bazı araştırmacılar Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) uzayda biyomadencilikle ilgili çalışmalar yapıyor.